Skanzen Kinderdijk v Rotterdamu: Proč unikátní seskupení vodních mlýnů patří k UNESCO?

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 6. 2021 • Přečteno 1640x

Patnáct kilometrů od Rotterdamu leží městečko s unikátními vodními mlýny. Tak unikátními, že patří na seznam UNESCO.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do RotterdamuZobrazit zájezdy

Když si do internetového vyhledávače zadáte Holandsko, tak první obrázky, které se vám zobrazí, budou tulipány a větrné mlýny. Pochopitelně, každého z nás by asi napadlo to samé. Pojďme si dnes význam těchto mlýnů trochu přiblížit a vysvětlit si, proč některé z nich byly dokonce zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Kinderdijk aneb Dětská hráz

Městečko KinderdijkMěstečko Kinderdijk

Městečko Kinderdijk leží 15 km východně od Rotterdamu v obci Molenlanden. Leží na soutoku řek Lek a Noord. Kolem roku 1740 zde vybudovali systém 19 větrných mlýnů, a díky tomu se dnes jedná o místo s největší koncentrací starých mlýnů v zemi.

Etymologický původ pojmenování tohoto místa pramení z historky, která se zde traduje, a která byla dokonce vydaná knižně pod názvem The Cat and the Cradle. 

Vezmeme-li to stručně, její obsah popisuje mohutné záplavy v roce 1421, kdy bylo celé území téměř pod vodou. Jeden vesničan v dálce zahlédl dětskou kolébku, nemohl se k ní však dostat. Blízko kolébky byla i kočka, která vodu vířila tak, aby kolébka nepřepadla přes hráz, ale pomalu ji vlnami sunula blíže člověku. Ten pak zachránil dítě ležící v kolébce. 

Historie polderu

Kinderdijk leží v polderu AlblasserwaardKinderdijk leží v polderu Alblasserwaard

Polder je místo, které se nachází pod úrovní hladiny moře a jeho okraje bývají, zpravidla, ohraničeny hrázemi. Kinderdijk leží v polderu Alblasserwaard, jeho problémy s vodou gradovaly až do 13. století, kdy se rozhodli vykopat kanály a těmi přebytečnou vodu upouštět.

Toto řešení však bylo pouze dočasné a brzy hledali další způsob odvodňování místní krajiny. Proto bylo rozhodnuto o stavbě mlýnů, které budou přečerpávat vodu tam, kde ji bude možno regulovat. Díky těmto čerpadlům je voda vrácena zpět do moře a území za hrázemi je chráněno před povodněmi. 

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Na výlet pěšky, na kole, busem nebo lodí

Užijte si plavbu lodíUžijte si plavbu lodí

Mlýny dnes fungují sporadicky. Některé se zastavily úplně a jiné jsou v provozu pouze pár dní v měsíci. Jejich účel se poněkud změnil. V dnešní době je to jedna z nejoblíbenějších turistických zastávek v zemi. Vstup do areálu je zdarma a hned u vchodu je muzeum, kde vám vysvětlí, jak místní občané po dlouhá staletí bojovali proti vodnímu živlu a snažili se uchránit svou půdu před zatopením.

Místo je oblíbené pěšími turisty i cyklisty. I vy si tady můžete kolo půjčit a projet se. Rovinatý terén k tomu přímo vybízí.

Hledáte-li větší zážitek, doporučujeme si místo prohlédnout z paluby lodi. Do Kinderdijku se dá dostat také trajektem nebo vodním busem. Toužíte-li po něčem neotřelém, toto je jistě tip pro vás.

Pro ty pohodlnější z vás doporučujeme autobus, který sem jede přímo z Rotterdamu bez nutnosti přestupovat, takže není problém si udělat výlet na vlastní pěst.

Vstupné do zpoplatněných částí celého skanzenu zakoupíte online za cenu 9 eur. V ceně není zahrnut poplatek za vyhlídkovou loď, ze které můžete obdivovat mlýny zblízka, neboť budete proplouvat po říčních kanálech.

Dokážete velké věci – poznávejte svět, poznávejte sebe!

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Holandsko / Nizozemsko (Rotterdam)

Rotterdam na vlastní kůži

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Rotterdamu

Zájezdy do Rotterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 31. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/skanzen-kinderdijk/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaInspirujte se na našem Instagramu:

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2022