Pařížská radnice: místo velkolepých oslav i poprav

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8568x

Centrální radnice – Hotel de ville, je již od roku 1357 sídlem pařížské správy.

Vyberte si z našich 30 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Na náměstí před radnicí se často kontají velká promítání? V době, kdy se například hraje tenisový Rolland Garros, je zde natažené obrovské plátno a na náměstí sedí stovky lidí, kteří pozorují přímý přenos ze stadionu.

Přestože se zdá současná budova radnice poněkud moderní, hrála opravdu důležitou roli v historii města. První Hotel de ville (radnice) byla od 14. do 19. století místem, kde se odehrávaly revoluce, popravy, ale i velkolepé oslavy.

Dokonce i samotný Ludvík XVI. zde byl donucen v období revoluce políbit kokardu s trikolórou. Do té doby byla totiž vlajka pouze červeno-modrá, a až posléze tedy byla přidána barva bílá, která představuje barvu krále.

Náměstí bylo v tehdejších dobách svědkem posledních cest odsouzenců na smrt před oběšením, upálením či gilotinou na náměstí revoluce, kde nyní stojí originální obelisk. Náměstí dnes nese jméno Place de la Concorde (náměstí svornosti). Právě i zde byl Ravaillac, jenž zavraždil v roce 1610 Jindřicha IV. – jednoho z fr. králů, zaživa rozčtvrcen a roztrhán na kusy čtyřmi koni.

Danton, Marat a Robespierre používali radnici jako svou centrálu během své krutovlády na konci Velké francouzské revoluce. Za pařížské komuny roku 1871 však celá budova radnice vyhořela a až na konci 19. století ji opět znovu vystavil italský architekt Boccadoro.

Radnice dnes

Exteriér nádherné renesanční radnice je zdobený reliéfy a sochami, které znázorňují alegorii města Francie spolu se 108 významnými Pařížany, kde jeden z nich je právě architekt radnice – Ital Il Boccadoro.

Této jedinečné budově s bohatou výzdobou v podobě věžiček a detailně propracovaných soch (jedná o ruční práci z kamene) dominuje obrovské náměstí pro pěší, kde se konají krásné trhy během vánočních svátků. Během celého roku zde také neustále probíhají nejrůznější expozice přímo pod širým nebem, včetně promítání významných sportovních přenosů. V noci, kdy jsou osvětleny kašny před radnicí, to opravdu svádí i k romantické procházce, která pak může rovnou směřovat k Seině, jež je vzdálena od radnice jen pár metrů.

Interiéry

Jedním z nejpozoruhodnějších prvků interiérů radnice zůstávají i dodnes taneční sály (Salles des fetes) s přilehlými salony, které jsou věnované vědě, ale hlavně umění a literatuře. Dále je to rovněž impozantní schodiště, které je zdobené deskovými stropy s obrovskými lustry, které společně s nesčetným množstvím překrásných soch podtrhuje doslova pompézní a slavnostní atmosféru. Velkolepost sálů je neuvěřitelná.

Tvoří mocenskou základnu významných primátorů k uspořádání slavnostních banketů a recepcí pro zahraniční hlavy států.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 30 zájezdů do Paříže

Zobrazit aktuální zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/parizska-radnice/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FranciePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!