Skanzen Kinderdijk v Rotterdamu: Proč unikátní seskupení vodních mlýnů patří k UNESCO?

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 6. 2021 • Přečteno 6426x

Patnáct kilometrů od Rotterdamu leží městečko s unikátními vodními mlýny. Tak unikátními, že patří na seznam UNESCO.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do RotterdamuZobrazit zájezdy

Když si do internetového vyhledávače zadáte Holandsko, tak první obrázky, které se vám zobrazí, budou tulipány a větrné mlýny. Pochopitelně, každého z nás by asi napadlo to samé. Pojďme si dnes význam těchto mlýnů trochu přiblížit a vysvětlit si, proč některé z nich byly dokonce zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Kinderdijk aneb Dětská hráz

Městečko KinderdijkMěstečko Kinderdijk

Městečko Kinderdijk leží 15 km východně od Rotterdamu v obci Molenlanden. Leží na soutoku řek Lek a Noord. Kolem roku 1740 zde vybudovali systém 19 větrných mlýnů, a díky tomu se dnes jedná o místo s největší koncentrací starých mlýnů v zemi.

Etymologický původ pojmenování tohoto místa pramení z historky, která se zde traduje, a která byla dokonce vydaná knižně pod názvem The Cat and the Cradle. 

Vezmeme-li to stručně, její obsah popisuje mohutné záplavy v roce 1421, kdy bylo celé území téměř pod vodou. Jeden vesničan v dálce zahlédl dětskou kolébku, nemohl se k ní však dostat. Blízko kolébky byla i kočka, která vodu vířila tak, aby kolébka nepřepadla přes hráz, ale pomalu ji vlnami sunula blíže člověku. Ten pak zachránil dítě ležící v kolébce. 

Historie polderu

Kinderdijk leží v polderu AlblasserwaardKinderdijk leží v polderu Alblasserwaard

Polder je místo, které se nachází pod úrovní hladiny moře a jeho okraje bývají, zpravidla, ohraničeny hrázemi. Kinderdijk leží v polderu Alblasserwaard, jeho problémy s vodou gradovaly až do 13. století, kdy se rozhodli vykopat kanály a těmi přebytečnou vodu upouštět.

Toto řešení však bylo pouze dočasné a brzy hledali další způsob odvodňování místní krajiny. Proto bylo rozhodnuto o stavbě mlýnů, které budou přečerpávat vodu tam, kde ji bude možno regulovat. Díky těmto čerpadlům je voda vrácena zpět do moře a území za hrázemi je chráněno před povodněmi. 

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Na výlet pěšky, na kole, busem nebo lodí

Užijte si plavbu lodíUžijte si plavbu lodí

Mlýny dnes fungují sporadicky. Některé se zastavily úplně a jiné jsou v provozu pouze pár dní v měsíci. Jejich účel se poněkud změnil. V dnešní době je to jedna z nejoblíbenějších turistických zastávek v zemi. Vstup do areálu je zdarma a hned u vchodu je muzeum, kde vám vysvětlí, jak místní občané po dlouhá staletí bojovali proti vodnímu živlu a snažili se uchránit svou půdu před zatopením.

Místo je oblíbené pěšími turisty i cyklisty. I vy si tady můžete kolo půjčit a projet se. Rovinatý terén k tomu přímo vybízí.

Hledáte-li větší zážitek, doporučujeme si místo prohlédnout z paluby lodi. Do Kinderdijku se dá dostat také trajektem nebo vodním busem. Toužíte-li po něčem neotřelém, toto je jistě tip pro vás.

Pro ty pohodlnější z vás doporučujeme autobus, který sem jede přímo z Rotterdamu bez nutnosti přestupovat, takže není problém si udělat výlet na vlastní pěst.

Vstupné do zpoplatněných částí celého skanzenu zakoupíte online za cenu 9 eur. V ceně není zahrnut poplatek za vyhlídkovou loď, ze které můžete obdivovat mlýny zblízka, neboť budete proplouvat po říčních kanálech.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Holandsko / Nizozemsko (Rotterdam)

Rotterdam na vlastní kůži

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Rotterdamu

Zájezdy do Rotterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 1. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/skanzen-kinderdijk/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024