Zámek Wiespach v Halleinu: Mekka nadějných umělců v elegantních historických prostorách

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 5. 2019 • Přečteno 2049x

Historie zámku Wiespach sahá pravděpodobně až do 13. století, kdy jej nechal postavit rod rytířů z Wiespachu.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do RakouskaZobrazit zájezdy

Uprostřed rakouského města Hallein vzniklo zajímavé kulturní centrum, kde se prolíná historie s moderním uměním. Palácový komplex se stal útočištěm řady nadaných umělců, kteří zde rozjíždějí svou slibnou kariéru, u jejíhož zrodu můžete stát i vy.

Někdejší šlechtické sídlo s bohatou historií

Sídlo s bohatou historiíSídlo s bohatou historií

Historie zámku Wiespach sahá pravděpodobně až do 13. století, kdy jej nechal postavit rod rytířů z Wiespachu, jedna z nejvlivnějších salcburských šlechtických rodin své doby. Na začátku 17. století pak zámek připadl do vlastnictví Marxe von Gilse a na místě původní gotické věže vyrostl obdélníkový palác s barokním průčelím, jehož podoba se víceméně zachovala dodnes.

Wiespach zdobí dvě věžičky orientované na východ a západ a je strategicky situovaný v nížině uprostřed parku poblíž historicky významné řeky Salzach. V přízemí hlavní budovy se nachází kaple z roku 1607. Wiespach v průběhu staletí prošel rukama mnoha majitelů, mezi nimi například i slavného rodu Esterházy, jehož stopu na zámku můžete sami prozkoumat.

Podpora začínajících umělců

Od roku 1958 byl zámek ve vlastnictví města Hallein, které zde zřídilo ubytovnu pro mládež a k budově přistavělo velký venkovní bazén. V roce 2010 pak Wiespach odkoupili současní majitelé Claus a Gabriela Spruzinovi, kteří z něj po kompletní rekonstrukci udělali galerii výtvarného umění.

Od ostatních galerií se však tato liší tím, že na plný úvazek podporuje tvorbu talentovaných začínajících umělců, zpravidla těch, kteří ještě neměli příležitost prosadit se na národní či mezinárodní úrovni.

Nejen, že zde nadaní umělci mohou vystavovat a prodávat svá alternativní díla, ale mají také možnost se na zámku na delší dobu bezplatně ubytovat a tvořit ve zdejších ateliérech. Galerie si klade za cíl tímto způsobem umělcům pomoci rozjet jejich vlastní podnikání.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Centrum kultury

Zámek nabízí ideální prostory pro současné uměníZámek nabízí ideální prostory pro současné umění

Díky své decentní, na svou dobu minimalistické architektuře zámek nabízí ideální prostory pro současné umění a kulturu, kromě zmiňovaných výstav se zde pravidelně konají nejrůznější workshopy, autorská čtení, či semináře.

Wiespach je pro veřejnost otevřen každé pondělí, čtvrtek, pátek a sobotu dopoledne, před návštěvou ale doporučujeme ověřit si aktuální otevírací dobu. Návštěvu galerie si můžete zpříjemnit výbornou kávou ze zámecké kavárny a k tomu si třeba zakoupit nějaký originální kousek do vašeho domova. A kdo ví, třeba vám zeď bude zdobit obraz od budoucího Picassa.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Rakousko

Nákupy? Wellness? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Rakouska

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zamek-wiespach/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024