Katedrála sv. Ägydiuse: největší církevní stavba Grazu s unikátní malbou a freskou

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 10. 2019 • Přečteno 1339x

Katedrála sv. Ägydiuse byla postavena již v 15. století jako farní a rezidenční kostel.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do RakouskaZobrazit zájezdy

Největším kostelem Grazu a třetí nejvyšší rakouskou katedrálou je katedrála sv. Ägydiuse, která je jedinečnou kombinací gotického a barokního slohu. Nenechte se zmást celkem skromným vnějším vzhledem, její interiér vám to zcela jistě vynahradí.

K vidění jsou zde hlavně fresky a deskové malby z 15. století, ale ani tady není výzdoba nikterak přemrštěná, jak ji můžete znát z některých jiných  kostelů.

Kostel postavený na přání Friedricha III.

Interiér kostelaInteriér kostela

Katedrála sv. Ägydiuse byla postavena již v 15. století jako farní a rezidenční kostel na přání německého krále a římského císaře Friedricha III.

Označení katedrála však získala až o něco později v roce 1786, kdy jí byl dodán nádherný barokní interiér a byla k ní přistavěna kaple s krásnou křížovou cestou. Jedinečný je i oltář katedrály, vyrobený z barevného mramoru, jedná se o mistrovské dílo pozdně barokní oltářní architektury ve Štýrsku.

O vysoké umělecké a řemeslné schopnosti místních mistrů svědčí i zbylé vybavení katedrály, jako jsou boční oltáře, kazatelna, lavice, zpovědnice.

Panelová malba

V roce 2018 proběhla celková rekonstrukceV roce 2018 proběhla celková rekonstrukce

Nejzajímavější je však panelová malba Conrada Laiba Ukřižování v Throngu (1457) a vybledlá freska Gottesplagenbild na exteriéru katedrály z roku 1485, která zobrazuje život v roce 1480, kdy Graz zasáhly hned tři pohromy – kobylky, mor a války.

Mnozí tyto pohromy spojovali s božím trestem, a tak obraz představoval prosbu o odpuštění a smíření s Bohem.

Katedrála sv. Ägydiuse prošla v roce 2018 celkovou rekonstrukcí, a to k výročí „800 let diecéze Graz-Seckau“.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Rakousko

Nákupy? Wellness? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Rakouska

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd již 15. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/katedrala-sv.-agydiuse/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!