Plavba lodí po jezeře Mälaren: objevte kouzlo ostrůvků, míst a nedotčené severské přírody

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8986x

Jezero Mälaren, které je na pár místech spojeno s Baltským mořem, je třetím největším jezerem Švédska.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do StockholmuZobrazit zájezdy

Na zhruba 377 km² se ve Švédsku rozprostírá největší město a zároveň hlavní metropole této okouzlující severské země, Stockholm. Město je možné poznat ze dvou úhlů: po souši a po vodě. Není divu, Stockholm je městem na vodě. Hlavní město tvoří 14 ostrovů a vodní hladiny jezera Mälaren a Baltského moře.

Jezero Mälaren

Zamrzlé jezero Mälaren a stockholmská radniceZamrzlé jezero Mälaren a stockholmská radnice

Jezero Mälaren, které je na pár místech spojeno s Baltským mořem, je třetím největším jezerem Švédska. Větší jsou jen jezera Vänern a Vättern. Jezero bylo kdysi dávno pouhou mořskou zátokou, ale díky změně terénu, který jezero vyzdvihl nahoru, se Mälaren stal sladkovodním vnitrozemským jezerem.

Jezero je dlouhé cca 120 km a rozprostírá se na ploše 1140 km². Vodní plocha je rájem všech rybářů, nachází se zde až 31 druhů ryb. Na ostrůvcích se nachází mnoho sídel, která slouží jako letní či víkendová. Turisty nejvíce vyhledávána místa jsou ostrovy Lovön s Drottningholmským palácem či Björkö s první založenou vikingskou osadou.

Plavba lodí na ostrov Lovön

Stockholmské souostroví nejlépe poznáte z paluby lodiStockholmské souostroví nejlépe poznáte z paluby lodi

Jelikož klenot Švédska, město Stockholm, leží na východním břehu jezera Mälaren, vyplouvají z hlavní metropole výletní lodě do nejrůznějších zákoutí, ostrovů a ostrůvků jezera. V sezóně je možné v pravidelných intervalech vyplout lodí na ostrov Lovön, na kterém se nachází „švédské Versailles“ palác Drottningholm.

Loď odplouvá vždy od radnice (Stadshuset) v pravidelných intervalech (v letních měsících vyplouvá loď 12krát denně, mimo sezónu 3krát denně, přičemž první loď vyplouvá koncem března a poslední koncem října). Obousměrný lístek stojí 200 SEK, jednosměrná plavba vyjde na 150 SEK (2016). Hodinová plavba po jezeře poskytne neobyčejný zážitek.

V letních měsících jsou břehy přeplněné obyvateli Stockholmu, kteří se chtějí zchladit v jeho studených vodách (zatímco si budete na lodi v mikině říkat, jak se může v tak studené vodě někdo koupat). Během plavby se proplouvá kolem ostrůvků s víkendovými sídly a za sebou necháte hlavní metropoli Švédska. Na lodi se nachází bar, ve kterém si můžete zakoupit něco k osvěžení.

Čtení: Zájezdy do Švédska – srovnání a doporučení

Co s sebou na plavbu

Na plavbu si přibalte mikinuNa plavbu si přibalte mikinu

Ačkoliv je plavba lodí příjemným zážitkem, doporučujeme si přibalit alespoň mikinu. Letní měsíce ve Švédsku se mírně liší od našeho léta. Na severu je většinou chladněji, proto jeden kus oblečení navíc se může hodit. Raději nosit, nežli prosit.

Návštěva ostrova zabere větší část dne, proto je lepší počítat s celodenním výletem. Fotoaparát s sebou! Pořídíte fotky nejenom hlavního města, ale taktéž fotky ostrůvků a nedotčené severské přírody.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Švédsko (Stockholm)

Objevte perlu Skandinávie

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Stockholmu

Zájezdy do Stockholmu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/plavba-lodi-po-jezere-malaren/Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z ŠvédskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024