Murinsel: umělý ostrov ve tvaru mořské mušle na řece Mur v Grazu

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 10. 2019 • Přečteno 2828x

Plošina Murinsel nese podobu 50 metrů dlouhé a 20 metrů široké mořské mušle, jež je s oběma břehy spojena můstky.

Vyberte si z našich zájezdů do GrazuZobrazit zájezdy

Ne nadarmo malebné historické centrum města Graz získalo v roce 1999 své místo na Seznamu světového dědictví UNESCO a o pouhé čtyři roky později se v roce 2003 stalo Evropským hlavním městem kultury.

U této příležitosti byla na řece Mur vystavena Murinsel, jedinečná budova ve tvaru obrovské mořské mušle, jež si místní i turisté okamžitě zamilovali. 

Ostrov nebo loď?

Stavba je dílem newyorského designéraStavba je dílem newyorského designéra

Ostrov nebo loď? Tuhle otázku řeší v Grazu kdekdo, a tak ačkoliv bychom název Murinsel doslova přeložili jako ostrov Mur, nejedná se o ostrov, nýbrž o uměle vytvořenou plovoucí plošinu, která je se břehy řeky Mur spojena dvěma lávkami pro pěší.

Obdivuhodná konstrukce umělého ostrova ztvárňující lasturu je dílem newyorského designera, architekta a fotografa Vita Acconciho. 

Je libo káva z tak trochu jiné perspektivy?

S břehy je spojena můstkyS břehy je spojena můstky

Plošina Murinsel nese podobu 50 metrů dlouhé a 20 metrů široké mořské mušle, jež je s oběma břehy spojena můstky. Naleznete zde amfiteátr, dětské hřiště, a dokonce i kavárnu, kde si můžete vychutnat výbornou kávu či koktejl z tak trochu jiné perspektivy.

Rozhodně doporučujeme sem vyrazit i k večeru, kdy je budova Murinsel nasvícena modrými reflektory, a tak nutno podotknout, že v tmavém pruhu řeky Mur působí až magickým dojmem. Zajímavostí je, že byla Murinsel původně plánována jako putovní, místní obyvatelé si ji ovšem tak zamilovali, že se rozhodli si ji nechat napořád.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Překonání hranic architektury

Užijte si světelnou showUžijte si světelnou show

Originální Murinsel se spolu s Domem umění Kunsthausem stala klenotem hravé moderní architektury. Obě stavby byly dokončeny v roce 2003 a vysloužily si jak chválu, tak i kritiku.

Jak se  již v Grazu stalo zvykem, moderní stavby musí být šokující nejen ve dne, ale i v noci, k čemuž jsou budovy uzpůsobeny pomocí nejrůznějších světelných reflektorů.Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Rakousko (Graz)

Zažijte čokoládový advent

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Grazu

Zájezdy do Grazu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 24. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/murinsel/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023