Kitaj-gorod: stará kupecká čtvrť v centru Moskvy

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9390x

Původně stávaly v Kitaj-gorodu pouze dřevěné stavby.

V bezprostředním sousedství Rudého náměstí se rozkládá někdejší kupecká čtvrť Kitaj-gorod. V dobách minulých se jednalo o hlavní obchodní centrum celé Moskvy, dnes jsou uličky Kitaj-gorodu především příjemným místem k procházkám, při nichž objevíte historické budovy, sakrální památky a třeba také malé příjemné restaurace a kavárničky.

Ten, kdo vládne ruštinou, si název čtvrti správně přeloží jako „Čínské město“. S Čínou však moskevský Kitajgorod nemá pravděpodobně vůbec nic společného a o původu názvu se vedou spory. Jedna z teorií například odkazuje na slovo „kita“, které znamená provaz, jímž místní kupci mohli v minulosti svazovat své zboží.

Jiná teorie vidí původ názvu spíše v turkotatarském slově „kit“, překládaném jako „opevnit“. Tato verze pak tedy odkazuje na to, že za vlády Ivana IV. Hrozného v první polovině 16. století získala čtvrť svoje hradby.

Od hlavní kupecké čtvrti k finančnímu centru

Ať už je původ názvu jakýkoliv, jisté je, že středověká kupecká osada vznikla na tomto místě už na konci 12. století a brzy nabyla na významu. Místní kupci zásobovali knížecí a později carský dvůr a navíc měla čtvrť výhodnou polohu nedaleko Kremlu a k tomu se rozkládala v těsné blízkosti řeky Moskvy.

Původně stávaly v Kitaj-gorodu pouze dřevěné stavby, při požáru v 17. století naneštěstí všechny shořely, a tak pochází většina současných budov až z doby od 18. století.

Ničivý požár svým způsobem předznamenal úpadek kdysi bohatého centra obchodu – koncem 18. století se totiž obchodní ruch přesunul do jiných částí města a bývalé kupecké domy v Kitaj-gorodu se nejprve přeměnily na nejrůznější skladiště a později se v mnohých z nich usídlily banky a pojišťovny. Díky tomu se dnes čtvrti občas přezdívá „moskevské City“.

Procházka čtvrtí a objevování jejích zákoutí vám nezabere víc času než dvě hodiny. Pohybovat se přitom budete převážně po třech hlavních ulicích – Nikolskaya, Ijinka a Varvarka – které překypují kostely, kláštery a budovami vyprávějícími poutavé příběhy.

Ulicí Nikolskaya: Starý klášter, první ruská kniha i nejstarší moskevská lékárna

Ulice Nikolskaya spojuje severní roh Rudého náměstí s náměstím Lubjanka. Dnes je především nákupní třídou, ale ve středověku jí vedla hlavní obchodní stezka z Kremlu do Vladimiru. Téměř každý dům, který na ulici stojí, má zajímavou historii.

K těm nejpoutavějším zastavením patří pozůstatky tzv. Zaikonospasského kláštera (někdy nazývaného také Klášter sv. Spasitele za ikonostasem) ve dvoře domu č. 7, přímo naproti obchodnímu domu GUM. Zvláštní název klášter získal díky obchodování s ikonami, které tu v minulosti probíhalo.

Již v roce 1600 jej založil car Boris Godunov a později měla v jeho prostorách sídlo renomovaná vzdělávací instituce, tzv. Slovanská klasická řecko-latinská akademie. Na ní studoval mimo jiné i Michail Lomonosov, zakladatel Moskevské univerzity.

O několik metrů dále stojí nápadně zdobený modrobílý novogotický dům s číslem popisným 15. Dnes v něm sídlí Historický archív, ale v minulosti tu fungovala stará dřevěná Synodní tiskárna, která hraje velmi důležitou roli v historii ruského písemnictví.

V roce 1563 tu totiž byla údajně vytištěna první ruská kniha Apoštol a v roce 1703 se zde začaly tisknout vůbec první ruské noviny, Vědomosti. Hned ve vedlejším domě se dříve nacházela vyhlášená restaurace Slavjanskij bazar, v níž se v 19. století scházeli takoví velikáni ruské kultury jako A. P. Čechov nebo P. I. Čajkovskij.

