Pařížská radnice: místo velkolepých oslav i veřejných poprav

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 14171x

Centrální radnice – Hotel de Ville, je již od roku 1357 sídlem pařížské správy. Je neuvěřitelnou směsicí italské renesance a francouzského klasicismu.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Na náměstí před radnicí se často konají velká promítání? V době, kdy se například hraje tenisový Rolland Garros, je zde natažené obrovské plátno a na náměstí sedí stovky lidí, kteří pozorují přímý přenos ze stadionu.

Každý z pařížských městských obvodů, tzv. arrondissementů, má vlastní samosprávu, a tedy i radnici, ale ta hlavní pařížská radnice se nachází ve čtvrtém obvodu nedaleko katedrály Notre Dame a sama o sobě je památkou, kterou byste si na svých toulkách Paříží neměli nechat ujít. 

Radnice stojí na místě setkávání občanů

Umístění budovy není náhodnéUmístění budovy není náhodné

Sídlo města Paříže se na tomto místě nachází už od roku 1357. Umístění radnice není náhodné, náměstí s původním názvem Place de la Grève bylo místem, kde se při různých událostech setkávali občané. Probíhaly tady obchody, stávky, shromáždění a v letech 1310–1832 i veřejné popravy.

Renesance, nebo klasicismus?

Jedná se o kombinace italské renesance a francouzského klasicismuJedná se o kombinace italské renesance a francouzského klasicismu

První radniční budova byla ve 14. století zakoupena tehdejším kupcem a pařížským provostem Étiennem Marcelem. V 16. století se král František I. rozhodl, že si instituce zaslouží honosnou a významnou budovu.

Povolal do služby italského architekta Boccadora a ten budovu přetvořil do kombinace italské renesance a francouzského klasicismu. Zní to šíleně, ale výsledek byl opravdu neuvěřitelný.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Destrukce za dob Pařížské komuny

Fasádu zdobí sochy a propracované detailyFasádu zdobí sochy a propracované detaily

V roce 1871 budova za vlády Pařížské komuny kompletně vyhořela. Tato revoluční a radikální vláda zanechala francouzskou metropoli v ohořelých troskách a bohužel pařížská radnice nebyla jedinou budovou vyžadující kompletní rekonstrukci.

Tentokrát ale byli povoláni francouzští architekti, kteří měli zachovat vzhled budovy. Po nákladné, deset let trvající obnově celé budovy se vlastně změnily pouze interiéry tak, aby byly moderní a vyhovovaly tehdejším potřebám administrativy.

Nově bylo na fasádu přidáno na 2300 soch osob s blízkým vztahem k metropoli. Najdeme zde velikány, jako jsou Richelieu, Voltaire, Molière nebo Eugène Delacroix.

Budova radnice dnes

Vánoční čas u radniceVánoční čas u radnice

Dnes můžete kromě administrativy v budově najít i zajímavý prostor, kde se střídají dočasné umělecké expozice a výstavy. Interiéry jsou honosné a reprezentativní, okázalé schodiště doplňuje množství soch a freskových maleb. Sály jsou velkolepé a výborně slouží k pořádání recepcí a slavnostních banketů pro politické a diplomatické návštěvy.

Před budovou se každoročně konají živé přenosy sportovních utkání a přes zimu se zde bruslí na rozměrném kluzišti, které je obklopeno vánočními dekoracemi, stánky a obrovským vánočním stromem.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/parizska-radnice/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024