Svatyně Tóšógú a hrobka Tokugawi: uctívané místo, kde se nachází známý výjev Tři moudré opice

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 5. 2018 • Přečteno 2525x

Původně poněkud skromné a jednoduché mauzoleum bylo přestavěno do komplexního areálu více než velkého rozsahu.

Vyberte si z našich zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Svatyně a mauzoleum, kde odpočívá Ieyasu Tokugawa, sjednotitel Japonska a zakladatel šógunátu Tokugawa, který vládl zemi po dalších 250 let až do roku 1868. To a mnoho dalšího můžete najít v komplexu svatyně Tóšógú.

Pagoda i „Vymyšlení sloni“

Tři moudré opiceTři moudré opice

Původně poněkud skromné a jednoduché mauzoleum bylo přestavěno do komplexního areálu více než velkého rozsahu vnukem prvního šóguna Iemitsuem v první polovině 17. století.

Při příchodu ke chrámovému komplexu snadno spatříte pětipatrovou pagodu stojící před hlavní vstupní branou. Mistrovská řezbářská práce a precizní malby jsou zde přítomné stejně jako na všech stavbách v okolí. Zajímavý stavební prvek je hlavní středový pilíř pagody, který visí deset centimetrů nad zemí z důvodu roztahování a smršťování dřeva v průběhu jeho stárnutí i vlivem vlhkosti a teploty. Vnitřek pagody je veřejnosti otevřený za vstupní poplatek.

Za hlavní bránu lze vstoupit pouze za vstupní poplatek ve výši 2100 jenů (cca 420 Kč), který zahrnuje vstup jak do areálu svatyně, tak do blízkého muzea. Pokud nejste fanoušky muzejních výstav, můžete si koupit vstupenku pouze na prohlídku svatyně za 1300 jenů (cca 260 Kč).

Za branou se nachází několik okázalých budov bohatě zdobených malovanými řezbami, původně sloužících jako skladiště. Nachází se zde i jeden z nejznámějších výjevů, a to Tři moudré opice, které podle příběhu nemluví, nevidí a neslyší zlo a také Sloni Sozonozo neboli „Vymyšlení sloni“. Malovaná řezba slonů vytvořená autorem, který skutečné slony nikdy neviděl.

Skutečný řev draka

Za budovami skladiště se nachází brána Jomeimon. Jde o složitě propracovanou a tak štědře zdobenou stavbu, že její styl nemá nikde jinde v Japonsku obdoby. Celý areál svatyně prochází rozsáhlou rekonstrukcí již od roku 2006 s koncem plánovaným až v roce 2020.

Renovace jsou ovšem rozdělené na jednotlivé etapy a díky rozsáhlosti komplexu nijak výrazně neovlivňují zážitek z jeho návštěvy. Práce na bráně Jomeimon byly ukončeny začátkem minulého roku, a tak ji dnes můžete vidět v celé její kráse a úchvatnosti.

Vlevo za branou Jomeimon stojí Síň Hondžido, která je domovem dalšího známého díla, a to rozsáhlé stropní malby Řvoucího draka. Název je odvozen od ostrého zvuku, který vydají dva kusy dřeva při vzájemném úderu jednoho o druhý díky akustice haly. Řev draka ukazuje mnich téměř každé skupině příchozích návštěvníků.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Místo odpočinku prvního šóguna Tokugawa

Místo odpočinku prvního šógunaMísto odpočinku prvního šóguna

Hned za branou se také nachází hlavní budova svatyně s modlitební síní propojená s hlavní síní za ní. Síně jsou zasvěcené duchům Ieyasu Tokugawy a dvěma dalším nejvýznamnějším postavám japonské historie – Tojotomi Hidejošimu a Minamoto Joritomomu. Do těchto bohatě zdobených hal je možné vstoupit a pokochat se jejich interiérem, ale fotografování je zakázáno.

Brána Kuguri-mon, na které je umístěná známá řezba spící kočky Nemurineko, je počátkem dlouhého výstupu zalesněným kopcem k samotnému Tokugawově mauzoleu. Stoupání zabere asi pět minut a je odměněno klidnou atmosférou v okolí šógunovy hrobky.

Ta je tvořena masivním železným tubusem na několikaúrovňovém podstavci. I přes svou uměleckou skromnost, v porovnání s celým areálem svatyně, působí jako důstojné a symbolické místo.

Mimo komplex Tóšógú se nachází zmíněné muzeum věnované právě Tokugawovi. Bylo otevřeno nedávno, v roce 2015, při příležitosti 400letého výročí jeho úmrtí. Uvnitř se nachází působivá sbírka artefaktů z osobního vlastnictví prvního šóguna Tokugawa, včetně výzbroje i množství písemností.

Pokud se rozhodnete strávit nějaký čas v krásném horském městě Nikkó se všemi jeho svatyněmi, horkými prameny a horskými štíty, svatyně Tóšógú je místo, které byste na své cestě rozhodně nechtěli vynechat a to i přes časté a velké davy návštěvníků. Spolu s dalšími velkými svatyněmi v okolí se jedná o skutečně působivé místo.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/svatyne-toso-gu-a-hrobka-tokugawi/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024