Hotel Ukrajina: jeden z nejhezčích a nejvyšších hotelů v Rusku

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9154x

Typickým příkladem krásného moskevského hotelu je Radissson Royal hotel neboli hotel Ukrajina.

Možností, kde se ubytovat v Moskvě, je nesčetné množství. Jediným problémem je, že se musíte rozhodnout už před odjezdem. Vzhledem k vízové povinnosti mezi EU a Ruskem je nutné mít zajištěné ubytování před příletem do Ruska. Nikde jinde vás ubytovat nesmí.

Ale je možné si bez problémů vybrat z velmi široké nabídky ubytovacích kapacit od obyčejných levných hostelů až po luxusní hotely, jež jsou součástí mezinárodních řetězců. Moskva je považována za jedno z nejdražších měst Evropy, ale díky slabému rublu v posledních letech nejsou ceny tak nepříznivé jako dříve. Ceny za ubytování jsou nyní srovnatelné s cenami v jiných metropolích.

Hotel Ukrajina

Typickým příkladem krásného moskevského hotelu je Radissson Royal hotel, který ale každý zná pod původním názvem hotel Ukrajina. Ten nabízí veškeré služby na úrovni, kterou vyžadují i ti nejnáročnější klienti, a je umístěn v centrální části města, tak se i na taková místa, jako je např. slavná ulici Arbat dá dojít pěšky a na Rudé náměstí a do Kremlu trvá cesta metrem cca. 10 minut.

V hotelu tohoto typu je samozřejmostí, že na recepci, která má nepřetržitý provoz, všichni hovoří výbornou angličtinou a mohou nabídnout pro klienta téměř cokoli.

Budova hotelu

Tato nepřehlédnutelná stavba na břehu řeky Moskvy patří do sedmičky tzv. stalinských mrakodrapů neboli sedmi sester. Se svými 34 podlažími a celkovou plochou větší než 88 000 m2 patří mezi největší hotely nejen Moskvy, ale celého Ruska. Jeho výška včetně věže činí 206 metrů, čímž patří mezi nepřehlédnutelné dominanty města. Díky výborné poloze i interiérům se zde natáčelo několik více či méně slavných sovětských i ruských filmů.

Trocha historie

Druhý z celkových sedmi „moskevských mrakodrapů“ byl dokončen roku 1957. Stavba započala o 4 roky dříve. Zajímavé je, že název Ukrajina dostal hotel až v době vlády Chruščova, který byl Ukrajině nakloněn. Na projektu se podílelo několik v té době nejlepších architektů s tím, že jeden z nich dokonce studoval stavbu mrakodrapů v New Yorku.

Záštitu nad stavbou převzal osobně prezident Akademie architektů SSSR a celkem se na výstavbě podílelo více než 2 000 pracovníků. Slavnostní otevření proběhlo 25. 5. 1957. Od roku 2005 probíhala velká rekonstrukce fasády, po níž dostala budova statut národní kulturní památky.

Poté následovala rekonstrukce vnitřních prostor, po které zůstaly tyto prostory téměř nezměněné, ale došlo k modernizaci inženýrských sítí. Od roku 2010 nese hotel nový oficiální název Radisson Royal Hotel Moskva.

Poloha hotelu Ukrajina

Hotel má mimořádně dobrou polohu s výhledem na řeku Moskvu několik set metrů od Kijevského nádraží, kde se nachází i stanice metra. K té se samozřejmě dá dojet autobusem. Z Kijevského nádraží se dostanete přímým spojem na letiště Vnukovo a metrem potom po celém městě.

Pěšky je možné od hotelu dojít na již zmíněný Arbat, ale i v nejbližším okolí se nacházejí různé zajímavosti jako např. budova Vlády Ruské federace, moskevský magistrát, Ministerstvo zahraničních věcí RF a různá velvyslanectví.

Žádanou atrakcí je projížďka jachtou po řece Moskvě, která kotví cca. 50 m od hotelu. Nedaleko hotelu se nachází i několik parků, z nichž nejvýznamnější jsou park Vítězství a Park kultury a oddechu Maxima Gorkého.

Další příklady stalinské architektury

Kromě již zmíněného hotelu Ukrajina do této „sedmičky“ patří budova Lomonosovy univerzity, hotel Leningrad, budova Ministerstva zahraničních věcí a tři obydlené domy. Všechny tyto stavby obsahují stejné architektonické prvky, takže je poznáte na první pohled. Kromě Moskvy je možné tento typ architektury najít jen v několika málo městech, proto by byla škoda při návštěvě hlavního města Ruska si ho pořádně neprohlédnout.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hotel-ukrajina/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024