Velká tržnice v Budapešti: architektonický skvost, ve kterém vám bude zaručeně chutnat!

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 3. 11. 2019 • Přečteno 52054x

Je rozhodně jednou z nejkrásnějších, ne-li vůbec nejhezčí tržnicí světa. Voní to tu po paprice a česneku, jak se na Maďarsko sluší.

Vyberte si z našich zájezdů do BudapeštiZobrazit zájezdy

Velká tržnice (Központi Vásárcsarnok) v Pešti je jedním z nejnavštěvovanějších a nejikoničtějších turistických cílů ve městě. Lidé z celého světa se sem sjíždějí, aby mohli obdivovat nejen její typickou architekturu, ale především stovky prodejních stánků, na jejichž pultech denně najdete tu nejčerstvější sezónní zeleninu (v čele s maďarskou paprikou), koření, maso, alkohol nebo ručně vyráběné suvenýry. Kromě toho se tady také můžete královsky najíst. To vše v příjemném prostředí a za příjemnou cenu.

Nové město, nové výzvy

Stavba začala v roce 1894Stavba začala v roce 1894

Spojením Pešti, Budína a Starého Budína ke konci 19. století vznikla dnešní maďarská metropole Budapešť, která se začala velmi rychle rozšiřovat a vzkvétat ve všech směrech. Do hlavního města se postupně stěhovaly tisíce lidí z různých koutů země a městští zastupitelé tak čelili nejedné složité výzvě.

Jednou z těch nejpodstatnějších bylo zásobování města a dostupnost vyhovujících potravin pro všechny jeho obyvatele. Bylo jasné, že stávající nekryté trhy, které neměly potřebné vybavení a často ani žádný řád, nebudou pro město takových rozměrů dostačující. Netrvalo dlouho a první starosta města – Károly Kamermayer – přišel s návrhem postavit několik velkých krytých tržnic.

A jelikož radní chtěli držet krok s dobou, rozhodli se tyto tržnice postavit ve stejném stylu jako jejich kolegové v Paříži a dalších západoevropských zemích. 

Stavba Velké tržnice (Központi Vásárcsarnok) začala v roce 1894. Vše probíhalo hladce až do roku 1896, kdy těsně před dokončením stavby shořela zhruba polovina její střechy. Střecha se ale brzy dočkala opravy a 15. března 1897 proběhlo slavnostní otevření – spolu s dalšími čtyřmi menšími budapešťskými tržnicemi.

Díky nejnovějším systémům chlazení a osvětlení patřila Velká tržnice ve své době k těm nejmodernějším na světě. Pyšnila se i řadou dalších technických vychytávek, například kanály určenými ke snazší přepravě zboží. Tento systém už dnes ale nefunguje. Velká tržnice byla Kamermayerovou největší investicí a své návštěvníky (i náhodné kolemjdoucí) ohromuje dodnes.  

Za návrhem i realizací stavby stál přední maďarský architekt Samu Pecz. Vstupní brána má neogotický nádech. Budova se rozkládá na celkové ploše 10 000 metrů čtverečních a jejím základem je kovová konstrukce.

Střecha budovy je pokryta překrásnými barevnými taškami z porcelánky Zsolnay v Pécsi a je vůbec nejtypičtějším znakem budovy. Během druhé světové války byla tržnice silně poškozena a v chátrajícím stavu zůstala až do rozsáhlé rekonstrukce v 90. letech. Od té doby opět šlape jako hodinky.

Tři patra plná těch nejkvalitnějších surovin

Nakoupit můžete kvalitní surovinyNakoupit můžete kvalitní suroviny

Na třech patrech tady najdete nepřeberné množství prodejních stánků s kvalitním zbožím. V přízemí, které je zpravidla nejrušnější a nejvytíženější, najdete v podstatě veškeré možné potraviny. Vybírat můžete z prvotřídního masa a uzenin, mezi kterými nesmí chybět maďarské klobásky, salámy a párky, dále z mléčných produktů, včetně výborných sýrů, nebo z křupavého pečiva.

