Segovijská katedrála: ladná stavba se štíhlými věžemi, která vás okouzlí

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 2. 2017 • Přečteno 4968x

Vnitřek katedrály je strukturován do tří lodí a chórového kůru.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do SegovieZobrazit zájezdy

Dáma mezi katedrálami – takovou přezdívku si získala katedrála v Segovii. Monumentální, ale zároveň ladná stavba se štíhlými věžemi se nachází v těsné blízkosti náměstí Plaza Mayor.

V Segovii bývaly celkem tři katedrály. Nejstarší stála kolem roku 156 na březích řeky Eresmy. Druhá (stará Katedrála) se nacházela v těsné blízkosti hradu Alcázar. Nechal ji postavit Alfonso VII., byla zničena během válek comunerů a na jejím místě jsou dnes zahrady. Hned po jejím zničení rozhodl Karel I. o stavbě nové katedrály.

Rekordní rychlost stavby

Katedrála byla postavena rekordně rychle, za 55 let (1522–1577). Navzdory datu je postavena v pozdně gotickém slohu. Vzhledem k tomu, že tou dobou byla v plném rozpuku renesance, bylo velice složité nalézt architekta, který by dokázal takovou stavbu realizovat. Obyvatelé města ale trvali na tom, aby jejich katedrála byla v gotickém stylu.

Úkolu se nakonec zhostil stavitel Juan Gil de Hontanon a výsledkem je nádherný příklad tzv. isabelské gotiky. Segovijská katedrála se tak stala poslední velkou evropskou gotickou katedrálou.

Interiér katedrály

Interiér katedrályInteriér katedrály

Vnitřek katedrály je strukturován do tří lodí a chórového kůru. Okna jsou zdobena bohatými vitrážemi. Za povšimnutí stojí hlavní fasáda, křížové klenby, chór, hlavní oltář v barokním stylu od Sabatiniho i neoklasicky pojatý prostor za chórem od Ventury Rodrigueze. Součástí katedrály je muzeum s významnými sbírkami sakrálních památek.

Věž katedrály byla původně vyšší, ale po zásahu bleskem byla snížena na dnešních 88 m. I přesto je nejvyšší věží ve Španělsku.

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Španělsko (Segovia)

Královská perla Španělska

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Segovie

Zájezdy do Segovie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/segovijska-katedrala/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024