Ústa pravdy: ruku vlož jen ty, kdo máš čisté svědomí

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 43439x

K atrakcím Říma patří i slavná Ústa pravdy, La Bocca della Veritá, která jsou umístěna pod podloubím kostela Santa Maria in Cosmedin.

Vyberte si z našich 15 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Zajímavých míst k vidění je v Římě opravdu hodně. Věříte-li legendám a pověstem, určitě se nezapomeňte zastavit u atrakce, kterou navštěvují zástupy turistů právě proto, že její historie je opředena tajemstvím. Ústa pravdy, italsky La Bocca della Verità, představují pravděpodobně jednoho z pohanských bohů a v 1. století n. l. byla součástí antické fontány.

Maska je vyrobena z mramoru, váží 1,2 tuny a její průměr je 175 centimetrů. V 17. století byla umístěna do podloubí kostela Santa Maria in Cosmedin, poblíž starověkého Fora Boaria. Kostel je známý i díky tomu, že uchovává vzácné relikvie – ostatky sv. Valentýna, mnicha, kterému západní svět vděčí za svátek zamilovaných.

Lžeš? Přijdeš o ruku

Přestože se odhaduje, že kamenný obličej byl dekorativním prvkem připevněným k fontáně, mezi lidmi je více rozšířena teorie, že se jedná o pradávný detektor lži. Otvor v ústech, kterým se dá prostrčit ruka, prý sloužil k tomu, aby odhalil lháře. Ruka někoho, kdo pronesl lež, byla ukousnuta. Mnozí věří v nadpřirozenou moc Úst pravdy, jiní si myslí, že se za maskou schovávali kněží, kteří se měli o ruce lhářů postarat. Ať už je pravda jakákoli, nepopiratelným faktem je, že Ústa pravdy lákají mnoho lidí a jsou častým objektem filmařů. Nejslavnějším filmem, ve kterém se objevila, jsou Prázdniny v Římě s Audrey Hepburn a Gregory Peckem v hlavních rolích. Repliky masky jsou rozesety po celém světě, od zábavních parků po benzinové pumpy.

Až budete v Římě, určitě se zajděte na Ústa pravdy podívat. Pokud ale nemáte čisté svědomí, raději dovnitř ruce nestrkejte.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/usta-pravdy-rim/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024