Restaurace bohužel počátkem 90. let minulého století lehla popelem a v Moskvě se od té doby vášnivě diskutuje o jejím znovuotevření. O kousek dál, v domě č. 21, pak najdete nejstarší moskevskou lékárnu a na samém konci ulice se tyčí obchodní dům Nautilus, do jehož kavárny v 6. poschodí si můžete zajít na odpolední čaj zpestřený krásným výhledem.

Ulicí Varvarka: Sovětské stavitelské ostudy i přeživší svědkové kupeckých vztahů

Z jižního konce Rudého náměstí vybíhá další kitajgorodská ulice, Varvarka. Je jednou z vůbec nejstarších moskevských ulic, za sovětské éry však bohužel radikálně změnila svůj vzhled. Vznikl na ní mimo jiné kdysi slavný hotel Rossija, v němž bydlel nejeden stranický pohlavár a který byl svého času s více než 6000 lůžky největším hotelem světa. Tento sovětský stavitelský hřích však už naštěstí vzal za své a v roce 2007 byl zbourán.

Svůj název dostala ulice podle kostela sv. Barbory (Varvary), za nímž se schovává maličká bílá budova, tzv. Starý anglický dvůr. Ten v 16. století daroval Ivan IV. Hrozný anglickým obchodníkům a stal se sídlem prvního anglického emisara v Rusku.

Dům tehdy fungoval nejen coby obchodní centrum mezi Ruskem a Anglií, ale také jako centrum diplomacie. V současné době zde sídlí muzeum dokumentující historii britsko-ruských vztahů, které v roce 1994 slavnostně otevřela královna Alžběta II.

Rodiště prvního cara z dynastie Romanovců a jeden z nejhezčích kostelů v Moskvě

O kousek dále narazíte na další zajímavou budovu, jejíž interiéry lze navštívit. Jedná se o tzv. Muzeum Zarjadské paláce a místní expozice vám přiblíží, jak se žilo šlechtě v 16. století a blíže vás také seznámí s rodinou Romanovců, která dům nechala postavit.

V domě se narodil Michal Romanovec, který byl později korunován ruským carem, čímž byla započata třísetletá vláda dynastie Romanovců. Vedle tohoto bývalého šlechtického sídla nezapomeňte také nahlédnout do Kláštera Zjevení Panny Marie, který car Michail Romanovec založil v roce 1631 po smrti své matky.

Odtud je to už jen coby kamenem dohodil k nejkrásnější církevní stavbě na území Kitaj-gorodu a jednomu z nejpůsobivějších kostelů v celém městě, Kostelu Nejsvětější Trojice v Nikitnikách v ulici Nikitnikov pereulok. V jeho interiéru budete moci obdivovat vzácné ikony od Simona Ušakova a nádherné nástěnné fresky ze 17. století.

Svatostánek získal název po svém zakladateli, bohatém obchodníkovi Grigoriju Nikitnikovi, který si kostel nechal vybudovat vedle svého kupeckého dvora. Někteří členové rodiny Nikitnikovů jsou v jedné z kostelních kaplí také pohřbeni.

Ulicí Iljinka: Moskevská burza i Starý kupecký dvůr

Poslední z trojice hlavních kitajgorodských ulic – Iljinka – dnes ukrývá především okázalá sídla bank a pojišťovacích společností. Na Burzovním náměstí najdete budovu moskevské burzy a o kousek dále pak Starý kupecký dvůr, ve kterém kdysi měli kupci svoje stánky a kde dnes najdete množství obchodů a restaurací. V některé z nich se můžete občerstvit a třeba si v klidu zapřemýšlet nad všemi příběhy, které vám vyprávěl moskevský Kitaj-gorod…

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Holandska
1. – 5. 5. 2024

To nejlepší z Holandska

12 990 Kč
z Ostravy

Vyberte si z mých 4 zájezdůURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kitaj-gorod/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024