Královská observatoř: Kouzelná budova pro výzkum oblohy pochází ze 17. stol.!

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12721x

Královská observatoř se nachází na kopci v Greenwichském parku. Kromě nultého poledníku je známá i jako historicky první sídlo královského astronoma.

Vyberte si z našich 35 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Chystáte-li se navštívit Greenwich, určitě nevynechejte Královskou observatoř, která se nachází na kopci v Greenwichském parku. Nejen že tu objevíte neskutečný výhled na zbytek Greenwiche nebo Canary Wharf, ale budete si moci vyzkoušet, jaké to je být jednou nohou na západní a jednou nohou na východní polokouli. Královská observatoř je totiž místem, kterým prochází nultý poledník, tzv. Prime Meridian.

Historie observatoře

Královská observatořKrálovská observatoř

Historie tohoto místa sahá až do 17. století, kdy zrestaurovaný stuartovský král Karel II. nechal postavit v Greenwichi observatoř pro výzkum oblohy. Práce musela být samozřejmě někým řízena, proto se spolu se stavbou musela zavést i do té doby neexistující funkce, a to byl královský astronom.

Historicky prvním člověkem, který začal v roce 1675 řídit observatoř a navigaci byl John Flamsteed, po němž se jmenuje i hlavní, Christopherem Wrenem navržená, budova observatoře, Flamsteed House. Budova observatoře sloužila pro vědecký výzkum, nejrůznější měření a pozorování. V roce 1851 zde vědci ustanovili nultý poledník, aby mohli lépe určovat zeměpisnou polohu.

Přestože je poledník v podstatě vymyšlenou a neexistující čarou, každý den přiláká tisíce návštevníků, kteří chtějí okusit, jaké je být v jeden moment na dvou odlišných polokoulích.

Zásluhou vědců z Královské observatoře byl zaveden tzv. Greenwichský čas, který udává přesný čas v místě nultého poledníku. Na střeše observatoře můžete vidět proslulý červený balónek, který každý den přesně ve 13:00 začne klesat (pár minut před tím vystoupá). Chcete-li si nařídit hodinky úplně přesně, doporučuje se synchronizovat je právě s balónkem, který je jedním z nejstarších mechanismů světa, které udávaly přesný čas.

Observatoř dnes

Na střeše observatoře můžete vidět proslulý červený balónekNa střeše observatoře můžete vidět proslulý červený balónek

V dnešní době slouží observatoř jako muzeum astronomických a navigačních přístrojů, výstavní síň, planetárium či výukové centrum. Královský astronom zde již bohužel nesídlí. Roku 1948 se jeho úřad musel přemístit do vzdálenějších míst s lepší viditelností. Zalidnění a osvětlování rozrůstajícího se Londýna totiž způsobilo, že vědci nemohli svá pozorování a měření provádět z Greenwiche. 

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

Vstupné

Královská observatoř - zde prochází nultý poledník, tzv. Prime MeridianKrálovská observatoř - zde prochází nultý poledník, tzv. Prime Meridian

Vstupné do observatoře je poměrně snesitelné, a to přibližně 7 liber (2014) pro dospělou osobu, přičemž ceny vstupného pro seniory, studenty a děti jsou ještě výrazně nižší. Astronomické centrum v observatoři si návštěvníci mohou prohlédnout zdarma. Vstup se vztahuje pouze na Flamsteed House včetně Nultého poledníku. 

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 35 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kralovska-observator/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024