Muzeum moderního umění v Moskvě: zapůsobí i na opravdové znalce umění

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4010x

Je zaměřeno především na odborníky v oblasti moderního umění.

Jedná se o jedno z nejmladších muzeí ruského hlavního města, bylo otevřeno 15. 12. 1999 a je to první ruské státní muzeum specializované na umění XX. a XXI. století. Je zaměřeno především na odborníky v oblasti moderního umění.

V pěti budovách umístěných v centru Moskvy najdete hlavně expozice avantgardních a nekonformních umělců. V dalších prostorách jsou pak umístěna díla žijících autorů. V současné době patří muzeum mezi hlavní účastníky kulturního života.

Hlavní budova na ulici Petrovka

Pro muzeum takového významu bylo samozřejmě nutné vybrat velmi reprezentativní budovu. Dům postavený v roce 1793 patřil původně bohatému uralskému průmyslníkovi a kupci, M. P. Gubinovi. Ulice Petrovka však hrála velkou roli už ve XIV. století, kdy tudy procházela cesta od Vysokopetrovského kláštera do Kremlu.

Dosud je možné v domě obdivovat klasicistické stropy, reprezentativní schodiště či keramické pece, které dodávají místu historickou atmosféru. Je zajímavé prohlížet si nejmodernější umění v tomto historickém domě.

Další budovy muzea

Dům v Ermolajevské uličce je o něco mladší, byl postaven roku 1914 jako neoklasicistický a je spolu s hlavní budovou zapsán na seznamu kulturních památek Ruské federace. V roce 2007 byly sbírky umístěny do budovy přímo na hlavní Tverské ulici, kde v minulých letech byly ateliéry Ruské akademie umění.

Konference a sympozia se konají v budově z XVIII. století na bulváru Gogola a poslední budova ve Velké Gruzínské ulici, která je otevřena pro veřejnost od roku 2009, je završením přípravy Muzea moderního umění, neboť sbírky ve třech patrech představují ateliéry, jež ukazují formování umělecké tvorby malíře.

Nejzajímavější sbírky muzea

Základem sbírek je avantgardní tvorba ruských umělců XX. století. Mnoho děl ruských autorů bylo koupeno na aukcích v Evropě a v USA, aby byla navrácena zpět do vlasti. Mezi ta nejznámější patří např. plátna Kazimíra Maleviče či Natálie Gončarové. Zajímavé jsou i sochy nebo díla slavného gruzínského malíře Niko Pirosmani.

Co se týká nekonformního umění, pak je třeba zmínit se o těch, kteří v období Sovětského svazu nesměli veřejně působit. Nejvíce děl je z 60.–80. let minulého století. Ač se o autorech v minulém období nemohlo hovořit, nyní jsou slavní nejen v Rusku, ale i mezi znalci umění ve světě. Známými umělci tohoto období jsou Ilja Kabakov, Anatolij Zverev a další.

Vzhledem k tomu, že muzeum je aktivní v kulturním životě Moskvy a podporuje současné umělce, sbírky se stále rozšiřují. Žijící malíři a sochaři do muzea dodávají další nová díla. Tito umělci jsou známí hlavně v Rusku, mezi nejznámější patří Boris Orlov či Andrej Bartenev.

V muzeu se nachází skutečně neobvyklá díla, která zapůsobí na opravdové znalce výtvarného a sochařského umění.

Praktické informace (2016)

Muzeum je otevřeno od 12.00 do 20.00 s výjimkou čtvrtka, kdy je otevírací doba od 13.00 do 21.00. Pokladny se zavírají 30 minut před koncem otvírací doby. Vstupné do všech objektů činí cca 500 rublů, je možné koupit vstupenku pouze do jednoho objektu, kde se ceny pohybují od 150 rublů do budovy na Tverské ulici po 350 rublů do domu na Petrovce. 

Do hlavního objektu na Petrovce je nejlépe dojet metrem do stanice Čechovskaja, odkud to není daleko. Pokud půjdete procházkou po Tverské ulici, pak na Puškinově náměstí zatočte na Strastný bulvár a cca po 30 minutách chůze dojdete na Petrovku.

Dům v Ermolajevské uličce se nachází také nedaleko Tverské ulice, Bulvár Gogola je blízko stanice Kropotkinskaja, v okolí chrámu Krista Spasitele. Velká Gruzínská ulice je trochu dále od centra, v blízkosti zoologické zahrady.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/muzeum-moderniho-umeni-v-moskve/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024