Náměstí Stortorget: nejstarší náměstí Stockholmu s velkolepými památkami

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 8040x

Již ve středověku bylo náměstí hlavním středem všeho dění ve městě.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do StockholmuZobrazit zájezdy

Náměstí „Stortorget“ ve Stockholmu se nachází v historickém srdci města. Je místem, které pamatuje doby středověku, stával zde pranýř a je také místem, na kterém proběhla tzv. stockholmská krvavá lázeň. Budovy, které byly několikrát přestavovány, se mohou pyšnit nádhernými fasádami a návštěvou Nobelova muzea obohatíte svoje znalosti o historii předávání nejprestižnější ceny světa.

V zimě se zde pořádají nádherné adventní trhy plné švédských výrobků. V létě je místem, které vybízí k příjemnému posezení.

Krvavé dějiny náměstí

Adventní trhy na náměstíAdventní trhy na náměstí

Již ve středověku bylo náměstí hlavním středem všeho dění ve městě. Zde se odsuzovalo, popravovalo a trestalo. Na náměstí, kterému dominovaly dřevěné budovy, kvetl obchod a na trhu bylo k mání zboží nejrůznějšího druhu. O dřevo nebyla ostatně nikdy ve Švédsku nouze, bohužel i obyvatelé Stockholmu brzy pochopili, že se dřevem je těžká práce a rádo hoří.

Náměstí muselo být po četných požárech během své historie několikrát opraveno, než konečně v 17. století po velkém požáru byly původní domky nahrazeny kamennými budovami. Náměstí „Stortorget“ se zapsalo do dějin tzv. stockholmskou krvavou lázní, kdy v roce 1520 nechal dánský král Kristián II. popravit přes 80 švédských politických protivníků a jejich hlavy rozmístil na celé ploše kolem náměstí.

I přes přestavby si náměstí zachovalo mnohé ze středověku a v dnešní době vybízí k příjemnému posezení v kavárnách či restauracích. Co mohou turisté a návštěvníci obdivovat?

1. Nobelovo muzeum

Nobelovo muzeumNobelovo muzeum

Nobelovo muzeum se nachází v budově bývalé burzy, která byla postavena v 18. století architektem Erikem Palmstedtem. V dnešní době zde sídlí Švédská akademie, která byla založena roku 1786 králem Gustavem III, knihovna a v přízemí se nachází Nobelovo muzeum.

Švédská akademie vybírá a uděluje každoročně prestižní Nobelovy ceny. Za návštěvu stojí Nobelovo muzeum, které nabízí turistům pohled na historii udílení cen. V muzeu se nachází jména více než 800 nositelů Nobelových cen a část expozice je věnována jejímu tvůrci, Alfredu Nobelovi. Ten ve své závěti věnoval svůj majetek do fondu, ze kterého se každoročně vyplácejí odměny za vědecký přísun, technické objevy či přínos společnosti.

Čtení: Zájezdy do Švédska – srovnání a doporučení

2. Grillův dům

Grillův důmGrillův dům

„Grillska Huset“ („Grillův dům“) je modře laděná budova na náměstí, která byla postavena v roce 1640 německým obchodníkem a přestavěna v 18. století. Dům je známý díky rodině Grillů, která zde žila po mnoho generací.

Nejznámějším z rodiny byl Claës Grill, který vlastnil obchodní společnost „The Grill Trading House“ a několik bank a byl jedním z ředitelů Švédské východoindické společnosti, která měla v severském státě monopol na obchodování s východní Asií.

3. Schantzův dům

Dočervena laděný dům („Schantzka Huset“)Dočervena laděný dům („Schantzka Huset“)

Dočervena laděný dům („Schantzka Huset“) je pojmenován po Johanovi Eberhardovi Schantzovi, sekretáři krále, který se oženil se svojí sousedkou, vdovou Marií. Marie Seyfridtzová bydlela ve vedlejším žlutém domě, který nesl jméno po jejím zesnulém manželovi.

Po svatbě přešlo jméno na nového majitele a zůstalo tomu tak dodnes. Jedná se o dva nejkrásnější domy na náměstí, které jsou často předmětem všech fotografů. Domy i přes novou fasádu ukrývají středověké klenby.

Náměstí plné tajuplných informací

Na náměstí se nacházela také jedna z nejoblíbenějších lékáren, která byla otevřena v roce 1638 a kromě léčiv si zde mohli obyvatelé zakoupit například sladkosti či víno. Dům, ve kterém byla lékárna po více než 300 let, byl pojmenován podle boha lékařství Asklépia.

V roce 1924 byla lékárna přestěhována na jiné místo. Na náměstí žil v 16. století i dobrodruh z Německa Filip Kern, který byl jedním z podezřelých v případě záhadné otravy krále Erika XIV.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Švédsko (Stockholm)

Objevte perlu Skandinávie

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Stockholmu

Zájezdy do Stockholmu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/namesti-stortorget/Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z ŠvédskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024