Řím pro malé cestovatele: potkat gladiátora, zamávat papeži a pochutnat si na nejlepší zmrzlině

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 11. 2017 • Přečteno 5361x

Do Říma s dětmi? Proč ne, malí cestovatelé mají zelenou! Tady je drobná ochutnávka toho, čím je italské hlavní město dostane. Rozhodně!

1 zájezd na téma: Pro rodiče a děti – ŘímZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Až vás v Římě někdo/něco naštve, postěžujte si u mluvících soch. Papír a tužku s sebou!

Co takhle podívat se do města, ve kterém vznikla evropská civilizace? Postavit se na místa, kterými procházeli římští císaři? Omrknout na vlastní oči, jak velké je slavné Koloseum? Pochutnat si na pravé italské pizze a odskočit si do nejmenšího státu na světě, ve kterém bydlí papež? Skvělý nápad! Ukážeme vám, jak si užít Řím společně s vašimi nejmilejšími a vidět věci jinak – dětskýma očima.

Řím je hlavním městem celé Itálie. Jeho symbolem je Koloseum – obrovská aréna, ve které na život a na smrt bojovali udatní gladiátoři. Staří Římané v něm pro zábavu lovili zvířata, třeba i slony nebo žirafy.

Dnes už jsou uvnitř Kolosea jen novodobí návštěvníci. Jen tak si stoupnout přímo doprostřed arény jim sice běžně není dovoleno, ovšem kdo by si chtěl přeci jen trochu zasoutěžit, může své síly změřit na nedalekém závodišti Cirkus Maximus.

Jako modelky či fotbalisté k římské vlčici

Řím si užijí malí i velcí cestovatelé Řím si užijí malí i velcí cestovatelé

Projít se místy, kudy kráčeli slavní římští císaři, je zážitek pro malé i velké. Vystoupat se dá až na nejnižší, ovšem nejdůležitější ze sedmi římských pahorků – na Kapitol. A právě tam se všem zvědavým očím na obdiv vystavuje vlčice, která zde v 8. století před naším letopočtem odkojila Romula a Rema. Chlapci nakonec založili město, a protože v bratrské šarvátce vyhrál Romulus, Řím se podle něj italsky jmenuje Roma.

Z Říma, kterým procházeli antičtí hrdinové, je to co by kamenem dohodil do míst, ve kterých si budete připadat tak trochu jako filmové hvězdy. Parádní procházku si lze užít třeba na Španělských schodech, které ovšem Italové jako „Španělské“ vůbec neoznačují.

Přímo na schodech se pořádaly prestižní módní přehlídky a o slavná jména modelek tady nebyla nouze. Projít se stejnými místy můžete i bez toho, aniž byste na sobě měli luxusní róby. Fotbaloví fanoušci na sobě klidně mohou mít i fotbalový dres, který je v Římě k dostání snad ve všech velikostech. Fotbal totiž v Římě všichni milují.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Řím: chaos i řád, umělecká inspirace, křesťanská honorace a moře na dosahPřečíst

Nejmenší stát světa na vlastní kůži? Ano!

Vojáci ve Vatikánu mají veselé uniformyVojáci ve Vatikánu mají veselé uniformy

Kdo z nás nemá nějaké to tajné přání? Aby se splnilo, nesmíte v Římě vynechat zastávku u Fontany di Trevi. Do nádherně vyzdobené kašny se hází drobné peníze, a to zásadně dozadu za sebe. Kdo si minci do fontány hodí, má zaručeno, že se do Říma zase někdy vrátí. A kdo si hodí i další, tomu se splní přání.

A kam dál? Poznávání Říma lze jednoduše spojit s návštěvou nejmenšího státu na světě – Vatikánu, který je srdcem katolické církve a bydlištěm papeže. Veselí vojáci v pestrobarevných uniformách, které tady budete potkávat, patří ke členům Švýcarské gardy.

Kdo má dost sil, může vystoupat až na kopuli baziliky svatého Petra, odkud je nezapomenutelný výhled na město i do jeho okolí. I malí návštěvníci se budou při výstupu tu a tam muset trochu ohnout, aby se do úzké chodby vešli. A to je zážitek!

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

Tady si pochutná celá rodina. Mňam!

Pravou pizzu si vychutnáte klidně i u moře  Pravou pizzu si vychutnáte klidně i u moře

„Věčné město“ je potřeba zažít po všech stránkách – i po té gastronomické. Mají tady totiž nejlepší zmrzlinu na světě. A také vyhlášenou pizzu a tolik druhů těstovin, jako je dnů v roce. Které si jen vybrat? A co takhle ochutnat oblíbenou římskou zeleninu – artyčoky? Vypadají trochu jako zelené nebo fialové šišky a chutnají výborně.

Tradiční italskou kávu si vychutnají spíš dospělí. Všem ale rozhodně přijde vhod osvěžující pitná voda, která v Římě na ulicích všude teče zdarma. Lákavé je okouknout, jak z typických pítek zvaných „nasoni“ (nosáče) pijí místní a pokusit se je napodobit.

Čtení na podobné téma5 pokladů římské kuchyně: od těstovin přes artyčoky až k fast foodu + tipy, kde se skvěle najíst!Přečíst

Nechat se namalovat, zaplavat si v moři...

Je libo fotku s rackem? Je libo fotku s rackem?

Je-li něco, co musíte v Římě zažít, pak je to rozhodně atmosféra nejhezčího barokního náměstí Navona. Je plné pouličních umělců, kteří na počkání rádi namalují váš portrét či karikaturu anebo vám vyrobí přívěšek se jménem. A k tomu vám klidně předvedou své hudební či taneční nadání.

Ti zvídavější mohou jít omrknout centrální Fontánu čtyř řek a chvilku si lámat hlavu nad tím, proč se na nás socha se zavázanýma očima ne a ne podívat...

Další římská zastávka je jen pro pravdomluvné. Takzvaná Ústa pravdy totiž ukousnou ruku všem lhářům. Pozor na ně! Mírumilovné jsou naopak římské kočky. Nejsou přítulné, na fotku vám ale rády zapózují.

A pokud chcete ulovit ještě lepší fotku, zamiřte objektiv na některého z mnoha racků, kteří se, zvlášť mezi antickými ruinami, také fotí velmi rádi.

Říkáte si, že město je fajn, ale chtělo by to trochu víc odpočinku, a to ideálně rovnou u moře? Žádný problém! Z Říma je to k němu co by kamenem dohodil, tak proč toho nevyužít. Všem letním radovánkám a poznávání zdar. A ciao v Římě!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Řím pro rodiče a děti

Objevte tajuplný Řím

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rim-pro-male-cestovatele/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024