Své nenahraditelné místo tady má i čerstvá zelenina a ovoce, v čele s červenou paprikou, česnekem a vodním melounem. Chybět nesmí ani nefalšované koření, hlavně pak to pikantní. Jsou to primárně papriky a výrazné koření, které nádherně provoní celou halu. Ani mlsné jazýčky nepřijdou zkrátka, v široké nabídce sladkostí a cukrovinek si mohou vybrat nejrůznější bonbony, čokolády, kokosové suky, oplatky a spoustu dalšího.

Dostatek prostoru zbývá i pro alkohol, který je zastoupen především vyhlášeným maďarským vínem a pálinkou. Všechno prodávané zboží je té nejvyšší jakosti. 

V suterénu kromě supermarketu Aldi sídlí prodejci čerstvých ryb, několik specializovaných řeznictví a také stánky s tradiční nakládanou zeleninou – Maďaři zavařují téměř vše, co jim přijde pod ruce, a umí to opravdu skvěle. Je jen na vás, jestli si vyberete zeleninové lečo, čalamádu nebo třeba papriku či okurku plněnou zelím.

V prvním (podkrovním) patře se pak můžete v klidu najíst v některé z jídelen místních fast foodů a bister, které nabízí klasiky jako guláš, langoš, smažené i vařené klobásy, trdelník nebo palačinky. Kromě toho tady seženete nejrůznější suvenýry, lidové oblečení, šátky a spoustu dalších, ručně vyráběných předmětů, které potěší vás i vaše milé. A to vše za férové ceny. 

Kuchyně z celého světa a špetka kultury

Ochutnejte tady tradiční maďarskou kuchyniOchutnejte tady tradiční maďarskou kuchyni

Bohatou nabídkou kvalitních surovin to ale rozhodně nekončí. Tržnice pro své návštěvníky připravuje pravidelný doprovodný program. Například téměř každou sobotu se v hale koná tzv. Kulturní den, během kterého zastupitelé z nejrůznějších zemí světa (od exotické Indonésie po severské Švédsko) představují veřejnosti plodiny a jídla typické pro svůj kraj, seznamují návštěvníky s oblíbenými turistickými destinacemi, předvádějí tradiční hudbu/tanec/divadlo a k tomu nabízejí ochutnávku svých národních specialit. 

Můžete si také zaplatit komentovanou prohlídku, během které si vychutnáte snídani v některém z bister a poté projdete kuchařským minikurzem, kde si sami vyzkoušíte uvařit tradiční maďarské tříchodové menu. Kromě plného žaludku si tak odnesete příjemný netradiční zážitek.

Nabízí se také komentované prohlídky tržnice a sousední ulice Váci, během kterých se dozvíte téměř veškerou historii těchto míst a ochutnáte ty nejlepší místní speciality. Chybět samozřejmě nemohou ani adventní trhy plné cukroví, tropického ovoce a svařáku. Na rozdíl od svých slavnějších venkovních kolegů mají jednu obrovskou výhodu – během jejich návštěvy vám neomrzne nos!

Praktické informace pro návštěvníky

Tržnici najdete hned vedle mostu SvobodyTržnici najdete hned vedle mostu Svobody

Otevírací doba tržnice je následující: v pondělí od 6:00 do 17:00 hodin, od úterý do pátku od 6:00 do 18:00 hodin, v sobotu od 6:00 do 15:00, v neděli a o státních svátcích zavřeno. Tržnici najdete hned vedle mostu Svobody (Szabadság híd) v Pešti na adrese Vámház körút 1-3, IX. městský obvod.

Nejjednodušeji se k ní dostanete pěšky nebo místní MHD, konkrétně tramvajemi č. 2, 47 a 49, nebo metrem M3 (modrá linka) na zastávku Kálvin tér. A jedna rada na závěr – tržnici vřele doporučujeme navštívit s prázdným žaludkem, abyste mohli plnými doušky ochutnat všechny ty nebesky dobré pochutiny. Dobrou chuť! – Jó étvágyat!

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Maďarsko (Budapešť)

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Budapešti

Zájezdy do Budapešti

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/velka-trznice-v-budapesti/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024