Stockholmský parlament: sídlo jednokomorového parlamentu Švédska

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8071x

Sídlo parlamentu až do roku 1905 bylo na ostrově Riddarholmen ve Stockholmu.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do StockholmuZobrazit zájezdy

Naproti oficiální královské rezidenci, na ostrově Helgeandsholmen, leží budova parlamentu. Budova parlamentu, ve švédském jazyce Riksdagshuset, je centrem politického dění. Zde se schvalují zákony, probíhá zasedání parlamentu, řeší se státní věci.

Budova starého parlamentu

Sídlo jednokomorového parlamentu ŠvédskaSídlo jednokomorového parlamentu Švédska

Sídlo parlamentu až do roku 1905 bylo na ostrově Riddarholmen ve Stockholmu. Dodnes můžete budovu starého parlamentu obdivovat, budova byla postavena v 17. století, ve slavné éře výstavby paláců v centru Stockholmu, pro maršála Horna. Palác byl postaven na místě bývalého františkánského kláštera a od roku 1834 sloužila budova jako sídlo parlamentu.

V roce 1905 se parlament přesunul do nové budovy naproti královského sídla. Předtím bylo na ostrově Helgeandsholmen pár bezvýznamných budov, postavením parlamentu chtěli poukázat jeho tvůrci na majestátnost Švédska.

Parlament

Budova nového parlamentu se stavěla mezi léty 1897–1905Budova nového parlamentu se stavěla mezi léty 1897–1905

Budova nového parlamentu se stavěla mezi léty 1897–1905 a hlavním architektem byl Aron Johansson. K výstavbě nové budovy se používaly především zdroje ze Švédska jako granit, vápenec či pískovec. Parlamentem bylo původně pouze východní křídlo budovy, západní křídlo budovy sloužilo jako sídlo Národní banky Švédska.

Parlament býval až do roku 1971 dvoukomorový, ale po tomto roce se ustálil na jednokomorový. Při zřízení jednokomorového parlamentu bylo potřeba budovu rekonstruovat, a tak parlament změnil adresu ještě jedenkrát, a to na náměstí Sergels torg. Části parlamentu jsou veřejnosti přístupné, za zmínku stojí parlamentní knihovna, která obsahuje na 700 000 knih.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 18 zájezdů

Švédsko (Stockholm)

Objevte perlu Skandinávie

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Stockholmu

Zájezdy do Stockholmu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stockholmsky-parlament/Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z ŠvédskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024