Les Halles: když se tesař utne

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 9340x

Místo, kde se nachází rozlehlé podzemní nákupní centrum v samotném srdci Paříže.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Tržnice, která zde dříve stávala, se stala ústředním místem děje románu Břicho Paříže slavného francouzského spisovatele Émila Zoly?

Les Halles je čtvrť, kde se nachází rozlehlé podzemní nákupní centrum přímo v centru Paříže. Bylo vybudováno v 70. letech 20. století a nyní se většina odborníků i laiků shoduje na tom, že se jedná o jednu z nejméně zdařilých staveb Paříže. Mnoho Pařížanů dokonce hovoří o Les Halles jako o katastrofickém komerčním kýči.

Původně byla Les Halles tržnice, jež byla velmi významným a oblíbeným zdrojem čerstvých potravin. Les Halles nechal vystavit na konci 12. století Filip August z částečně zabaveného majetku židů, které vyhnal v roce 1182. Trhovci sem zboží vozili z dalekého okolí. Tradice trhů v hlavním městě je dlouhá, první trhy se tady konaly před osmi sty lety.

Až v 19. století za Napoleona III. vznikly tzv. litinové deštníky – deset pavilonů s litinovou konstrukcí, které se stavěly až do počátku 20. století. Kvůli dopravním potížím byla většina tržnic přemístěna na jih do Rungis. Pozůstatkem jsou pak dvě poslední stavby, které tu stojí dodnes. Jedna z nich má funkci plodinové burzy.

Temná minulost

V místech les Halles byly dokonce i hřbitovy. Pařížané po staletí pohřbívali své mrtvé na Cimetière des Innoncents (hřbitov neviňátek). Pro více než 20 pařížských farností byl hlavním hřbitovem, hlavně tedy pro ty farnosti, které neměly svůj hřbitov. Společně s dalšími menšími hřbitovy byl však i tento zrušen, jelikož těla nebyla pohřbena dostatečně hluboko a ostatky začaly zapáchat. Ostatky pak byly počátkem 18. století převezeny na jedno místo.

Dnes můžete sbírku 6 milionů kostí dokonce navštívit v největších katakombách v Evropě. Podzemní chodby, které jsou dlouhé přes 3 kilometry, jsou dnes jednou z turistických atrakcí. Nachází se v jihovýchodní části Paříže.

Nosiči v les Halles

Jedna z nejvyhledávanějších pracovních pozic byla právě práce nosiče. Abyste mohli pracovat jako nosiči v bývalé tržnici (Forts des Halles), museli byste být schopni přenést až 200 kilogramů na vzdálenost 50 metrů.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Les Halles dnes 

I přes protesty obyvatel, bylo na místě tržnice postaveno nákupní centrum Forum des Halles, které zahrnuje i největší stanici metra v celé Evropě. Velká část obchodního domu je v podzemí a nahoře se nachází park. Budova má čtyři podlaží, přičemž to nejnižší slouží metru a regionální rychlonádražní síti (RER). V ostatních patrech se kromě obchodů nachází prostory pro fotografické výstavy, tělocvična, tropický skleník, plavecký bazén, videoknihovna, centrum pro hudbu a tanec, kulečníkový sál a kina.

Domy v okolí byly strženy. Dříve v nich bydleli stánkaři, nacházela se zde levná bistra a noční bary. Místo některých prostranství vznikly i parky, což je samozřejmě vždy příjemný přírůstek do města, avšak na některé uměle zakomponované prostranství si Pařížané nezvykli a nemají je rádi. Navíc se zde po setmění potulují podivná individua, např. prostitutky a dealeři.

V roce 2007 vyhrál projekt na přestavbu Davod Mangin. Podle jeho návrhu bude Forum des Halles zakrývat skleněná střecha, která umožní dostatečné proudění světla do podzemí. Nahoře budou vybudovány nové zelené plochy a současné parky budou zrekonstruovány. Vznikne také dlouhá promenáda po vzoru té barcelonské. Projekt nebude dokončen dříve než v roce 2016.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/les-halles/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024