Nobelovo muzeum ve Stockholmu: po stopách historie nejprestižnější ceny

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8459x

Nobelovo muzeum není nijak těžké najít. Nachází se ve Stockholmu blízko královského sídla na náměstí Stortorget.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do StockholmuZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Navštivte muzeum v úterý mezi 17:00 až 20:00, to je vstup pro všechny zdarma.

Návštěvníci hlavního města se mohou vydat ve Stockholmu po muzeích, která mapují švédskou historii, kulturu, moderní umění nebo slavné osobnosti. Alfred Nobel je jméno, které je se Švédskem a hlavně hlavním městem úzce spjato. Návštěva Nobelova muzea, které se nachází v samém srdci města, je příjemným zážitkem.

Kdo to byl Alfred Nobel?

Portrét Alfreda NobelaPortrét Alfreda Nobela

Alfred Nobel se narodil v roce 1833 ve Stockholmu. Jeho znalosti v oblasti chemie byly obdivující. Fascinovaly ho výbušné směsi a látky. Po nehodě v rodinné továrně, ve které došlo k explozi, zahynul jeho bratr Emil. Alfred, celý zdrcený, si slíbil, že udělá i nemožné, aby práce s výbušninami byla bezpečnější.

V té době byl na výsluní nitroglycerin, který vynalezl italský chemik, jenž se s Alfredem osobně setkal. Jelikož práce s výbušninami byla nebezpečná a ve Stockholmu zakázána, přesunul Alfred Nobel svojí novou laboratoř a zkušebnu na jezero Mälaren.

Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a v roce 1867 si nechává vynálezce patentovat slavný dynamit. Za celý svůj život nashromáždil obrovské množství cenných informací a patentů, kterých bylo více jak 300. Říká se, že Alfred Nobel nikdy nechtěl vyrábět novinky v oblasti výbušnin k používání ve válkách.

Proto údajně, aby odlehčil svému svědomí, nashromážděný majetek věnoval fondu, z něhož je každoročně udělována Nobelova cena za významné vědecké objevy, literaturu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelova cena byla udělena v roce 1901.

Nobelova cena

Nobelova cena se uděluje každoročně v těchto oblastech: literatura, chemie, fyzika, mír a fyziologie nebo lékařství. Nobelova cena je vysoce prestižní ocenění jednotlivým osobám v oblastech výzkumu, technických objevů či za přínos míru ve světě.

Česká republika má dva zástupce Nobelovy ceny: Jaroslava Seiferta za literaturu a Jaroslava Heyrovského za chemii. Všechny Nobelovy ceny, až na výjimku Nobelovy ceny míru, která je předávána v norském Oslu, se udělují ceny v královském hlavním městě Švédska, ve Stockholmu.

Čtení: Zájezdy do Švédska – srovnání a doporučení

„Nobelmuseet“ (Nobelovo museum)

Nobelovo muzeumNobelovo muzeum

Nobelovo museum není nijak těžké najít. Nachází se ve Stockholmu blízko královského sídla na náměstí Stortorget. Dříve budova sloužila jako burza. Burzovní palác z roku 1778 byl přeměněn v úchvatné muzeum, které se věnuje Nobelově ceně, jejich laureátům a muži, bez kterého by žádné ceny nebyly, Alfredu Nobelovi.

Dozvíte se zde vše o historii udílení těchto cen, osobnostech, kterým byla cena udělena (je jich zde na 800) a část expozice je věnována Alfredu Nobelovi, zakladateli prestižního ocenění. Muzeum mapuje všechny nositele ceny od roku 1901 až po současnost, fotografie, vysvětlivky, patenty Alfreda Nobela včetně slavného dynamitu a speciální expozice, které se v průběhu roku mění.

Nobelovo museum bylo otevřeno v roce 2001 a dá se říci, že se neustále rozšiřuje. Pro odpočinek můžete zajít do skvělé kavárny, která je součástí muzea anebo si koupit upomínkový suvenýr ve zdejším obchodě.

Kdy se uděluje Nobelova cena?

Banket v Modrém sáluBanket v Modrém sálu

Jedna z nejkrásnějších dominant města, radnice, kde se každoročně pořádá obrovský banket a slavnost při příležitosti předávání Nobelových cen. 10. prosince (den smrti Alfreda Nobela) se nashromáždí v Modrém sále spousta hostů, držitelů a samotný král Švédska Karel XVI. Gustav. Banketu se zúčastní každoročně na 1300 osob.

Jak je to s otevírací dobou a vstupným (2016)?

Otevírací doba muzea je rozdělena na zimní a letní období. V letním období je muzeum otevřeno každý den od 9:00–20:00 s výjimkou 24.6 kdy je zavřeno z důvodu státního svátku. Letní otevírací doba muzea začíná 1. 6. a končí 31. 8.

Zimní otevírací doba muzea začíná 1. 9. a končí 31. 5., v pondělí je zavřeno, v úterý je otevřeno od 11:00–20:00, od středy do soboty je otevřeno pouze do 17:00. Muzeum je zcela zavřeno o Vánocích, Silvestru a na Nový rok. Dospělí zaplatí za lístek 100 SEK, studenti a senioři 70 SEK, děti do 18 let mají vstup zdarma.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 18 zájezdů

Švédsko (Stockholm)

Objevte perlu Skandinávie

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Stockholmu

Zájezdy do Stockholmu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nobelovo-museum/Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z ŠvédskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024