Sergiev Posad: jeden z největších a nejvýznamnějších klášterních komplexů v Rusku

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7711x

Toto město s přibližně 100.000 obyvateli se nachází 70 km od Jaroslavského nádraží v centru Moskvy.

Toto město s přibližně 100.000 obyvateli se nachází 70 km od Jaroslavského nádraží v centru Moskvy, ze kterého je také nejlepší spojení. Obec je významná především klášterem zasvěceným sv. Sergeji, jenž je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Od roku 1969 je Sergiev Posad (v té době se ještě jmenoval Zagorsk) součástí zlatého prstence, do něhož patří několik dalších měst v okolí hlavního města, která nabízejí pravoslavné památky nevyčíslitelné hodnoty.

Úchvatný klášterní komplex

Jedná se o jeden z největších a nejvýznamnějších pravoslavných klášterů nejen v Rusku, ale na celém světě. Jeho historie sahá do poloviny 14. století, ze kterého jsou stále dochovány některé budovy. Komplex je ale zajímavý hlavně tím, že se na jednom místě nacházejí památky z různých historických období a tedy i různých architektonických směrů.

Celkem se zde nachází více než 50 budov různého stáří. Klášter je viditelný již dálky a tvoří hlavní dominantu celé oblasti. Pro pravoslavné je velkou událostí, pokud se tam objeví moskevský patriarcha a přednese projev ze slavného balkonu. Je to pro ně v podstatě to samé jako pro katolíky Vatikán.

Dalším z důvodů, proč je toto místo tak důležité je, že zde slavný Andrej Rublev vytvořil jeden z vrcholů své umělecké tvorby – ikonu Trojice. Zároveň se jedná o místo, kde byli v minulosti křtěni následníci trůnu a dokonce se zde určitou dobu skrýval i pozdější car Petr Veliký, zakladatel Petrohradu. Kromě toho, že je místo hojně navštěvováno turisty, existuje zde i Moskevská duchovní akademie a část komplexu stále slouží jako mužský klášter.

Zajímavá historie

První zmínka o existujícím klášteře je kolem roku 1340, kdy se píše, že se v hlubokém lese nachází klášter Sergej, založený mužem stejného jména. V roce 1422 už prokazatelně existoval Trojický chrám, ve kterém proběhla kanonizace Sergeje, což v praxi znamená, že byl prohlášen za svatého.

Velký význam měl pro tuto oblasti car Ivan Hrozný, který byl v klášteře pokřtěn a už jako car nechal přestavět obyčejný klášter na obrannou pevnost jako součást systému obrany Moskvy. V 16. století tedy byly zbořeny dřevěné stěny a nahradily je mohutné cihlové a kamenné zdi s věžemi.

I když byl komplex velmi dobře opevněn, na počátku 17. století byl dobyt polsko-litevským vojskem, které ho drželo 16 měsíců. Velkou vážnost této již monumentální stavbě věnoval i car Petr Veliký, kterému poskytla útočiště v době neúspěšného převratu.

V 19. století byla postavena na tehdejší poměr široká cesta i železniční spojení s Moskvou. Od roku 1930 do roku 1991 bylo město pojmenováno po účastníku socialistické revoluce Zagorskem.

Budovy klášterního komplexu

Vzhledem k velkému počtu budov, z nichž každá má pro pravoslavné ohromný význam, není možné popsat všechny. Za zmínku určitě stojí zvonice z 18. století, ale hlavní místem celého komplexu je Trojický chrám z 15. století, který jak název napovídá, je zasvěcen svaté trojici.

Do tohoto chrámu je možné se podívat, stejně jako do chrámu Zesnutí Panny Marie z 16. století. Pojem „zesnutí“ v katolické mluvě neexistuje, znamená období od smrti Marie do jejího nanebevzetí. Nádherný je chrám sv. Sergeje s klášterní jídelnou ze 17. století či klášter Smolenské ikony bohorodičky z 18. století. Skvostů architektury je zde možné najít mnoho, ne všechny jsou však přístupné veřejnosti.

Cesta a vstup do klášterního komplexu

Nejlepším způsobem, jak se do města Sergiev Posad dostat, je vlakem z Jaroslavského nádraží z Moskvy, cesta trvá cca 50 minut, neboť tam jezdí osobní vlaky, rychlíky staví až ve vzdálenější Jaroslavli. Klášterní komplex se sice nenachází u nádraží, ale je viditelný už z dálky.

V posledních letech existuje i v Rusku možnost fotografovat v interiérech, i když samozřejmě za příplatek. Rozhodně se to ale doporučuje, neboť je co fotografovat už od vstupní brány. Nádherné ikony a nástěnné malby jsou všude. Rusové se už naučili na turistech vydělávat, proto je možné si přímo v areálu u stánku koupit nějaké malé občerstvení, v létě chlazené v zimě horké nápoje.

Další zajímavosti ve městě

Podle jedné z verzí je Sergiev Posad městem, kde vznikly první matrjošky (klasické dřevěné panenky, kdy je několik menších umístěných v té největší), proto ve městě existuje Muzeum matrjošek. Kromě vlastní expozice, kde se můžete podívat na mnoho různých těchto panenek, se i dočtete o historii, výrobě a mnohých dalších zajímavostech.

Město je ale na turisty velmi dobře připraveno, proto v okolí kláštera najdete spoustu stánků nejen s typickými ruskými suvenýry, ale i s jídlem a pitím, s oblečením… Prodavači jsou ochotní, rádi si povídají o České republice, ale především rusky.

Co se týká oběda, je zde velké množství restaurací, které jsou ale většinou obsazeny klienty velkých cestovních kanceláří, které do města vozí turisty pravidelně. Pokud však projdete podchodem pod hlavní silnicí, najdete menší soukromé restaurace.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sergiev-posad/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024