Gamla Stan: Staré Město, které je srdcem celého Stockholmu

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 15148x

Historická část Starého Města upoutá návštěvníky středověkými uličkami.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do StockholmuZobrazit zájezdy

Prohlídkou „Gamla Stanu“ neboli „Starého Města“ zahájíte jednu z nejkrásnějších prohlídek ve Stockholmu, a to přímo v jejím jádru. Jedná se o místo, na kterém se psaly dějiny hlavního města. „Gamla Stan“ vtáhne turisty svojí atmosférou do dějin Stockholmu a ačkoliv je rozloha Starého Města zhruba 0,36 km², den strávený na tomto krásném místě je bezesporu nutností.

Historická část Starého Města upoutá návštěvníky středověkými uličkami plné suvenýrů ze severu, Královským palácem, kostely, nejlepšími restauracemi s typickými švédskými jídly a nejkrásnějším náměstím s kupeckými domy středověkého charakteru.

Historické jádro Stockholmu, které utvářelo dějiny města

Uličky Starého městaUličky Starého města

První obyvatelé Stockholmu hledali místo, které by bylo z hlediska opevnění a přirozené ochrany nejlepším místem k založení města. „Gamla Stan“ měl výhodnou polohu pro vybudování pevnosti, a to díky vodě, která poskytovala přirozený obranný systém. V roce 1252 bylo v této oblasti založeno město, které se začalo pomalu rozvíjet.

„Gamla Stanu“ vévodil mohutný hrad „Tre Kronor“ („Tři korunky“), který stával na místě dnešního „Kungliga Slottet“ („Královského paláce“). Veškeré budovy se začaly stavět okolo královského hradu. Po dlouhou dobu se stavební rozvoj města soustředil výhradně na Staré město, ale v důsledku zvyšování obyvatel se začaly ve Stockholmu zakládat nové čtvrti.

I přesto historické jádro zůstalo centrem všeho dění. V dnešní době skrývá „Gamla Stan“ mnohé historické poklady. Většina sklepů si dochovala středověké klenby, většina domů, které byly několikrát přestavěné, má zachované středověké zdi. Historické místo skrývá mnoho pokladů z historie. Při procházce nesmí turisté minout nejznámější památky jako Královský palác, náměstí Stortorget nebo historické kostely.

Hlavní památky Starého Města

1. Kungliga Slottet: „Královský palác“, který je dominantou celého historického jádra, stával na místě původního středověkého hradu „Tre Kronor“, který v 17. století vyhořel. Jedná se o oficiální rezidenci švédského krále Karla XVI. Gustava. Nakreslené půdorysy, které se nacházejí před královským sídlem, zobrazují polohu původního hradu a pevnosti.

Královské sídlo má v dnešní době na 1430 místností, z nichž 660 má okno. Královský zámek je možné navštívit, v rámci vstupného je možno zhlédnout muzeum Tre Kronor včetně modelu středověkého hradu, ve kterém se dozvíte mnohé o historii původního sídla, královské apartmány a kapli.

Královský palácKrálovský palác

2. Storkyrkan: Kostel, který byl postaven v roce 1279 a ve kterém probíhaly korunovace většiny švédských panovníků, je nejstarším kostelem ve městě. Jedná se o nádhernou práci ve stylu švédské cihlové gotiky. Poněkud nezáživný exteriér je v protikladu s nádherně zdobeným interiérem, kterému vévodí socha svatého Jiřího s drakem.

Velký kostel neboli StorkyrkanVelký kostel neboli Storkyrkan

3. Mårten Trotzig Gränd: Jedná se o nejužší uličku Stockholmu, která má 36 schodů a je místy jen 90 cm široká. Jméno dostala podle jednoho německého kupce, který odkoupil v 16. století na ulici několik domů a patřil mezi nejbohatší obyvatele Stockholmu.

Má pouhých 90 cmMá pouhých 90 cm

4. Náměstí Stortorget: Jedná se o hlavní náměstí Stockholmu a centrální náměstí Starého Města. Často bývá označováno jako nejkrásnější náměstí a není se čemu divit. Místu dominuje budova bývalé burzy, ve které dnes sídlí Švédská akademie, která uděluje Nobelovy ceny.

Adventní trhy na náměstíAdventní trhy na náměstí

V přízemí budovy se nachází Nobelovo muzeum, ve kterém se dozvíte vše o historii udílení těchto prestižních cen, včetně jejich držitelů a samotného Alfreda Nobela, po kterém je cena pojmenována. Okolí náměstí je lemováno kupeckými domy, které sice mají středověký charakter, dochovaly se například středověké klenuté sklepy, ale byly několikrát přestavěny.

I přesto patří budovy s typickými fasádami k místům, na které stojí za to usednout do jedné z mnoha kaváren a naplno vychutnat neopakovatelnou atmosféru náměstí.

5. Tyska Kyrkan: V 16. století byl postaven „Německý kostel“ v srdci města, kvůli převažující skupině německých kupců a obchodníků, kteří se přistěhovali do Stockholmu v době, kdy vrcholila éra německých měst, která provozovala dálkový obchod v zemích kolem Baltského moře. Věž, s výškou 96 metrů je orientačním bodem pro turisty.

Tip na závěr: Při procházce Starým Městem nevynechejte návštěvu suvenýrů, které nabízí turistům vše od vikingských přileb, plyšové losy, figuríny severských zvířat, ruční výrobky až po kultovní Pipi dlouhou punčochu.

Zážitkem je návštěva restaurace „Den Goldene Freden“ („Zlatý mír“), která nabízí typicky švédskou kuchyni, která se tu vaří už od roku 1722. Interiéry této restaurace zůstaly nezměněny a jsou tudíž autentické.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Švédsko (Stockholm)

Objevte perlu Skandinávie

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Stockholmu

Zájezdy do Stockholmu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/gamla-stan/Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z ŠvédskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024