Severské muzeum: neuvěřitelná sbírka předmětů, kterou střeží socha krále Gustava Vasy

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 6374x

Budova Severského muzea patří mezi nejkrásnější budovy muzeí ve Stockholmu.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do StockholmuZobrazit zájezdy

Budova Severského muzea patří mezi nejkrásnější budovy muzeí ve Stockholmu. Na první pohled vypadá jako nějaké honosné sídlo či katedrála. Není se čemu divit, architekt si přál vytvořit majestátní stavbu, a tak urval při své inspiraci z každé významné budovy kousek.

Severské muzeum, ve švédském jazyce Nordiska museet, leží na zeleném ostrově muzeí Djurgården. Jedná se o největší muzeum mapující kulturní historii Švédska v celé zemi. Hned při vstupu uchvátí turisty majestátní socha krále Gustava Vasy, který je známý také jako osvoboditel země.

Kdo vytvořil sbírku muzea?

Socha krále Gustava VasySocha krále Gustava Vasy

Artur Hazelius, tento dychtivý pán, lačnící po vědění severského života, nashromáždil obrovský počet předmětů. Nechal postavit v roce 1891 muzeum pod širým nebem Skansen, který se nachází kousek od Severského muzea, ve kterém se nachází na 150 selských stavení.

Protože ho odkupování a sbírání předmětů tolik bavilo, rozhodl se založit ještě jedno muzeum. V Severském muzeum se nachází na milión a půl předmětů z celého severu. Artur Hazelius chtěl přiblížit návštěvníkům a turistům co nejstarší historii kultury Švédska.

Neuvěřitelná sbírka muzea

Jedná se o největší muzeum mapující kulturní historii ŠvédskaJedná se o největší muzeum mapující kulturní historii Švédska

Budova muzea byla postavena v roce 1907 architektem Isakem Gustafem Clasonem a už tehdy bylo jasné, že se musí jednat o co největší muzeum. Tolik cenných nashromážděných sbírek se přece nevejde jen tak do obyčejné budovy! Z miliónů a půl předmětů si vybere zkrátka každý.

Nachází se zde knihovna s 250 000 knihami, mapami či novinami či fotografie, kterých je neuvěřitelných 7 miliónů. Samozřejmě ne všechno je vystaveno, a tak mohou návštěvníci obdivovat to nejkrásnější ze švédské kulturní historie od roku 1520 až do současnosti.

Jak se slaví Vánoce, jaké jsou zvyky, jak se lidé oblékali, jak vypadají typické švédské kroje, předměty z každodenního života, to vše přitahuje turisty jako magnet. Není nic lepšího, než se nechat zcela pohltit těžkým životem na severu a představit si, jak předměty, které zdobí muzeum, používali zcela obyčejní lidé.

Čtení: Zájezdy do Švédska – srovnání a doporučení

Kolik stojí vstupné a kdy je muzeum otevřeno (2016)?

Muzeum je otevřeno po celý rok s výjimkou Vánoc, Silvestra a oslav Letního slunovratu. Muzeum je otevřeno od pondělí do neděle od 10:00 do 17:00, s výjimkou středy, kdy je otevírací doba až do 20:00.

Pokud přijedete do Stockholmu mimo letní sezónu (říjen–květen), je muzeum otevřeno každou středu od 17:00 do 20:00 zcela zdarma. Dostanete se sem pohodlně tramvají z náměstí Sergels torg, autobusem číslo 67, 69 a 76 anebo pěšky.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Švédsko (Stockholm)

Objevte perlu Skandinávie

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Stockholmu

Zájezdy do Stockholmu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/severske-muzeum/Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z ŠvédskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024