Radnice v Oslu: Radhuset, tam kde se uděluje Nobelova cena míru

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 1. 2018 • Přečteno 5918x

Slavnostní otevření radnice se město dočkalo ke svému devítistému výročí svého založení v květnu roku 1950.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do OslaZobrazit zájezdy

Silueta této budovy je k nepřehlédnutí, ať příjíždíte do Osla z jakékoli strany. Již z dálky ji uvidíte. Tato budova z červených cihel, která byla stavěna téměř 20 let, s bezmála sedmdesátimetrovými věžemi, je každoročně 10. prosince, při výročí dne smrti Alfreda Nobela, hostitelem ceremoniálu udělování Nobelovy ceny míru.

Trocha historie

Stavba se táhla několik letStavba se táhla několik let

Po velkém požáru Osla, na počátku 17. století, bylo město absolutně zničeno. Tehdejší panovník Christian IV. pak město přestavěl, kromě jiného dal vzniknout širším bulvárům a nechal vystavět i novou radnici. Ta se ovšem po několika letech zřítila. Od té doby byl prostor pro důstojnou radnici Osla stále jen vybírán a vzniklé plány zavrhovány.

V roce 1918 byl pak finálně vybrán návrh architektů Arnsteina Arneberga a Magnuse Poulssona, kteří se nechali prý inspirovat radnicí ve Stockholmu. S postupem let byly jejich plány upraveny dle modních trendů, v tomto případě dle zásad strohého funkcionalismu.

Až byl konečně roku 1931 položen základní kámen současného architektonického skvostu norské metropole. Stavba pak pokračovala dlouhých 19 let díky přerušení stavby během 2. světové války. Slavnostní otevření se město dočkalo ke svému devítistému výročí svého založení v květnu roku 1950.

Zajímavosti radnice

Radnice má dvě věžeRadnice má dvě věže

Radnice má dvě věže, jednu vysokou 63 a druhou 66 metrů. V jedné z věží je umístěno úctyhodných 49 zvonů. Budova ve funkcionalistickém slohu leží na břehu Oslofjordu, na který je z oken hlavního sálu nádherný výhled. Budova je vystavěna z červených cihel, které byly vypáleny v Oslu, dodržen byl však jejich středověký rozměr.

Jako hlavní stavební materiál slavnostního sálu, nazývaného Radhushallen, byl vybrán mramor. Slavnostní sál je vysoký 21 metrů, dlouhý 39 metrů a široký 31 metrů. Většina maleb v interiéru vznikala během 2. světové války. Interiér hlavního sálu je vyzdoben největší evropskou olejomalbou od Henrika Sørensena nesoucí název „Práce, umění a oslava“. Nad vchodem do radnice je umístěna socha sv. Hallvarda, který je patronem Osla.

Budova je administrativním centrem metropole. V jejich prostorách zasedá městská rada. Nad hlavním vchodem radnice jsou umístěny jedny z největších evropských astronomických hodin. Průměr hodin je 8,6 metrů, minutová ručička měří úctyhodných 5,7 metrů. Každý rok 10. prosince se do slavnostního sálu umístí improvizované pódium, na něž vystoupí nový majitel významného ocenění Nobelovy ceny míru.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Norsko (Oslo)

Poznejte město u fjordu

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Osla

Zájezdy do Osla

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/radnice-v-oslu/Doporučujeme z Norska

Nejnovější z NorskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024