Stockholmská radnice neboli Stadshuset: dominanta hlavního města Švédska

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 12011x

Stadshuset, radnice v hlavním městě Švédska, ve Stockholmu je dominantou města.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do StockholmuZobrazit zájezdy

Stadshuset, radnice v hlavním městě Švédska, ve Stockholmu je dominantou města. Tuto budovu dal v roce 1923 k 400. výročí korunovace krále Gustava Vasy postavit architekt Ragnar Östberg ve stylu národního romantismu. Tato budova se pyšně tyčí u jezera Mälaren, které je po jezerech Vättern a Vänern největším jezerem ve Švédsku.

Radnice je postavena z 8 miliónů červených cihel, které byly ručně tvarované. Ragnar Östberg se nechal inspirovat Dóžecím palácem v Benátkách a celá stavba trvala 12 let. Věž radnice dosahuje výšky 106 metrů a je zakončena třemi korunkami, symbolem Švédska. V budově radnice sídlí správa města Stockholmu. Exteriéry kolem radnice lemované sochami vybízejí k příjemnému odpočinku. A čím vás překvapí interiéry?

Blå Hallen (Modrý sál)

Modrý sálModrý sál

Modrý sál je ve skutečnosti červený a každého 10. prosince se zde koná obrovský banket pro asi 1300 lidí při příležitosti předávání Nobelových cen. Ragnar Östberg původně zamýšlel interiér sálu namalovat v modré barvě, ale když si všiml červené, zůstal u ní, ale název už nešel změnit. Za povšimnutí také stojí varhany s 10 270 píšťalami, které jsou největší ve Švédsku.

Princova galerie

Chodba ve stockholmské radniciChodba ve stockholmské radnici

V galerii zhlédnete nástěnné malby osobně vytvořeny švédským princem Eugenem, který byl bratrem švédského krále Gustava V. Vytvořil tak umělecké dílo „Město na vodě“. Jak příznačné pro Stockholm, který je doslova městem na vodě. Po právu se hlavnímu městu přezdívá „Benátky severu“.

Čtení: Zájezdy do Švédska – srovnání a doporučení

Gyllene Salen (Zlatý sál)

Zlatý sálZlatý sál

Zlatý sál nechal vyzdobit Einar Forseth mozaikami stvořenými z 19 miliónů kousků plátkového zlata. Vše je vytvořeno ve stylu byzantského umění.

Zasedací místnost

V této místnosti se schází rada města Stockholmu jednou za tři týdny. Strop místnosti je zdoben motivy z éry Vikingů. Interiér místnosti navrhl Carl Malmsten a Maja Sjöström.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Švédsko (Stockholm)

Objevte perlu Skandinávie

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Stockholmu

Zájezdy do Stockholmu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stockholmska-radnice/Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z ŠvédskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024