Stockholmská radnice neboli Stadshuset: Dominanta hlavního města Švédska

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 2301x

Stadshuset, radnice v hlavním městě Švédska, ve Stockholmu je dominantou města.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do StockholmuZobraz zájezdy

Stadshuset, radnice v hlavním městě Švédska, ve Stockholmu je dominantou města. Tuto budovu dal v roce 1923 k 400. výročí korunovace krále Gustava Vasy postavit architekt Ragnar Östberg ve stylu národního romantismu. Tato budova se pyšně tyčí u jezera Mälaren, které je po jezerech Vättern a Vänern největším jezerem ve Švédsku.

Radnice je postavena z 8 miliónů červených cihel, které byly ručně tvarované. Ragnar Östberg se nechal inspirovat Dóžecím palácem v Benátkách a celá stavba trvala 12 let. Věž radnice dosahuje výšky 106 metrů a je zakončena třemi korunkami, symbolem Švédska. V budově radnice sídlí správa města Stockholmu. Exteriéry kolem radnice lemované sochami vybízejí k příjemnému odpočinku. A čím vás překvapí interiéry?

Blå Hallen (Modrý sál)

Modrý sál je ve skutečnosti červený a každého 10. prosince se zde koná obrovský banket pro asi 1300 lidí při příležitosti předávání Nobelových cen. Ragnar Östberg původně zamýšlel interiér sálu namalovat v modré barvě, ale když si všiml červené, zůstal u ní, ale název už nešel změnit. Za povšimnutí také stojí varhany s 10 270 píšťalami, které jsou největší ve Švédsku.

Průvodce je s vámi od odletu po návrat. O vše se postará. Vy si tak vychutnáte zážitky bez starostí.

Princova galerie

V galerii zhlédnete nástěnné malby osobně vytvořeny švédským princem Eugenem, který byl bratrem švédského krále Gustava V. Vytvořil tak umělecké dílo „Město na vodě“. Jak příznačné pro Stockholm, který je doslova městem na vodě. Po právu se hlavnímu městu přezdívá „Benátky severu“.

Gyllene Salen (Zlatý sál)

Zlatý sál nechal vyzdobit Einar Forseth mozaikami stvořenými z 19 miliónů kousků plátkového zlata. Vše je vytvořeno ve stylu byzantského umění.

Zasedací místnost

V této místnosti se schází rada města Stockholmu jednou za tři týdny. Strop místnosti je zdoben motivy z éry Vikingů. Interiér místnosti navrhl Carl Malmsten a Maja Sjöström.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Švédsko (Stockholm)

Objevte perlu Skandinávie

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Stockholmu

Zobrazit aktuální zájezdy do Stockholmu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stockholmska-radnice/

Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z Švédska68 pečlivě vybraných cestovatelských zážitků
Osobně prověřeno průvodci!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Tento web vyžaduje používání cookies. Více zde. OK