Rinnó-dži: chrám japonské buddhistické školy Tendai ve městě Nikkó

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 5. 2018 • Přečteno 2815x

Nejdůležitější a také nejznámější budovou v chrámovém komplexu Rinnó-dži je hlavní síň Sanbutsudó.

Vyberte si z našich zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Před vstupem do areálu chrámů a svatyní na severu města stojí posvátný most Šin-kjó. Patří k poblíž ležící svatyni Futarasan a je považován ze jeden ze tří nejkrásnějších mostů Japonska spolu s mosty Kintaikjó v Iwakumi a Saruhaši v prefektuře Jamanaši.

Šin-kjó doslova znamená „posvátný most“ a tento byl postaven v roce 1636, nicméně most na tomto místě stál pravděpodobně už dlouho před tím, i když konkrétní záznamy se nedochovaly.

Šin-kjó byl uzavřen pro veřejnost od roku 1973, ale na přelomu tisíciletí prošel dlouhou a nákladnou rekonstrukcí a dnešní návštěvníci se mohou za vstupní poplatek po mostě projít tam a zpět. Zářivě červená konstrukce je ovšem dobře vidět z vedlejšího dopravního mostu.

Tři Buddhové v Rinnó-dži

Leží uprostřed horLeží uprostřed hor

Rinnó-dži je chrám japonské buddhistické školy Tendai ve městě Nikkó, ležící uprostřed hor v srdci prefektury Tochigi. Chrám zde byl založen podle dochovaných záznamů již v roce 766 buddhistickým mnichem jménem Shódo Shónin (735–817).

Díky svému umístění daleko od města a civilizace vysoko v horách začal brzy přitahovat další mnichy hledající klid a samotu. Dodnes je mnichy škola Tendai považována za důležité centrum náboženského učení.

Nejdůležitější a také nejznámější budovou v chrámovém komplexu Rinnó-dži je hlavní síň Sanbutsudó, také známá jako síň Tří Buddhů.

V obrovském malbami vyzdobeném sále stojí sochy Buddhy Amida, Sendžo Kannon – tisíciruké bohyně milosrdenství – a boha Bato Kannon. Všechny tyto sochy mají velký význam nejen v Tendai buddhismu, ale i v jeho dalších formách, a proto je síň Tří Buddhů cílem návštěv mnohých poutníků.

Prastaré svitky i mauzoleum

Hned vedle síně Sanbutsudó stojí síň Rinno-dži Homotsu-den, jejíž název se dá přeložit jako „Pokladnice Rinno-dži“, které vlastní sbírku významných kusů buddhistického umění, jako například sochy, malby, kaligrafie, svitky a řemeslné výrobky většinou z období 8. století. Kolem padesáti z těchto cenných artefaktů můžete vidět v připravené expozici.

Chrám také ukrývá 59 ručně psaných rolí posvátných svitků Daihatsu Nehankyjó šúge obsahujících důležité komentáře a instrukce k Nirvána sútrám z období Nara a Heian (8.–12. století). Tyto svitky jsou považovány za významné národní dědictví Japonska.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Národní dědictví

Považuje se za národní umělecké dědictvíPovažuje se za národní umělecké dědictví

Chrám také spravuje Taijú-in Rejbjó, mauzoleum Tokugawy Iemitsu, třetího šóguna rodu Tokugawa (1604–1651). Tato šintoistická svatyně zde byla postavena v roce 1653 ve stylu Gongen-zukuri a je také oceňována jako významné národní umělecké dědictví v seznamu National treasures of Japan. Komise světového dědictví UNESCO svatyni popsala jako „dokonalé mistrovské dílo architektury a dekorace“.

I dalších 37 staveb v chrámovém komplexu Rinnó-dži je považováno za významné kulturní památky. Spolu se svatyněmi Nikkó Tošo-gu a Futarasan je komplex Rinnó-dži součástí Seznamu světového dědictví UNESCO pod názvem Svatyně a chrámy Nikkó. Pokud tedy nemáte až tak blízko k buddhismu a náboženskému významu oblasti, její historická a umělecká hodnota za návštěvu rozhodně stojí.

Javorová zahrada

Po prohlídce těchto náboženských center si můžete v klidu odpočinout nebo rozjímat v malé japonské zahradě Šojoen, kterou najdete hned za Pokladnicí Rinno-dži.

Stává se oblíbenou především na podzim, kdy všechny z místních javorových stromů zazáří červenou barvou a spolu s jezírkem ve středu zahrady vytvoří jedinečnou a obdivuhodnou kompozici. Nejkrásnější podzimní barvy můžete vidět typicky v první polovině listopadu, a to v celém okolí chrámu i města Nikkó.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rinno-dzi/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024