Leonardo da Vinci: renesanční génius, který se (skoro) naučil létat

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 9. 2020 • Přečteno 3225x

Uměl všechno. Skoro i létat. Namaloval Monu Lisu, kterou zná celý svět. Italský renesanční mistr Leonardo da Vinci. Dočtěte se o něm víc!

1 zájezd na téma: Pro rodiče a děti – ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že…

Mistr Leonardo dokázal psát oběma rukama stejně dobře? To podle odborníků dokáže jen asi 1 % lidí na celé planetě.

Byl jednou jeden malíř a umělec, výzkumník a inženýr, fyzik a matematik, spisovatel, přírodovědec, anatom, kouzelník s nezaměnitelnou představivostí a… mnoho dalšího. Zkrátka renesanční všestranný člověk. Byl jednou jeden Leonardo da Vinci, kterého zná celý svět, přestože žil před více než půlstoletím. Jeho obrazy dodnes můžeme obdivovat třeba v Itálii nebo ve Francii. Jeho pokrokové vynálezy, jako třeba létající stroj, v mnohém překonaly jeho dobu. Mistr Leonardo da Vinci – seznamte se! 

Jak by asi vypadal svět, kdyby se nelétalo? A co by dělali potápěči bez skafandru? Věděli jste, že už v 15. století byl na světě Leonardův krokoměr? I když tenkrát si lidé nejspíš mysleli, že je to nepotřebná hračička… Ale pěkně popořádku. 

Světoznámý umělec – Monu Lisu znáte? 

Kdyby tak mistr věděl, kolik lidí jeho Monu Lisu spatří… Kdyby tak mistr věděl, kolik lidí jeho Monu Lisu spatří…

Leondardo da Vinci byl totiž mimo jiné jedním z nejvýznamnějších umělců přelomu 15. a 16. století, jehož díla obdivujeme dodnes. Tak třeba na slavnou Monu Lisu se stojí fronty v muzeu Louvre v Paříži. Za ženou s tajuplným úsměvem je krajina zobrazená z úplně jiné perspektivy, což byla v té době naprostá novinka. 

Tajuplný výraz má i Dáma s hranostajem na obraze vystaveném v muzeu Czartoryských v polském Krakově. Mistrův portrét Ginevry de Benci skončil až v muzeu ve Washingtonu a jeho inovativní obraz Poslední večeře je k vidění v refektáři (tedy bývalé mnišské jídelně) kostela Santa Maria della Grazie v Miláně

Jako inovativní ho lze označit kvůli nově použité technice malby. Žádná freska, jak by se na zdi nabízelo – to by mu totiž neumožnilo pracovat pomalu a každý tah štětcem si pečlivě promyslet. 

Cesty pána z Vinci 

Socha Leonarda da Vinci v Miláně Socha Leonarda da Vinci v Miláně

Paříž, Krakov, Milán… Kde že to mistr vlastně žil a tvořil? Narodil se roku 1452 poblíž malé italské vesničky Vinci, proto se také Leonardo jmenuje da Vinci – „z Vinci“. Brzy odešel do nedaleké Florencie. Poté ho životní cesta zavedla do Milána, kde mu tehdejší vévoda Ludovico Sforza, vládnoucí z hradu Castello Sforzesco, dal za úkol vytvořit pro jeho vojsko nové zbraně. Vymýšlel tedy bojové nástroje, ale upřímně se mu to moc nezamlouvalo a dělal to vlastně jen proto, aby si vydělal peníze. Války a boje totiž přímo nesnášel. 

Rok žil v Římě a poslední léta svého života strávil ve Francii v Amboise v údolí řeky Loiry, kde se nacházejí i slavné zámky, zapsané na seznamu UNESCO. Pozval ho tam král František I. z Valois a uznejte, že taková nabídka se prostě neodmítá

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Interaktivní mistrova muzea – doporučeno!  

Muzea s Leonardovými vynálezy vás budou bavit Muzea s Leonardovými vynálezy vás budou bavit

A jak to bylo s těmi vynálezy? Mistr Leonardo da Vinci byl všestranně nadaný a zajímalo ho všechno. Bádal, zkoušel, tvořil, ověřoval, a když ho něco napadlo, musel to okamžitě uskutečnit. Stihl toho nevídaně moc. Není se čemu divit, že jeho vynálezy jsou k vidění (a k vyzkoušení) ve specializovaných muzeích všude možně po světě: v Miláně, Florencii, Římě, Benátkách, Berlíně… Jsou interaktivní, a kdo je zvídavý, užije si v nich spoustu zábavy! 

Jsou tam totiž k vidění například jeho křídla, pomocí kterých zkoušel létat. Pozoroval ptáky a snažil se zjistit, jak že to s tím letem vlastně dělají. Svůj vynález sice nedotáhl do konce, ale už to, že o něčem takovém ve své době vůbec uvažoval, bylo obdivuhodné. 

Svět chtěl sledovat z výšky i pod vodou, proto navrhl jeden z prvních potápěčských skafandrů pro potápěče. Vymýšlel bojové tanky, ponorky, vyrobil vrtačku, něco jako kalkulačku, hudební nástroje a spoustu dalšího. 

Leonardo, kam se podíváš 

Leonardo da Vinci načrtl i lidský mozek Leonardo da Vinci načrtl i lidský mozek

Rád se pouštěl do studia lidského těla. Odborníci dodnes žasnou, s jakou přesností se mu tehdy podařilo například modelovat a kreslit lidské orgány. Kvůli pitvám, které prováděl, byl údajně obviňován z čarodějnictví. 

Prokázal, že když se člověk postaví do správné polohy, vejde se zároveň do kruhu i do čtverce. Mrkněte na italskou eurominci, je to na ní krásně znázorněno. A cvičně si můžete změřit třeba to, že člověk je vysoký přesně tak, jaká je délka jeho rozpažených paží. Jdete do toho? 

Mimochodem byl to natolik významný člověk, že je po něm pojmenován bezpočet škol, institucí, ulic, římské letiště... Rozhlížejte se kolem, mistr Leonardo je všude. Navíc o něm byla sepsána řada knih a inspiroval mnoho filmů a dalších děl. 

A jedna zajímavost na závěr. Byl to sice pokrokový člověk, vlastní selfie si ale ještě určitě nepořizoval. Jeho portrét je k vidění tak trochu zašifrovaně, a to na slavném obrazu Athénská škola od Raffaela Santiho, předního malíře italské renesance. Při malování postavy Platóna se údajně inspiroval právě vzezřením mistra Leonarda. Obraz je k vidění ve Vatikánských muzeích

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie pro rodiče a děti

Objevte tajuplný Řím

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/leonardo-da-vinci/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024