Věž Federace: objevte kouzlo nejvyšší budovy Moskvy a užijte si výhled na město

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 11. 2018 • Přečteno 6083x

Mrakodrap stojí v části města, které se někdy přezdívá moskevský Manhattan.

Moskva je místem evropských i světových nej a donedávna se zde nacházela i nejvyšší budova Evropy. I když toto už několik měsíců neplatí a Moskvu předběhl její mladší soused Petrohrad, pořád stojí za to místní nejvyšší budovu navštívit. Pokud si budete chtít prohlédnout Moskvu z ptačí perspektivy, není totiž lepšího místa než mrakodrap věž Federace.  

Moskevský Manhattan

Moskevský ManhattanMoskevský Manhattan

Mrakodrap stojí v části města, které se někdy přezdívá moskevský Manhattan. Kromě slavných tzv. Stalinských sester, mrakodrapů stavěných v 50. letech minulého století, které jsou rozesety po celém městě, nedaleko od centra vyrostla čtvrť, která si nezadá s newyorskými velikány.

Moskva City je takovým městem ve městě. Oficiální název je Moskevské mezinárodní obchodní centrum, zkratkou MIBC.

Začala se stavět v 90. letech a měla se stát symbolem nového Ruska. Nachází se vzdušnou čarou pouhé 4 kilometry západně od Rudého náměstí na břehu řeky Moskvy.

Za normálních okolností by stavba takto vysokých budov ze skla, oceli a moderních materiálů v poměrně velké blízkosti historického centra nebyla povolena.

Po pádu Sovětského svazu, kdy spousta podniků šla do soukromého vlastnictví a jejich osudy potom byly všelijaké, zde zůstala poměrně nereprezentativní oblast s opuštěnými továrnami a sklady.

Počátek výstavby

Už roku 1992 byl vypracován plán na výstavbu nového obchodního centra, které by zde mohlo vyrůst. Stavba začala už roku 1996 a při příležitosti oslav nového milénia byla slavnostně roku 2001 otevřena první z výškových budov – Věž 2000.

Ta se nachází na druhé straně řeky a se zbytkem komplexu ji spojuje pěší Bagrationův most, pojmenovaný podle slavného vojevůdce, který padl v bitvě u Borodina za napoleonských válek.

Pokud most přejdete na druhou stranu, tak právě odsud je nejkrásnější pohled na celý komplex Moskva City. Další v pořadí byla vystavěna věž Evoluce. Ta má asi nejtypičtější vzhled. Připomíná totiž dvoušroubovici DNA.

Postupně tak vznikla oblast, která spojuje sféru obchodní, rezidenční a zábavnou. V jednotlivých budovách se nachází všechno od sídel mezinárodních obchodních společností a firem, soukromých bytů a luxusních apartmánů, kaváren, hotelů a restaurací.

Věž Federace

Jedná se o nejvyšší budovu MoskvyJedná se o nejvyšší budovu Moskvy

Nejvyšší budova Moskvy, druhá nejvyšší budova Ruské federace a Evropy, je vysoká 374 metrů. Se stavbou se začalo v roce 2003 a dokončena byla v prosinci 2017. Uvádí se, že náklady na výstavbu dosáhly 1,2 miliard amerických dolarů.

Ač to z dálky tak nevypadá, mrakodrap se vlastně skládá ze dvou částí, východní a západní věže. Vyšší je věž Východ (rusky Vostok), která dosahuje plných 374 metrů (95 pater).

Věž Západ (rusky Zapad) dosahuje 242 metrů (62 pater). Mezi oběma věžemi měla stát 450 metrů vysoká anténa, která ale nakonec byla rozebrána a není součástí stavby. Na stavbu obou částí budovy bylo spotřebováno 500 000 tun betonu nejvyšší kvality.

Celková plocha obou věží mrakodrapu dosahuje téměř 450 000 m² , což je více než plocha dubajské Burj Khalify a dvakrát více než nové Světové obchodní centrum v New Yorku. Plocha, kterou mrakodrap zaujímá na zemi, činí okolo 10 000 m².

Bezpečnost a pohodlí především

Už v průběhu stavby byla budova postupně obsazována, takže zatímco byla stavěna vyšší patra, ty spodní už fungovala jako kanceláře nebo byty. Budovou prochází 62 výtahů, které se pohybují rychlostí 4 m/s.  Jedná se o jedny z nejrychlejších výtahů vůbec.

Mrakodrap je vybaven nejmodernějšími bezpečnostními systémy, takže i když roku 2012 bylo 67. patro budovy zachváceno požárem, všechny osoby v budově stihly být evakuovány a nikdo nebyl zraněn. Budova je postavena tak, aby odolala i případnému teroristickému útoku, který by byl proveden s pomocí letadla, podobně jak tomu bylo při útoku na „dvojčata“ v New Yorku.

Z inženýrského hlediska se jedná o velmi dobře navrženou a ekologickou budovu. I když teploty v Moskvě v zimě mohou padat hluboko pod nulu a v létě mohou vystoupat až ke 30 °C, v budově je udržováno příjemných 21–24 °C při minimálních tepelných ztrátách.

Vyhlídka se sladkou tečkou

Nahoře je skvělá vyhlídkaNahoře je skvělá vyhlídka

Věž Federace má multifunkční využití. Jsou zde kanceláře, luxusní byty, pětihvězdičkový hotel nebo třeba plavecký bazén v nadmořské výšce 250 metrů a také lázně. V 61. patře se také nachází nejvýše položená restaurace v Moskvě. Východní věž se pyšní nejvýše položenými digitálními hodinami na světě.

V 89. patře východní věže mrakodrapu se můžete podívat na vyhlídkovou plošinu, kde se vám za vstupné 1 200 rublů naskytne rozhled v rozsahu 360st. Na vyhlídkovou plošinu vyjedete rychlovýtahem za méně než 1 minutu.

Na patře se nachází také restaurace a zmrzlinárna, kde v rámci vstupenky na vyhlídku můžete sníst tolik zmrzliny, kolik jen zvládnete, takže si výhled můžete osladit třeba touto osvěžující pochoutkou.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vez-federace/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024