Opera v Oslu: kra, která se noří do fjordu

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 1. 2018 • Přečteno 5863x

Stavba je koncipována tak, aby z interiéru budovy byl nerušený výhled na vodní hladinu a přístav norské metropole.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do OslaZobrazit zájezdy

V dubnu 2008 slavnostně otevřel norský král Harald V. budovu Opery na břehu Oslofjordu v centru skandinávské metropole. Spoluotevřel tak kulturní prostor, který jistě aspiruje na jednu z nejkrásnějších kulturních budov světa … Slavnostního otevření, za tónů opery Don Carlos od Giuseppa Verdiho, se tehdy zúčastilo 1 350 hostů včetně německé kancléřky Angely Merkelové nebo dánské královny Margrethe II.

Tato budova z bílého mramoru, připomínající kru zanořující se do fjordu, disponuje třemi sály, přičemž největší z nich pojme 1 350 diváků. Její stavba probíhala v letech 2003–2008 v tzv. neomodernismu. Kromě mramoru byly na stavbu použity i beton, ocel, sklo a v interiéru, dle skandinávských tradic, i dřevo.

Struktura stavby

Interiér operyInteriér opery

Stavba je koncipována tak, aby z interiéru budovy byl nerušený výhled na vodní hladinu a přístav norské metropole. Ničím nerušený výhled zajišťují vysoká okna s minimálním rámováním. V interiéru stavby se kromě kavárny nacházejí i galerie, baletní škola, vyhlídková terasa či technické zázemí jeviště, které je umístěno pod mořskou hladinou.

Při organizované prohlídce v rámci zájezdů Radynacestu.cz vždy vystoupáme společně na střechu této krásné moderní budovy.

Ocenění

Tato stavba dostala i několik oceněníTato stavba dostala i několik ocenění

V roce 2009 byla stavba oceněna cenou za architekturu Mies van der Rohe Award, která je cenou Evropské unie pro stavby podporující tvořivost v současné architektuře.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 6 zájezdů

Norsko (Oslo)

Poznejte město u fjordu

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Osla

Zájezdy do Osla

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/opera-v-oslu/Doporučujeme z Norska

Nejnovější z NorskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024