Vietnam Veterans Memorial: tisíce jmen vyrytých na černé desce působí smutným dojmem

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 1. 2018 • Přečteno 6318x

Celý projekt a stavba památníku vznikly díky jedné organizaci, která se jmenuje Vietnam Veterans Memorial Fund (VVMF).

Vyberte si z našich 3 zájezdů do WashingtonuZobrazit zájezdy

Ve Washingtonu D.C., hlavním městě Spojených států amerických, se nachází na hlavním prostranství Mall spousta muzeí, památníků prezidentů a také památníků, které mají lidem připomínat válečné dějiny lidstva. Památník vietnamské války má připomínat hrůzy konfliktu, při kterém padlo skoro na 60 000 amerických vojáků.

Černá pamětní deska s vyrytými jmény

Celý komplex památníku se skládá ze tří částí, přičemž hlavní část tvoří obrovská žulová stěna, na které je vyryto skoro 60 000 jmen vojáků v chronologickém pořadí, kteří padli ve válce anebo zemřeli na válečná zranění. Komplex má připomínat nejen mrtvé vojáky, ale také všechny nezvěstné a vyjadřuje svým způsobem úctu ke všem válečným veteránům.

Černá stěna působí vlastně jako zrcadlo, ve kterém se snoubí přítomnost s minulostí. Několikaletý válečný konflikt ve Vietnamu, který skončil roku 1975, zanechal díru v srdcích mnoha obyvatel Ameriky. Zeď je tvořena vlastně ze dvou částí, přičemž jedna část se skládá ze 72 panelů, které pocházejí z Indie. V roce 1982 obsahovala zeď necelých 58 tisíc jmen, pár desítek jmen bylo postupně přidáno.

Plán pro vytvoření památníku vietnamské války

Památník vznikl díky organizaci VVMFPamátník vznikl díky organizaci VVMF

Celý projekt a stavba památníku vznikly díky jedné organizaci, která se jmenuje Vietnam Veterans Memorial Fund (VVMF). Jedná se vlastně o charitativní organizaci, která byla založena roku 1979, čtyři roky po ukončení války, a vznikla díky Janeovi C. Scruggsovi, který zaplatil bezmála 3000 dolarů ze svých naspořených peněz, aby organizace vůbec vznikla.

Památník byl postaven díky veteránům, organizacím a tisícům amerických občanů, kteří přispěli na stavbu. V roce 1981 dokázali nashromáždit více jak 8 miliónů dolarů na stavbu válečného památníku. Když Kongres vyhradil prostor v hlavním městě USA, zbývalo už jen začít se stavbou. Vietnam Veterans Memorial Fund vyhlásila architektonickou soutěž, která byla otevřená pro všechny občany států, kteří byli starší 18 let.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Vítězný projekt mladé studentky

V celé architektonické soutěži bylo zaregistrováno více jak 2500 návrhů, z nichž vybrala odborná porota 1421. Návrhy byly anonymní a designérský boj vyhrál návrh s číslem 1026. O to větším překvapením bylo, že architektem je žena a co víc, studentka na univerzitě. Maya Lin se přihlásila na jeden seminář, který probíhal v rámci vyučování na univerzitě.

Právě na tomto semináři navrhla, jak by mohl vypadat památník vietnamské války a podporována svým profesorem tento návrh přihlásila do soutěže. Jelikož za svůj projekt nedostala výbornou známku na škole, bylo obrovským překvapením, že právě její návrh porazil tisícovku jiných. Jí bylo v té době 21 let, neměla ani titul, byla pouhou studentkou, která měla to štěstí, že vyhrála.

Dvě asijské války zrcadlící se proti sobě

Socha vojákůSocha vojáků

Z počátku bylo kritizováno, jak má vlastně památník vypadat: byl černý, jednoduchý a některým se nelíbil ani design. Když byl památník v roce 1982 postaven, o dva roky později na přání obyvatel vytvořili ještě další součást památníku. Jedná se o sochu tří vojáků, kterou navrhl architekt Frederick Hart. Jelikož ve válce nezemřeli jenom muži, obsahuje zeď také jména žen a v roce 1993 se komplex rozrostl ještě o sochu žen.

Jedná se vlastně o zdravotní sestry, které ošetřují zraněného vojáka. Naproti památníku Vietnam Veterans Memorial se nachází další válečná asijská připomínka. Jedná se o památník Američanů, kteří sloužili a zemřeli během tříletého konfliktu korejské války.

Hlavní částí je několik soch amerických vojáků oblečených do ponča, kteří připomínají kruté podmínky pro boj v Koreji. Oba dva památníky, které připomínají válečné konflikty a které se odehrály ve skoro stejném období, stojí za to navštívit a uctít tak památku všem, kteří padli ve válce.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA (Washington)

Americká ikona Washington

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Washingtonu

Zájezdy do Washingtonu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vietnam-veterans-memorial/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024