Ostrov Riddarholmen: paláce, historická atmosféra a poslední místo odpočinku švédských králů

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5882x

Na ostrov Riddarholmen („Rytířský ostrov“) se dostanete pohodlně chůzí přes Gamla Stan.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do StockholmuZobrazit zájezdy

Centrum hlavního města Švédska tvoří tři ostrovy: Gamla Stan (dříve se používal název Stadsholmen), Helgeandsholmen a Riddarholmen. Tyto tři ostrovy tvoří základní pilíř Stockholmu, na kterém se psaly jeho dějiny. Na ostrov Riddarholmen („Rytířský ostrov“) se dostanete pohodlně chůzí přes Gamla Stan, jenž je spojen s ostrovem Riddarholmen mostem.

Na tak malé ploše, která by se vešla do dlaně, se nachází kostel Riddarholmskyrkan, paláce a obranná věž z 16. století. I když během své dlouholeté historie změnil ostrov několikrát svoje jméno, na půvabu mu to jistě neubralo.

Kostel Riddarholmskyrkan

Kostel RiddarholmskyrkanKostel Riddarholmskyrkan

Když se k moci dostal král Magnus Ladulås, poté co sesadil z trůnu svého bratra, daroval půdu v roce 1270 dnešního ostrova Riddarholmen františkánům, kteří si zde postavili klášter, dnešní kostel. Od roku 1634 se stal kostel posledním odpočinkem švédských králů a stal se tak významným místem ve Stockholmu.

Stěny interiéru tvoří erby Serafimova řádu a v podlaze se nachází na 200 náhrobních desek. Od roku 1807 sloužil kostel už pouze k pohřbům.

Zlatá éra výstavby paláců

Palác WrangelPalác Wrangel

Do 17. století byl ostrov pouhou „pustinou“ s kostelem uprostřed. Pak ale přišla doba výstavby paláců a na ostrově o 6 hektarech se postavilo na více jak šest skvostných budov. V dnešní době jsou paláce sídlem soudu a vládních budov. Většina paláců byla vytvořena velice uznávaným architektem Švédska 17. století, Nicodemem Tessinem starším.

Palác Hessenstein se zapsal do dějin coby „milenecké sídlo“ krále Frederika I. Švédského, který vládl v letech 1720–1751. Ten nechal do paláce nastěhovat svoji milenku Hedviku a palác získal jméno podle jména jejich nejstaršího syna. Palác Wrangel je pojmenován po Karlu Gustavovi Wrangelovi, který dostal palác jako dárek od královny Kristýny I. v roce 1660 za svoje věrné služby státu.

Poté co vyhořel královský hrad „Tre Kronor“ usídlila se královská rodina do Paláce Wrangel po čas opravy zničeného královského sídla. Paláce jsou ukázkou mistrovského umění 17. století a i po několika požárech a následných rekonstrukcích propůjčují ostrovu svůj nádech noblesy.

Čtení: Zájezdy do Švédska – srovnání a doporučení

Budova starého parlamentu a starý národní archiv

Když se stavěla budova, která byla navržena pro archiv, počítalo se při výstavbě s řadou protipožárních zabezpečení. V 19. století napadlo architekta postavit obrovská okna, protože nechtěl zavést v budově elektřinu. O pár let později byla tato možnost zavržena a i přes větší okna byla v budově zavedena elektřina s elektrickým výtahem, prvního svého druhu v celém Švédsku.

Archiv po čase přestěhovali do budovy, která více odpovídala požadavkům. Budova starého parlamentu sídlila v místě původního paláce od roku 1834 až do roku 1905, kdy se parlament přesunul na ostrov Helgeandsholmen.

Obranná věž a náměstí pojmenované po zakladateli města Stockholm

Birger Jarls torgBirger Jarls torg

Náměstí ostrova Riddarholmen se jmenuje po zakladateli hlavního města Birgerovi Jarlovi, Birger Jarls torg. Uprostřed náměstí stojí socha zakladatele a ještě do poloviny 19. století se náměstí jmenovalo stejně jako ostrov „Riddarholmstorget“.

Podle zakladatele je pojmenována i kruhová obranná věž, která bývala součástí hradeb. Ty nechal postavit král Gustav Vasa v roce 1530 jako obranný systém města Stockholmu. Dneska je věž připomínkou národu, který houževnatě chránil svá území.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 18 zájezdů

Švédsko (Stockholm)

Objevte perlu Skandinávie

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Stockholmu

Zájezdy do Stockholmu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ostrov-riddarholmen/Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z ŠvédskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024