Město Hvar: kulturní středobod ostrova

Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5983x

Město Hvar je hlavním městem ostrova Hvar. Čítá jen okolo čtyř tisíc obyvatel, ale na svém území nabízí mnoho zajímavostí od historických paláců a katedrál až po krásný maják na ostrově Pokojni Dol.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do ChorvatskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Hvar patří k nejoblíbenějším, ale také k těm nejdražším letoviskům Jadranu, což mimo jiné znamená, že zde češtinu skoro neuslyšíte.

Hlavním městem ostrova Hvar je stejnojmenná obec čítající téměř čtyři tisíce obyvatel. Město leží na jihozápadním pobřeží v otevřené zátoce proti skupině Paklených ostrovů. Silnicí je spojeno se všemi hlavními letovisky ostrova a trajektem (pouze pro cestující, ne pro vozidla) se odsud dostanete na ostrovy Korčulu, Lastovo nebo do Splitu.

Noční život

Je to velmi rušné městečko, kde si noční život vychutnávají turisti všech věkových kategorií. Zatančit si můžete např. v klubech Carpe diem, Veranda nebo Atlantic. Nebo si horkou letní noc jen tak užijte při procházce po nábřeží, které je zároveň hlavní městskou promenádou. Dejte si něco dobrého v některé z mnoha cukráren, restaurací a barů.

Pohostinnost a úsměv od číšníků ale nečekejte. Zvláště, když se chcete navečeřet na náměstí „Hvarski trg“ v době, kdy zde čekají fronty hladových turistů, toužící po kousku předraženého jídla a pohledu na osvětlenou katedrálu sv. Štěpána. Zážitek to ale zcela určitě je a pokud příliš nespěcháte, frontu si vystůjte. Dostupnější pak jsou večeře v restauracích na nábřeží, tady ovšem doléhá hlasitá hudba ze zakotvených jachet.

Město a okolí

I ve dne je na Hvaru rozhodně co dělat, pokud se rozhodnete využít den jinak než koupáním na ne příliš klidných městských pláží, navštivte třeba neskutečně krásné hvarské památky.

Čtení: Zájezdy do Chorvatska - srovnání a doporučení

Katedrála sv. Štěpána

Začít můžete blízko přístavu, kde se nachází náměstí, které je největším v Dalmácii. Zde stojí už výše zmíněná katedrála sv. Štěpána, jedna z prvních barokních staveb v Dalmácii. Pozornost si zaslouží nádherná zvonice a vzácný oltář uvnitř katedrály s obrazem Madony.

Barokní palác

Nejkrásnějším palácem ve městě je renesančně barokní palác rodu Vukašinovičů se sedmi balkóny a terasami. Za zhlédnutí rovněž stojí městská lodžie, která se nachází naproti Arzenálu.

Procházky

Pokud půjdete po nábřeží jihovýchodním směrem stále dále od města, (míjíte městské pláže a poté Františkánský klášter), asi po 2 až 2,5 km se vám naskytne krásný pohled na otevřené moře a ostrůvek Pokojni Dol s majákem. Jděte ještě kousek po cestě lemované piniovými háji, než se vrátíte zpět.

Další procházkou může být výšlap na pevnost, která se rozkládá nad městem. Napojte se na schodiště v severozápadní části náměstí a stoupejte stále nahoru. Cesta vede přírodní botanickou zahradou s množstvím palem, opuncií, agáve a ostatních subtropických rostlin. Z pevnosti se pak otevírá nádherný pohled na zátoku a přilehlé Pakleni otoci.

Pakleni otoci

Když už jsme u těchto ostrovů, ty si také rozhodně nenechte ujít hlavně kvůli jejich divoké přírodě a nádherným klidným plážím. Dostanete se k nim z hvarského přístaviště kousek od náměstí, odkud vyplouvají výletní loďky v pravidelných intervalech celé dopoledne. Na lodi si zakoupíte lístek, který vám platí i pro zpáteční cestu. Doba návratu je v rozmezí od 16–19 hod.

Turistické informace

Veškeré informace ohledně ubytování, dopravy, výletů, kulturních akcí (nejznámější jsou festivaly – Hvarské letní představení a Dny hvarského divadla) aj. naleznete v místní turistické informační kanceláři, která sídlí na náměstí před budovou Arzenálu.

Chorvatsko

Odhalte chorvatská tajemství

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Chorvatska

Zájezdy do Chorvatska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 1. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mesto-hvar/Doporučujeme z Chorvatska

Nejnovější z ChorvatskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024