Královská opera: místo vraždy švédského krále, nádherně zdobený interiér a pýcha švédského národa

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 6340x

Opera je místem, na kterém byl v 18. století postřelen král Gustav III..

Vyberte si z našich 12 zájezdů do StockholmuZobrazit zájezdy

Hned naproti oficiální rezidenci švédského krále se nachází budova, která má pro Švédy svůj význam. Budova Královské opery (Kungliga Operan) nabízí baletní a operní představení. Málokdo však tuší, že na místě dnešní opery stála ještě jedna.

Opera je místem, na kterém byl v 18. století postřelen král Gustav III., který založil švédskou operu a následkům zranění o několik dní později podlehl. Budova během své historie změnila ve švédském jazyce svůj název celkem 12krát. Návštěva Královské opery je opravdu zážitkem na celý život. Už jen pro ten nádherně zdobený, převážně barokní, interiér.

Kdo založil švédskou operu?

Interiér budovy operyInteriér budovy opery

Ve Stockholmu existovalo divadlo, které se jmenovalo Bollhuset a stávalo kdysi vedle královského sídlaGamla Stanu. Když nastoupil na trůn v roce 1771 nejstarší syn švédského krále Adolfa I. Fridricha Gustav, švédský lid tušil, že nastanou v hlavním městě změny.

Nově korunovaný král Švédska Gustav III. byl obrovským příznivcem umění, zpěvu, tance a maškarních bálů. Králi nevyhovovala budova divadla, jelikož si přál, aby byla postavena budova opery, ve které chtěl vytvořit typicky švédskou scénu. V roce 1773 byla založena švédská Královská opera.

První představení s názvem Thetis a Phelée, která byla první operou ve švédském jazyce, se hrálo v budově divadla Bollhuset, které od roku 1773 až do roku 1782, než byla postavena budova opery, fungovala jako Královská opera.

Gustavova opera a Oskarova opera, dnes Královská opera

Stockholmská operaStockholmská opera

Na konci září v roce 1782 byla konečně po 7 letech dokončena stavba opery, kterou zadal král Gustav III. Jejím architektem byl Carl Fredrik Adelcrantz a říkalo se jí Gustavova opera podle krále Švédska. Budova nově vzniklé opery sloužila pro maškarní bály a operu.

Vešlo se do ní na 948 diváků a interiéry byly laděné do modré, zlaté a bílé. Osud tomu nepřál, že právě tento král, který svět umění tolik miloval a rád do něj investoval spoustu peněz, byl právě ve svém díle zavražděn. Stalo se tak v březnu roku 1792 při maškarním bále.

Král po 13 dnech na následky střelných zranění zemřel. Po smrti krále usedl na trůn jeho syn, který neměl vztah k umění a byl nespolečenský. Budovu opery zasáhl požár, chátrala, dokud nebyla zbourána a místo ní vybudována nová opera, která nesla název po králi Švédska Oskara II, Oskarova opera.

Budova nové opery byla slavnostně otevřena králem v roce 1898 a během slavnostního večera se hrála operní hra Estrella de Soria, večer se věnoval švédským tradicím a byla uctěna budova staré opery. Budova, která v roce 1989 prošla rozsáhlou rekonstrukcí je dnes známá jako Královská opera.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 18 zájezdů

Švédsko (Stockholm)

Objevte perlu Skandinávie

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Stockholmu

Zájezdy do Stockholmu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kralovska-opera/Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z ŠvédskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024