Bolšoj těatr: na operu či balet do nejslavnějšího divadla Ruska

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13394x

Toto divadlo se specializuje hlavně na balet a na operu.

Bolšoj těatr v překladu znamená „Velké divadlo“. Nachází se v samém centru Moskvy a je proslaveno zejména operou a baletem. Oficiální název přeložený do češtiny je „Státní akademické ruské velké divadlo“, ale všichni používají zkrácený název.

Je to bezesporu nejslavnější divadlo na území Ruské federace, ale jeho význam přesahuje státní hranice. Většina turistů má zájem alespoň nahlédnout do nádherných interiérů, ale samozřejmě mnohem silnější zážitek je zhlédnout nějaké operní nebo baletní představení. Vzhledem k tomu, že Rusové dali světu takové umělce jako např. P. I. Čajkovského nebo Rimského-Korsakova.

Počátky a historie divadla

Počátky ruského státního divadla je možné najít už v roce 1776, kdy na základě příkazu carevny Kateřiny II. začaly úvahy o tom, kde a jaké divadlo bude postaveno. Bohužel stavba prvního divadla na ulici Petrovka nebyla úspěšná, neboť budova ještě před otevřením vyhořela.

Proto byla zahájena stavba Velkého Petrovského divadla, která byla ukončena roku 1789. Jednalo se o obrovskou třípatrovou budovu, do níž se vešla téměř tisícovka diváků, a ještě další mohli sedět na galeriích. Samozřejmostí bylo i carské lóže. Divadlo však roku 1805 shořelo.

Několik let poté Moskva neměla vlastní divadelní budovu a představení se odehrávala na různých místech města. Až v roce 1816 komise pro výstavbu Moskvy vyhlásila výběrové řízení na stavbu nové divadelní budovy. Dlouho byl vybírán nejvhodnější projekt, až 6. 1. 1825 bylo slavnostně otevřeno nové divadlo na upraveném Petrovském náměstí, které bylo při této příležitosti přejmenováno na Divadelní náměstí.

Toto divadlo sice také o několik let později vyhořelo, ale bylo znovu obnoveno v původní podobě. Později byla budova několikrát opravována, ale stále si ponechala svůj klasicistní styl. Roku 2002 byla otevřena ještě nová scéna divadla a poslední významná rekonstrukce byla ukončena 2011, kdy proběhlo slavnostní znovuotevření divadla, a diváci mohli sledovat novou verzi slavné opery Boris Godunov.

Repertoár divadla

Toto divadlo se specializuje hlavně na balet a na operu. Účinkují zde jen ti nejlepší ruští umělci, kteří mají většinou titul národního nebo zasloužilého umělce. Na tyto tituly si v Rusové stále ještě hodně potrpí. Hrají se zde takové skvosty jako například opera Ruslan a Ludmila od M. Glinky, Boris Godunov od M. Musorského či balet Evžen Oněgin od P. Čajkovského.

Zvláštní pozornost si jistě zaslouží Louskáček nebo asi nejznámější balet na světě Labutí jezero. Děti pak mohou navštívit pohádkové balety jako Popelku, Sněhurku, Šípkovou Růženku… Nehrají se však pouze díla ruských mistrů, je možné obdivovat i umění italských umělců, např. Verdiho.

Budova, která zaujme 

Tato klasicistní budova je sice velkolepá, ale vzhledem ke své poloze velmi blízko Kremlu a dalších významných památek v samém centru Moskvy není zvlášť výrazná a je třeba k ní dojít trochu blíž, aby vynikly její nádherné exteriéry. Že se jedná o divadlo, je snadné poznat. Před hlavním vchodem stojí fontána a budova je ozdobena sloupy a nádhernými ornamenty.

Interiéry jsou však ještě velkolepější. Zajímavé jsou nejen malby na stěnách, ale i nádherné schodiště či obrovské lustry.

Praktické informace (2016)

K divadlu se dá velmi jednoduše dojít pěšky od Kremlu. Stačí projít podchodem na Manéžním náměstí a jít několik metrů podél hlavní silnice směrem doprava. Metrem se pak dá dojet na stanici Těatralnaja na lince číslo 2 nebo Ochotnyj rjad – linka č. 1. Je to stejná stanice, neboť v moskevském metru má přestupní stanice na každé trase jiný název.

Vstupenky je lepší objednat si dopředu, i když ruské internetové stránky většinou umožňují nákup on-line pouze prostřednictvím ruské SIM karty nebo ruského emailu. Je obtížné rezervovat nebo dokonce koupit něco na ruských stránkách.

Vstupenky jsou ale většinou vyprodány na několik dní dopředu. Nejnižší cena na představení, která nejsou příliš slavná a na místa, ze kterých není příliš dobrý výhled, činí cca 600 rublů, např. na Figarovu svatbu můžete koupit lístky od 2200 do 3000 rublů. Nejlepší místa na Faustovo zmizení stojí až 7000 rublů.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bolsoj-teatr/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024