Washingtonův památník: vyšší než Kapitol a orientační středobod města

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 1. 2018 • Přečteno 6727x

Celý monument byl slavnostně otevřen veřejnosti v říjnu roku 1888 a v té době byl Washingtonův památník nejvyšší stavbou světa.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do WashingtonuZobrazit zájezdy

V hlavním městě se nachází několik památníků, které jsou věnované americkým prezidentům. Jeden z nich ale převyšuje ostatní, a to nejen svojí výškou. Washingtonův památník je vlastně vysoký bílý obelisk, který se nachází uprostřed Mallu a který porušil pravidlo, že nejvyšší budovou musí být bezvýhradně pouze Kapitol. Podívejte se na hlavní město z ptačí perspektivy a navštivte monument, který je věnován prvnímu americkému prezidentovi!

Původní plány na stavbu velkolepého památníku

První návrhy o tom, že by v nově vzniklém hlavním městě Spojených států amerických stála socha George Washingtona, přišly ještě dříve, než byl George Washington zvolen prvním americkým prezidentem. V době prvotních plánů byl hlavně velitelem americké armády v americké válce za nezávislost.

Když se George Washington stal americkým prezidentem, odmítl stavbu památníku z důvodu nedostatku finančních prostředků. Když bylo konečně postaveno hlavní město USA, obyvatelé vyžadovali stavbu památníku, který by uctil prvního amerického prezidenta.

Skupina, která zrealizovala sny obyvatel

Probíhalo shromažďování finančních prostředkůProbíhalo shromažďování finančních prostředků

V 19. století dalo pár lidí hlavy dohromady, a díky tomu vznikla společnost, která měla za úkol nashromáždit co nejvíce finančních prostředků na stavbu. Vedeni Johnem Marshallem pak zorganizovali architektonickou soutěž, ve které vyhrál architekt Robert Mills. Jeho původní design se ale lišil od památníku, jaký známe dneska.

Jeho vítězný projekt měl být chrámem s 30 kamennými sloupy, sochami signatářů Deklarace nezávislosti, válečných hrdinů a hlavně obří sochou George Washingtona, který sedí na koni. Počítalo se také s obeliskem, který by vycházel z chrámu. Jediné, co bylo postaveno a uskutečněno, je obelisk. Celá stavba započala roku 1848, ale jeho dostavění nebylo vůbec jednoduché.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Dvoubarevný památník

Od výstavby uběhlo zhruba 6 let, když byl celý projekt pozastaven. Amerika se tehdy nacházela v zuřícím konfliktu občanské války, známé také jako válka Severu proti Jihu. Státy Unie a Konfederace proti sobě válčily, a díky tomu chyběly finance na dostavbu památníku, jelikož jich bylo potřeba na válku. Po válce nebyl hezký pohled na Mall, nedostavěný památník (cca 50 metrů vysoký), železnice a dopravní uzel, to vše bylo skvrnou na dokonalosti hlavního města.

Dohadovalo se, co s rozestavěným památníkem, zbourat ho anebo pokračovat ve výstavbě? V roce 1879 bylo rozhodnuto pro pokračování a výstavba mohla tak znovu začít. Nastal ale obrovský problém. Stavitelé nemohli nalézt identický mramor, který byl použit o pár let dříve. Aby byl monument přeci jen dostavěn, použili jiný kámen, nicméně, i když se snažili, aby barevně co nejvíce ladil, shoda tam nebyla a Washingtonův památník je díky tomu dvoubarevný.

Slavnostní otevření a ničivé zemětřesení

Vidět jej, je zážitekVidět jej, je zážitek

Celý monument byl slavnostně otevřen veřejnosti v říjnu roku 1888 a v té době byl Washingtonův památník nejvyšší stavbou světa až do roku, než byla dostavěna Eiffelova věž v Paříži. Je 169 metrů vysoký a ve zhruba 150 metrech je vyhlídková plošina pro turisty, ze které je krásný výhled na hlavní město.

V roce 2011 postihlo město zemětřesení, díky kterému byl památník poškozen. Odhaduje se, že na památníku vzniklo okolo 150 trhlin, které bylo potřeba opravit. Největší škody po zemětřesení utrpěla špička monumentu. Památník je v současné době kvůli rekonstrukci uzavřen turistům, a to až do jara roku 2019. Vidět jej, tak jak ho znáte ze zpráv, z fotek či z filmů, stojí skutečně za to.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA (Washington)

Americká ikona Washington

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Washingtonu

Zájezdy do Washingtonu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/washingtonuv-pamatnik-vyssi-nez-kapitol-a-orientacni-stredobod-mesta/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024