Zaryadye park: nové zelené místo Moskvy, kde si můžete příjemně odpočinout

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 12. 2017 • Přečteno 5668x

Už samotný název parku Zaryadye pochází z ruského výrazu „za rjadami“ – tím je míněno za řadami stánků trhovců, které stávaly v blízkosti zdí Kremlu.

Už jste navštívili most, který vás nedovede na druhý břeh řeky? Říkáte si, že snad ani takový most nemůže existovat? Navštivte s námi Moskvu a přesvědčíte se sami… v novém parku Zaryadye. Po více než 50 letech dostali obyvatelé a návštěvníci Moskvy nový veřejný prostor pro relaxaci a volný čas a opravdu to stojí za to!

Tento park byl slavnostně otevřen 9. září letošního roku na 870. výročí založení města. Slavnostního otevření parku se účastnil starosta města i prezident Putin. Park není vůbec složité najít, nachází se v samotném srdci města, hned v sousedství Kremlu a Rudého náměstí, od kterých je oddělen Velkým Moskvoretským mostem.

Historie parku

Místo, kde se park nyní nachází, bylo po většinu dějin města obydleno řemeslníky, trhovci a obchodníky. Už samotný název parku Zaryadye pochází z ruského výrazu „za rjadami“ – tím je míněno za řadami stánků trhovců, které stávaly v blízkosti zdí Kremlu. Později se tato oblast stala židovským ghettem. V polovině 20. století měl být právě zde postaven v pořadí osmý moskevský mrakodrap, z čehož ale nakonec sešlo.

Namísto něj zde byl postaven hotel Rossija, toho času největší hotel na světě, který čítal přes 3 000 pokojů a ztratit se v jeho labyrintu chodeb bylo víc než snadné. Hotel však příliš neprosperoval, a tak byl roku 2006 zbořen. Dlouho trvaly diskuze, co umístit na uvolněné prostranství v takto prominentní části města.

V roce 2012 proběhla veřejná soutěž, které se zúčastnili architekti a designéři z 27 zemí světa. Vítězem se stalo americké designerské studio Diller Scofidio + Renfro.

Vznášející se most

Vznášející se mostVznášející se most

Park zaujímá téměř 78 000 m² a je rozčleněn na několik zón. Hlavní dominantou je určitě tzv. Vznášející se most (v ruštině Parjaščij most). Jedná se o elegantní konstrukci ve tvaru písmene V, která se bez jakékoliv další podpory klene ve výšce 15 metrů nad řekou Moskvou. Design mostu je unikátní a nemá v Rusku ani ve světě obdoby.

Tvarem může připomínat i bumerang, a podobně jako bumerang, který se po zakřivené ose vrací zpět, tak i vás vrátí most zase zpět na ten samý břeh řeky. Po mostě tedy na druhou stranu nepřejdeme, ale úžasné výhledy z něj bohatě nahradí chybějící praktičnost. Délka vlastní mostní konstrukce činí 70 metrů, mostní opory jsou tvořeny sloupy o průměru 1,2 metrů a délce 24 a 26 metrů. Nosnost mostu je 240 tun a v jeden okamžik na něm může stát okolo 4 000 lidí.

Z mostu opravdu uvidíte to nejlepší z Moskvy – Velký Moskvoretský most, rudé zdi Kremlu, zlaté kopule Zvonice Ivana Velikého (kterou mnozí podle tvaru přezdívají Hořící svíce), oficiální rezidenci ruského prezidenta Velký Kremelský palác, Spasskou věž s ikonickou rudou hvězdou na vrcholu a samozřejmě kopule chrámu Vasila Blaženého. V dálce jsou vidět i mrakodrapy moderní obchodní čtvrti Moskva City, která je vzdálena pouhé 4 kilometry od Rudého náměstí.

Co ještě zažijete?

V parku natrefíte na 4 typy krajinyV parku natrefíte na 4 typy krajiny

Co třeba poznat Moskvu z ptačí perspektivy? Nebo zažít přelet nad celým Ruskem, ale pěkně s nohama na zemi? Žádný problém. Krásným zakončením návštěvy Moskvy je i návštěva multimediálního centra, kde se nachází speciální 4D kino. Během sedmiminutového filmu se dostanete i za hranice Moskvy, ucítíte závan větru, kapky deště i sněhové vločky, ucítíte vůni lesů, prostě zážitek pro všechny smysly.

V samotném parku se potom můžete projít čtyřmi typy krajiny, na kterou můžete v Rusku natrefit, a to les, step, tundra a slatiny. Ochutnávku proslulé ruské zimy pak můžete okusit i během léta v tzv. ledové jeskyni, kde přes den je teplota okolo -2 °C, ve večerních hodinách pak klesá na -5 °C. V komplexu parku nechybí ani koncertní sál, víceúčelová hala, kde se konají přednášky nebo filmová promítání.

A co si tak zacestovat v čase? Ani to není nemožné. Díky dalšímu speciálnímu 4D kinu se můžete stát součástí těch nejdramatičtějších událostí města. Nebo můžete jen tak polehávat na trávě a užívat si výhled na město. Návštěva Moskvy není jen o obligátní prohlídce Kremlu a Rudého náměstí, poznejte ruskou metropoli i z trošku jiné perspektivy.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zaryadye-park/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024