Muzeum Boijmans Van Beuningen: sbírky Rembrandta, Moneta či Dalího na jednom místě

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 27. 6. 2021 • Přečteno 2949x

Hieronymus Bosch, Rembrandt, Claude Monet, Vincent van Gogh, Maurizio Cattelan, Paul Cézanne, Salvador Dalí a mnozí další. Stavíte se?

Vyberte si z našich 7 zájezdů do RotterdamuZobrazit zájezdy

Jedno z nejnavštěvovanějších nizozemských muzeí, muzeum umění, navštíví ročně přes 300 tisíc turistů. Rotterdamský klenot možná přiláká i vás. Má na co. Najdete v něm totiž díla holandských mistrů, ale i mnohých jiných. Kde budova stojí a na co se můžete těšit? 

Rotterdamský Museumpark

V přilehlém okolí nalezneme několik významných budovV přilehlém okolí nalezneme několik významných budov

Druhé největší holandské město a bývalý největší evropský přístav je oblíbenou destinací. Pomineme-li jeho význam při celosvětové dopravě a nahlédneme blíže, prozkoumáme jednu jeho zelenější část – Museumpark. Jedná se o městský park, jenž leží na území, které patřilo rodině Hobokenů. Z domu, v němž žili, je dnes Přírodovědné muzeum.

Park byl založen v roce 1927 dle návrhu architekta Witteveena. Tato zelená oáza spojuje přírodu s kulturou a vzděláním. Park je znám také jako sochařská zahrada, naleznete zde totiž několik sochařských uměleckých děl.

V přilehlém okolí nalezneme také komplex Erasmus University Medical Center, kde kromě lékařské fakulty sídlí jedno z nejlépe hodnocených lékařských center na světě. Dalším významným prvkem, který byste při prohlídce parku neměli minout, je právě muzeum Boijmans Van Beuningen. 

Muzeum umění

V muzeu uvidíte nejvýznamnější dílaV muzeu uvidíte nejvýznamnější díla

Muzeum bylo založeno v roce 1849 pod názvem Muzeum Boymans, název byl později upraven, a to hned několikrát, nakonec se ustálilo označení, jaké známe dnes. Expozice se zaměřuje na holandské umění v období od středověku do současnosti.

Největší části vystavovaných kousků přidali dva soukromí sběratelé Frans Jacob Otto Boijmans a Daniël George van Beuningen, postupně se přidávaly další kousky a muzeum rostlo. Milovníci výtvarného umění jistě ocení výčet děl těch nejvýznamnějších umělců: Hieronyma Bosche, Rembrandta, Claude Moneta, Vincenta van Gogha, Maurizia Cattelana, Paula Cézanna, Salvadora Dalího.

To jsou jen někteří umělci, které prostě musíte vidět na vlastní oči. Dalším důvodem, proč je muzeum oblíbené, jsou rozsáhlé sbírky děl, které jsou na papíře. 

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Vstříc nové době

Muzeum pořádá přednášky či kurzy pro dětiMuzeum pořádá přednášky či kurzy pro děti

Muzeum se snaží přicházet s originálními způsoby, jak přiblížit umění současnému divákovi. Kromě pořádání tradičních přednášek, výstav a kurzů pro děti vydává videa, ve kterých představuje umění a desing – pokud vás to zajímá, zkuste se podívat na webovou stránku ARTtube.com.

Kromě toho existuje Boijmans TV, kde se vysílají pořady o umění. Důležité upozornění, pro všechny, kteří si plánují do muzea zajet. Muzeum v současnosti prochází rekonstrukcí, která má trval asi 7 let. Plánuje se ale výstava skladiště uměleckých děl a ta by měla být otevřena již příští rok, tak uvidíme, jak to dopadne.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Holandsko / Nizozemsko (Rotterdam)

Rotterdam na vlastní kůži

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Rotterdamu

Zájezdy do Rotterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/muzeum-boijmans-van-beuningen/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024