Historické muzeum v Moskvě: místo s prestižní adresou na Rudém náměstí

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10207x

Oficiální název muzea zní Státní historické muzeum (GIM).

Rusové jsou národ s mimořádným národním a kulturním cítěním. Historii země znají už školáci v nižších třídách základních škol. Proto v Moskvě najdeme více muzeí a dalších kulturních stánků než v kterémkoli jiném městě. Budete-li se procházet po centru města, určitě na nějaké narazíte.

Téměř vždy se jedná o muzea spojená s historií popř. současností Ruska. Přímo na Rudém náměstí vedle Kazaňského chrámu se v nádherných reprezentativních prostorách nachází Historické muzeum. Ačkoli je v porovnání se slavnější Treťjakovskou galerií méně pompézní, stojí na místě, které navštíví každý, kdo do ruského hlavního města zavítá.

Základní informace o muzeu

Oficiální název muzea zní Státní historické muzeum (GIM). Sbírky ukazují velkou část ruské historie a kultury od prvních zmínek o ruské zemi až do dnešních dnů a je významné hlavně díky počtu a kvalitě exponátů. Umístění na Rudém náměstí je prestižní, přímo sousedí s moskevským magistrátem.

Počátky muzea jsou svázány se slavným znalcem umění přelomu 19. a 20. století, Ivanem Jegorovičem Zabelinem. Dřívější název zněl Carské ruské historické muzeum cara Alexandra III.

Jak to vlastně celé vzniklo?

Původní muzeum jeho veličenstva, následníka trůnu careviče Alexandra III. bylo založeno na základě rozhodnutí cara Alexandra II. 21. února 1872 při příležitosti konání polytechnické výstavy. V té době se jednalo o výstavu s exponáty z Krymské války. Roku 1874 se vedení moskevské radnice rozhodlo přemístit tuto výstavu do reprezentativnějších prostor, nejlépe přímo na Rudé náměstí.

Požadavky na stavbu nové budovy však byly velmi přísné. Bylo nutné, aby architektonicky zapadala do celého ansámblu náměstí, což znamená, že musela obsahovat prvky klasické ruské architektury 16. století. Vlastní stavba pak byla realizována v letech 1875–1881.

Slavností otevření pro veřejnost proběhlo 27. 5. 1883. Současný název, který neobsahuje odkaz na cara, muzeum dostalo krátce po socialistické revoluci. Později pak byly pod správu muzea předány různé další objekty, jako např. jedna z nejslavnějších dominant Moskvy, chrám Vasila Blaženého.

V době socialismu pak proběhlo několik rekonstrukcí muzea, kdy byly odstraňovány prvky spojené s carskou minulostí. Z věží byly odstraněny sochy dvouhlavých orlů, lvů a jednorožců, naopak vznikla velká expozice věnovaná říjnové revoluci.

V 90. letech minulého století nebyly sbírky několik let přístupné veřejnosti z důvodu velké rekonstrukce budovy. Exteriéry byly přestavěny podle původních plánů a uvedeny do stavu z konce 19. století. Později se budova stala národní kulturní památkou Ruské federace.

Nejzajímavější sbírky muzea

I když budova muzea na první pohled působí jako středně velká, expozic se uvnitř nachází obrovské množství. Je náročné prohlédnout si důkladně exponáty ve všech sbírkách. Za jeden den je to prakticky nemožné. Proto je dobré se na návštěvu připravit a rozhodnout se předem, na kterou oblast máte zájem se podívat.

Ze sbírek je možné jmenovat např. archeologickou expozici, dřevo a nábytek, drahé kovy, expozici věnovanou Leninovi, kartografii, keramiku a sklo, zbraně, numismatickou sbírku…

Z jiného úhlu pohledu pak jsou sbírky rozděleny podle období – od doby kamenné až po 17. století. V nich je umístěno neskutečné množství exponátů. Pokud vezmeme namátkou výstavu od IX. do XIII. století v sále číslo 8, najdeme tam ornamenty ze starých ruských knih či různé obrazy prvních ruských knížat v období pohanství i po přijetí křesťanství.

Vlastnímu procesu přijetí křesťanství je věnováno několik speciálních vitrín. Najdete zde i slavný obraz ukazující pohřeb bohatého kupce či válku kyjevského knížete s vojáky Byzantské říše. Je možné obdivovat i oděvy, které se v uvedeném období nosily. Mezi další exponáty této sbírky patří různé amulety či šperky nebo knihy. Dále se zde nacházejí mince z tohoto období, výstava věnovaná životu ve městě, na vesnici a mnoho dalšího.

Praktické informace (2016)

Ve správě muzea je více objektů, které mají různá pravidla. Hlavní budova na Rudém náměstí je otevřena denně od 10 hodin, obvykle do 18 hod, v pátek a v sobotu pak do 21 hod. Vstupenky je možné koupit nejpozději hodinu před uzavřením. Vstupné pro občany Ruské federace i pro cizince je stejné, ve výši cca 350 rublů. Je samozřejmě možné objednat si komentovanou prohlídku v různých jazycích.

Jako ve všech ruských státních muzeích platí pro návštěvníky přísná pravidla. Je třeba dávat si pozor, v kterých expozicích je možné fotit a filmovat. Někde je to povoleno, jinde zakázáno. Dále je důležité podívat se na seznam věcí, které se nesmí vnášet a na rozměry tašek, které jsou ještě povolené.

Kromě různých přednášek, vzdělávacích akcí a knihovny, což je důležité hlavně pro místní, je možné koupit si knihy a hezké suvenýry. Pro děti jsou vhodné různé bloky a omalovánky s tematikou muzea za cenu kolem 100 rublů, dále pak magnetky a žetony za cca 150 rublů či různé kalendáře nebo krabičky s obrázky muzea a Moskvy.

Doprava k muzeu

Dostat se k muzeu je na moskevské poměry mimořádně jednoduché. Vzhledem k úplně centrální poloze se nachází v blízkosti stejných stanic metra jako mauzoleum, chrám Vasila Blaženého, Kazaňský chrám, GUM a hlavně Kreml. Stačí sledovat ukazatele směr Rudé náměstí.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/historicke-muzeum-v-moskve/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024