Kazaňský chrám: je zasvěcen ikoně bohorodičky a najdete ho na Rudém náměstí

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 5110x

Chrám je od 90. let funkční a prakticky každý den se v něm konají pravoslavné bohoslužby.

Klasická cesta po památkách hlavního města Ruska vede z Manéžního náměstí na Rudé náměstí. Jakmile se na centrální moskevské náměstí dostanete, po pravé straně uvidíte kremelskou zeď a chrámy, před nimiž leží mauzoleum V. I. Lenina, přímo před sebou pohádkový chrám Vasila Blaženého a po levé straně slavný obchodní dům GUM a téměř přímo na rohu neprávem opomíjený Kazaňský chrám.

Historie chrámu, který je zasvěcen ikoně bohorodičky

Je-li chrám nazván Kazaňský, znamená to, že je zasvěcen Kazaňské ikoně bohorodičky. Chrámů s tímto názvem je v Rusku několik, kromě Moskvy je velmi významný i stejnojmenný chrám v Petrohradě. Původní, ještě dřevěný chrám byl postaven na tomto důležitém místě již v roce 1625 za peníze velkého knížete Požárského.

Již kamenný chrám byl vystavěn roku 1636 carem Michailem Fjodorovičem a byl vysvěcen samotným moskevským patriarchou. O 11 let později byla k chrámu přistavěna další část věnovaná kazaňským zázrakům. Kazaň je velké ruské město, kde se kromě objevu uvedené ikony bohorodičky stalo i několik údajných zázraků.

Dále byla na severozápadní straně přistavěna zvonice. Slavnostního vysvěcení této části se zúčastnil i car Alexej Michailovič. Ačkoli chrám nikdy nepatřil mezi monumentální obrovské stavby, vždy hrál důležitou roli v ruské kultuře i náboženství.

Období po první světové válce

V letech 1925–1930 proběhla velká rekonstrukce budovy, kdy se měl vrátit její původní méně reprezentativní vzhled. Roku 1929 byly strženy některé architektonické prvky včetně zvonice, neboť vedení Sovětského svazu rozhodlo o zrušení tohoto svatostánku.

Chrám začal být používán ke světským účelům. Vlastní budova byla zbořena v roce 1936 a byla nahrazena památníkem III. internacionály. V té době proběhla velká přestavba celého Rudého náměstí a v místech bývalého chrámu pionýři skládali své sliby.

V 90. letech minulého století byl Kazaňský chrám jako jeden z prvních moskevských chrámů znovu obnoven. Rozhodnutí o znovupostavení chrámu se datuje už k roku 1989, vlastní realizace byla provedena v letech 1990–1993. Slavnostní vysvěcení proběhlo 4. listopadu v den svátku kazaňské ikony bohorodičky.

Chrám představuje typickou architekturu první poloviny 17. století s různými oblouky a centrální věží. Ze tří stran je budova obehnána otevřenými galeriemi a náleží k ní i nádherná zvonice. Chrám není zvenku nijak zvlášť zdobený, převládajícími barvami jsou bílá a červená.

Duchovní význam a jeho současná funkce

Chrám je od 90. let funkční a prakticky každý den se v něm konají pravoslavné bohoslužby. V této době je možné do interiérů nakouknout, ale samozřejmě je nutné respektovat pravidla pravoslaví. V období mimo bohoslužby bývá chrám většinou otevřený a je možné se do něj podívat.

Nejvýznamnější památkou je zřejmě ikona, které je chrám zasvěcen. Pokud budete mít štěstí, můžete zde narazit na samotného moskevského patriarchu, který se v chrámu často vyskytuje.

Praktické informace (2016)

Vzhledem k tomu, že se jedná o památku v samém centru Moskvy, na Rudém náměstí, není problém se sem dostat. Nejlépe je jet metrem a vystoupit na některé ze stanic v blízkosti Rudého náměstí. Pokud tedy chcete navštívit chrám Vasila Blaženého, Kreml, mauzoleum, obchodní dům GUM, popř. Bolšoj těatr, jeďte na stejnou stanici. Šipky vás všude dovedou.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kazansky-chram-moskva/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024