Kunsthaus: novodobý symbol Grazu

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 10. 2019 • Přečteno 3012x

Jedná se o modrou budovu připomínající vzducholoď.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do GrazuZobrazit zájezdy

Novodobým symbolem města Graz se stalo hned několik architektonických novinek. Jednou z nich je budova nacházející se na západním břehu řeky Mur s názvem Kunsthaus neboli Dům umění, který vznikl v roce 2003, kdy byl Graz vyhlášen Evropským hlavním městem kultury.

Jedná se o modrou budovu připomínající vzducholoď, jež je místními přezdívána jako Friendly Alien, tedy přátelský vetřelec, která se tyčí v samém historickém centru Grazu.  

Friendly Alien neboli přátelský vetřelec

Friendly AlienFriendly Alien

Důstojný stánek pro pořádání výstav moderního umění v Grazu chyběl už hodně dlouho, a ačkoliv se o něm již dlouhá léta hovořilo, skončily všechny dosavadní projekty v koši. Zlom nastal až v roce 1999, kdy městské zastupitelstvo odkoupilo nemovitost na parcele, kde se nyní budova nachází, a vyhlásilo veřejnou soutěž, do které se přihlásilo 102 týmů.

Vítězným projektem se stal návrh londýnských architektů Petera Cooka a Colina Fourniera, kteří vytvořili nejen architektonický symbol města, ale také vyjádřili otevřenost obyvatel Grazu pro neobvyklé.

Jejich cílem bylo vytvořit moderní budovu ztvárňující živou hmotu, což se jim podařilo. Vznikla tak supermoderní bublinovitá budova s nozdrami. Kunsthaus však připomíná živou hmotu nejen svým tvarem, ale i svými projevy, jako je vydávání zvuků a světelných efektů. 

Moderní díla šokují stejně jako Kunsthaus samotný

Celá stavba byla dokončena v roce 2003Celá stavba byla dokončena v roce 2003

Muzeum moderního umění umístěné v amorfní modré budově u řeky s nejnovějšími současnými expozicemi není konstrukčně bůhví jak geniální. Uměním bylo spíše vyrobit a smontovat kůži obalující sály.

Celá stavba byla dokončena v roce 2003, kdy byl Graz zvolen Evropským hlavním městem kultury. Uvnitř komplexu rozděleného do několika různých sektorů probíhají po celý rok různé výstavy světových umělců, jejichž moderní díla vás šokují stejně jako Kunsthaus samotný. Stálou expozici tvoří okno umístěné v jedné „nozdře“ namířené na hlavní symbol města, Hodinovou věž.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Kunsthaus stojí za vidění i v noci

Večerní pohled na budovuVečerní pohled na budovu

Za vidění stojí i v noci, kdy se rozsvítí a začne hrát světelnými obrazci. Pod svrchním pláštěm, tvořeným 1066 deskami různého tvaru, jsou umístěna světla, která ve tmě vysílají speciální efekty. Nejhezčí pohled na takto komunikující Kunsthaus je z terasy Schlossbergu.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Rakousko (Graz)

Zažijte čokoládový advent

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Grazu

Zájezdy do Grazu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kunsthaus/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024