Záhřeb: dvě kouzelná města v jednom

Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8925x

Záhřeb je hlavním městem Chorvatska.

Víte, že...

Záhřeb je oproti ostatním evropským metropolím odlišný svou všudypřítomnou zelení?

Záhřeb je hlavní město Chorvatska, které plní svou funkci administrativní, politickou, ekonomickou, společenskou a kulturní. Magnetem pro turisty je především vysoká četnost kulturně-historických památek, pestrá nabídka kulturně-společenského života, prohlídka galerií a muzeí nebo zábava.

Hlavní město je možné rozdělit na dvě odlišné oblasti - moderní město, nazývané Dolní město a historické jádro, nazývané Horní město. Tyto dvě části se propojují na náměstí zvaném Trg bana Jelačića.

Při prohlídce města na vás tyto dvě odvratné tváře doslova dýchnou – nejprve budete procházet moderní městskou částí, ve které se nachází mnoho luxusních obchodů, moderních budov, úředních institucí a hotelů. Postupem se bude ráz města pomalu přeměňovat ve starobylou městkou čtvrť, které dominují historické a církevní stavby, muzea a galerie.

Zelená podkova

Centru dominuje několik nádherně upravených parků a zahrad, nazývaných „Zelená podkova“. Nejčastějšími porosty v těchto parcích jsou borovice a některé druhy palem, spodní plochy vyplňuje hustě porostlý, pravidelně zastřihávaný, trávník s různými druhy kvetoucích keřů.

Klenotnice víry

Milovníkům historie doporučujeme návštěvu katedrály Nanebevzetí Panny Marie, ve které se nachází katedrální klenotnice s bohatou a velmi cennou sbírkou církevních předmětů. Otevírací doba je od pondělí do neděle, od 8 do 20 hodin, vstupné je zdarma.

Další významnou církevní stavbou je kostel sv. Marka, který stojí v centru historické městské části. Již z dálky nás uchvátila barevná a bohatě zdobená střecha kostela, na které jsme si detailně prohlédli dva chorvatské erby. Uvnitř kostela jsme obdivovali především velkolepé sochy a velmi cenné a dobře zachovalé fresky. Kostel má otevřeno od pondělí do neděle, a to od 8 do 20 hodin.

Za nejkrásnější, z místních kostelů, je však považován jezuitský kostel sv. Kateřiny, jehož prohlídku by neměl opomenout žádný návštěvník Záhřebu. Již při vstupu budete ohromeni prostorovým řešením interiéru, uchvátí vás bohatost štukových reliéfů a předmětů pocházející z období baroka. Kostel má otevřeno sedm dní v týdnu, a to od 8 do 20 hodin.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zahreb/Doporučujeme z Chorvatska

Nejnovější z ChorvatskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!