Hradní vršek Schlossberg: bývalá pevnost s rozhledem do širokého okolí Grazu

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 10. 2019 • Přečteno 3243x

Ruiny pevnosti jsou dnes součástí zdejšího parku, který je volně přístupný.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do GrazuZobrazit zájezdy

Městu Graz dominuje 473 metrů vysoký hradní vršek Schlossberg, mohutná skála z dolomitové horniny, jež tvoří historické jádro města. Vršek je jako stvořený pro romantiky, neboť se vám z něj za jasného počasí naskytnou nádherné výhledy na město i na jeho okolí. 

Historie pevnosti

Na vršku kdysi stával hradNa vršku kdysi stával hrad

Na zalesněném hradním vršku Schlossberg kdysi stával hrad později přebudovaný na pevnost, jejíž historie se začala psát již v roce 1050, kdy vznikla na příkaz císaře Jindřicha III. Díky své strategické poloze však musela již od svého postavení čelit mnoha útokům ze stran několika silných rodů.

Na nějakou dobu se jí podařilo získat Otakarovi II., který o ni následně přišel v roce 1278 po slavné bitvě na Moravském poli. Od té doby patřila Habsburkům, kteří ji střežili jako oko v hlavě. Pevnost si dokonce vysloužila zápis v Guinnessově knize rekordů jakožto nejhůře dobyvatelná pevnost.

Ani věhlasný Napoleon ji na začátku 19. století nedobyl. Teprve až když později v roce 1809 obsadil Vídeň a vyhrožoval její zkázou, Graz kapituloval a téměř všechna opevnění byla zbořena.

Hodinová a Zvonková věž

Hodinová věžHodinová věž

Přestože z původních staveb mnohé nezbylo, dochovaly se alespoň dvě věže, které byly od grazských občanů vykoupeny, díky čemuž se jim podařilo vyhnout se jisté zkáze. První z nich je tzv. Hodinová věž neboli Uhrturm, jež je dnes považována za jeden ze symbolů města Graz a jejíž současný vzhled pochází ze 16. století.

Zajímavostí věže je, že její ručičky ukazují obráceně, než je obvyklé. Její velká ručička ukazuje hodiny a malá minuty. To je způsobené tím, že v minulosti měla věž ručičku pouze jednu velkou, malá k ní přibyla až o něco později.

Kromě dominantní Hodinové věže naleznete na kopci ještě jednu věž – Zvonkovou věž neboli Glockenturm, která je 34 metrů vysoká a ukrývá v sobě třetí největší zvon ve Štýrsku, jenž má průměr 2 metry, hmotnost přes 4,5 tuny a nese název Liesl. Zvoní třikrát denně 101 údery, které symbolizují počet dělových ran vystřelených během osmanské invaze.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Výhledy k nezaplacení

Užijte si nádherné výhledyUžijte si nádherné výhledy

Ruiny pevnosti jsou dnes součástí zdejšího parku, který je volně přístupný. Na jeho vrchol vede hned několik schodišť rozmístěných po celém obvodu kopce, postavených během první světové války. Dostanete se zde i kolejovou lanovkou, která je v provozu od roku 1894. Nástupní stanici naleznete na Nábřeží císaře Františka Josefa.

Kopec je protkán řadou podzemních chodeb, které za druhé světové války sloužily jako úkryt pro 40 tisíc lidí. Naleznete zde celou řadu budov, kašen, altánků a jiných odpočinkových míst. Rozhodně doporučujeme vyšplhat až nahoru, neboť výhledy, které se vám naskytnou, jsou naprosto úžasné. 

Na jedné straně spatříte mohutný vrch Braunsberg, na straně druhé Bratislavu a rozhlednu Konigswarte a za dobrého počasí je dokonce vidět kousek Vídně. Výhled z hradu je opravdu okouzlující, a pokud k tomu přičteme vždy upravený areál a celoroční vstup zdarma, je to prostě dokonalé místo na výlet.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Rakousko (Graz)

Zažijte čokoládový advent

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Grazu

Zájezdy do Grazu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hradni-vrsek-schlossberg/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024