Plavba lodí po jezeře Mälaren: Objevte kouzlo ostrůvků, míst a nedotčené severské přírody

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 1915x

Jezero Mälaren, které je na pár místech spojeno s Baltským mořem, je třetím největším jezerem Švédska.

Vyberte si z našich 2 zájezdů do StockholmuZobraz zájezdy

Na zhruba 377 km² se ve Švédsku rozprostírá největší město a zároveň hlavní metropole této okouzlující severské země, Stockholm. Město je možné poznat ze dvou úhlů: po souši a po vodě. Není divu, Stockholm je městem na vodě. Hlavní město tvoří 14 ostrovů a vodní hladiny jezera Mälaren a Baltského moře.

Jezero Mälaren

Jezero Mälaren, které je na pár místech spojeno s Baltským mořem, je třetím největším jezerem Švédska. Větší jsou jen jezera Vänern a Vättern. Jezero bylo kdysi dávno pouhou mořskou zátokou, ale díky změně terénu, který jezero vyzdvihl nahoru, se Mälaren stal sladkovodním vnitrozemským jezerem.

Jezero je dlouhé cca 120 km a rozprostírá se na ploše 1140 km². Vodní plocha je rájem všech rybářů, nachází se zde až 31 druhů ryb. Na ostrůvcích se nachází mnoho sídel, která slouží jako letní či víkendová. Turisty nejvíce vyhledávána místa jsou ostrovy Lovön s Drottningholmským palácem či Björkö s první založenou vikingskou osadou.

Jsme zkušení profesionálové. Nic nás při zájezdu nevyvede z míry a to ani v případě mimořádných událostí.

Plavba lodí na ostrov Lovön

Jelikož klenot Švédska, město Stockholm, leží na východním břehu jezera Mälaren, vyplouvají z hlavní metropole výletní lodě do nejrůznějších zákoutí, ostrovů a ostrůvků jezera. V sezóně je možné v pravidelných intervalech vyplout lodí na ostrov Lovön, na kterém se nachází „švédské Versailles“ palác Drottningholm.

Loď odplouvá vždy od radnice (Stadshuset) v pravidelných intervalech (v letních měsících vyplouvá loď 12krát denně, mimo sezónu 3krát denně, přičemž první loď vyplouvá koncem března a poslední koncem října). Obousměrný lístek stojí 200 SEK, jednosměrná plavba vyjde na 150 SEK (2016). Hodinová plavba po jezeře poskytne neobyčejný zážitek.

V letních měsících jsou břehy přeplněné obyvateli Stockholmu, kteří se chtějí zchladit v jeho studených vodách (zatímco si budete na lodi v mikině říkat, jak se může v tak studené vodě někdo koupat). Během plavby se proplouvá kolem ostrůvků s víkendovými sídly a za sebou necháte hlavní metropoli Švédska. Na lodi se nachází bar, ve kterém si můžete zakoupit něco k osvěžení.

Co s sebou na plavbu

Ačkoliv je plavba lodí příjemným zážitkem, doporučujeme si přibalit alespoň mikinu. Letní měsíce ve Švédsku se mírně liší od našeho léta. Na severu je většinou chladněji, proto jeden kus oblečení navíc se může hodit. Raději nosit, nežli prosit.

Návštěva ostrova zabere větší část dne, proto je lepší počítat s celodenním výletem. Fotoaparát s sebou! Pořídíte fotky nejenom hlavního města, ale taktéž fotky ostrůvků a nedotčené severské přírody.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 13 zájezdů

Švédsko (Stockholm)

Objevte perlu Skandinávie

Vyberte si jeden z našich 2 zájezdů do Stockholmu

Zobrazit aktuální zájezdy do Stockholmu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/plavba-lodi-po-jezere-malaren/

Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z Švédska68 pečlivě vybraných cestovatelských zážitků
Osobně prověřeno průvodci!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Tento web vyžaduje používání cookies. Více zde. OK