Královský palác ve Stockholmu: královské korunovační klenoty a oficiální rezidence krále

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 15660x

Královský palác je jednou z dominant, které musí každý turista navštívit při svých toulkách Stockholmem.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do StockholmuZobrazit zájezdy

Kungliga Slottet (Královský palác) je jednou z dominant, které musí každý turista navštívit při svých toulkách Stockholmem. V současné době slouží palác jako oficiální rezidence panujícího krále Švédska Karla XVI. Gustava. Impozantní budova se nachází ve Starém městě (Gamla Stan). Královský zámek je zpřístupněn veřejnosti, návštěvníci mohou spatřit jedinečné královské komnaty a zcela se ponořit do historie královského sídla.

Původní hrad „Tre Kronor“

Oficiální rezidence králeOficiální rezidence krále

Už ve 13. století proběhla výstavba pevnosti a hradu „Tre Kronor“ („Tři korunky“), který měl obrannou funkci u jezera Mälaren. Stockholm se začal v té době rozvíjet a stavba hradu byla téměř nutností. Původní hrad měl obrovskou věž, která byla typická pro středověký hrad a plnila svůj účel coby ochranné a obranné věže.

V 16. století, za vlády krále Jana III. Švédského se začal hrad měnit ve stylu renesance. V té době byla postavena například královská kaple. Na začátku následujícího století byl jmenován hradním architektem Jean de la Vallée. Královna Kristýna I. Švédská měla s hradem mnoho plánů, které však nedovedla do konce.

Situace ji přinutila abdikovat ve prospěch svého bratrance Karla X. Gustava, a tak veškeré plány s přestavbou nechala na něm. V té době se stal hlavním architektem všemi uznávaný Nicodemus Tessin starší, který je znám coby architekt soukromé rezidence královské rodiny, paláce Drottningholm. Bohužel smrtí schopného architekta, který si na oficiální rezidenci nenašel čas, nastal problém s přestavbou sídla.

Když zemřel, ujal se přestavby obou paláců jeho syn Nicodemus Tessin mladší. Od roku 1692 byl po čtyři roky palác přestavován v barokním stylu. Na Vánoce roku 1696 byla dokončena přestavba kaple, která vzbuzovala obdiv. Vše vypadalo, že je na nejlepší cestě, aby byla přestavba brzy dokončena.

Zničující požár v roce 1697

Palác ze strany od řekyPalác ze strany od řeky

V květnu roku 1697 objevil správce hradu Georg Stiernhoff požár. Královská rodina byla ihned evakuována, služebnictvo se snažilo zachránit majetek královské rodiny. Požár byl zničující, velká část královského sídla lehla popelem. Během první fáze rekonstrukce paláce nastaly ekonomické problémy způsobené Velkou severskou válkou mezi léty 1700–1721 a smrtí hlavního architekta Nicodema Tessina mladšího.

V práci architekta pokračoval Carl Hårleman, který měl na starosti hlavně interiéry, které postavil ve stylu zdobného rokoka. V roce 1753 Carl umírá a místo něj se chopí dokončení rekonstrukce sídla architekti Carl Johan Cronsted a Carl Gustaf Tessin, syn Nicodema Tessina mladšího.

Po dlouhých a utrápených letech se v roce 1753 mohla konečně do sídla přestěhovat zpátky královská rodina, panující v té době král Adolf I. Fridrich. Práce na paláci probíhaly až do roku 1770.

Čtení: Zájezdy do Švédska – srovnání a doporučení

Dnešní „Kungliga Slottet“

Stráž u paláceStráž u paláce

Oficiální rezidence královské rodiny čítá přes 600 místností, ale běžně se setkáte s počtem 1430, protože se zahrnují každé chodby a místnosti bez oken. V rámci ceny jednoho vstupného 150 SEK/dospělý (2015) můžete navštívit královské apartmány, pokladnici nebo muzeum „Tre Kronor“, které přiblíží turistům život na středověkém hradu.

Můžete zde obdivovat model původního hradu či zhlédnout krátké video, dokumentující historii královského sídla. „Tre Kronor“ neboli „Tři korunky“ jsou symbolem Švédka a údajně symbolizují tři patrony země. Nesmíte si také nechat ujít ceremoniál střídání stráží. Královská garda ochraňuje veličenstvo od roku 1523.

Pokud toužíte vidět královskou rodinu, jeďte do Stockholmu 6. června, slaví se zde svátek oslava „Švédského království“, při kterém můžete spatřit královskou rodinu, jak míří do skanzenu.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 19 zájezdů

Švédsko (Stockholm)

Objevte perlu Skandinávie

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Stockholmu

Zájezdy do Stockholmu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kralovsky-palav-stockholm/Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z ŠvédskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024