Euromast: výtah, který vás vynese do nebe

Kateřina Lefebvre Kateřina Lefebvre, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8876x

Stěžeň Evropy, hrdě hlásá název nejvyšší rotterdamské věže Euromast.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do RotterdamuZobrazit zájezdy

Stěžeň Evropy, hrdě hlásá název nejvyšší rotterdamské věže Euromast. Název v sobě odráží nejen výšku budovy, ale i fakt, že stojí v největším evropském přístavu, který je centrem evropského obchodu.

Jak to celé vzniklo?

Pojmenování budovy bylo avizováno již v roce 1958 v novinách ještě před tím, než byl v prosinci toho roku položen základní kámen.

Místní pověst praví, že těsně před zahájením stavby si postěžoval starosta města, že na ni není dostatek peněz a její výška tak nepřesáhne tehdejší nejvyšší budovu v zemi – věž dómu Domtoren v Utrechtu. Toto prohlášení vyvolalo velký rozruch a ještě téhož večera starostu navštívili bohatí přístavní podnikatelé, kteří mu předali dostatek peněz, aby nová věž přesáhla potřebných 112 metrů.

Projektem byl pověřen architekt Huig Aart Maaskant, autor světoznámých budov jako např. Groothandelsgebouw v Rotterdamu či hotel Hilton v Amsterdamu. Maaskant nejdříve nechal zpevnit podloží 131 dřevěnými piloty a celou stavbu ukotvil do 1 900 000 kg těžkého betonového bloku, čímž se přesunulo její těžiště pod zem.

Na vrcholu dutého válce o vnitřním průměru devět metrů s šířkou stěn 30 cm umístil prstenec o váze 240 000 kg, který byl na své místo zdvíhán po dobu pěti dní. V něm byla umístěna luxusní restaurace De Rottiserie, v níž hosté jedli vybraná jídla jen stříbrnými příbory.

Ještě 12. března roku 1959 vyhlásily noviny Algemeen Dagblad soutěž. Úkolem soutěžících bylo uhádnout termín dokončení stavby. Vítězem se stal ten, kdo se nejvíce přiblížil datu 26. března 1959. Tehdy bylo přesně minutu před třetí hodinou odpolední, tedy ve 14:59, sirénou, která se nesla nad přístavem i městem, oznámeno ukončení stavebních prací.

Euromast jako zahájení Floriade

Slavnostně Euromast otevřela sama nizozemská královna Beatrix o rok později u příležitosti konání první Floriade. Jedná se o dnes již věhlasnou světovou výstavu květinářů, floristů a zahradníků, která se koná na různých místech Nizozemska každých deset let.

Návštěvníci tenkrát také mohli po schodech vyjít do repliky kapitánského můstku ve výšce 32 metrů a v navigační kabině si prohlédnout navigační přístroje a zkusit si, jaké to je řídit námořní loď. O deset roků později byla ke „stožáru“ dostavěna Spacetower, tedy vesmírná věž, a tím Euromast dosáhl výšky 185 metrů.

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Co tu návštěvníka čeká?

Běžným výtahem vyjede do prvního návštěvnického patra ve výšce 96 metrů, kde může vyjít na větrnou plošinu a prohlédnout si z výšky město a okolí. Když však výjde po otevřených schodech ještě výš, dostane se ke vstupu do zvláštní místnosti. Je kruhová, bez oken a má sedadla kolem vnitřního prstence.

Po chvíli se rozjede a pomalu otáčivým pohybem kolem středu stoupá 85 metrů vzhůru. Návštěvníkovi se otevře před očima úchvatný pohled. Při příznivém počasí se mu nabídne rozhled přes 30 km a zahlédnout můžete Antwerpy či den Haag.

Není divu, že o návštěvníky nemá Euromast nouzi a dosud ho navštívilo přes šest milionů lidí. V roce 2004 proběhla rozsáhlá rekonstrukce celé věže, při níž se mimo jiné zcela změnil a zmodernizoval interiér restaurace. Hlavní motto celé renovace znělo: „Změní se všechno, kromě výhledu.“

Když hledáte jiné dobrodružství

Pro ty, kteří by ocenili zážitek s adrenalinem, nabízí Euromast každý víkend od května do září slaňování a ještě větší extrémisté tu vždy poslední neděli v měsíci mohou dosáhnout rychlosti 100 kilometrů v hodině při skluzu po laně.

Pro ty romantičtěji založené má věž připravené dva přepychové pokoje umístěné na střeše restaurace. A noc ve stometrové výšce v proskleném pokoji určitě stojí za to!

Kateřina Lefebvre

Kateřina LefebvrePrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Baví mě život. Všude tam, kde právě jsme.

Holandsko / Nizozemsko (Rotterdam)

Rotterdam na vlastní kůži

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Rotterdamu

Zájezdy do Rotterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/euromast/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024