Rjóandži: chrám s unikátní zahradou

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 31. 7. 2018 • Přečteno 3217x

Míříte-li do chrámu Rjóandži, vystupte na nádraží Rjóandži-miči, odkud je to ke chrámu 5–10 minut chůze.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do KjótaZobrazit zájezdy

Rjóandži, „Chrám mírumilovného draka“, je zenový chrám ležící v severozápadním Kjótu. Od roku 1994 je chrám zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO, a to hlavně díky jeho unikátní kamenné zahradě, za kterou sem chodí lidé z celého světa. Co je na ní tak zajímavého?

Chrám s unikátní zahradou

Původně aristokratická vila z období Heian, která byla kolem roku 1450 přeměněna v zenový chrám a patří do školy Myoshinji sekty zen buddhismu Rinzai.

Pokud jde o historii slavné kamenné zahrady Rjóandži, fakta nejsou tak jasná. Datum zahájení stavby zahrady je neznámé a existuje i řada spekulací ohledně jejího návrháře.

Skrytý kámen

Nádherné zahrady s kamenyNádherné zahrady s kameny

Zahradu tvoří obdélníkový pozemek, obklopený nízkými hliněnými zdmi, který je vyplněný oblázky a patnácti důmyslně rozloženými velkými kameny.

Zajímavou vlastností zahrady je to, že ať se na ni díváte z jakéhokoliv úhlu, uvidíte vždy nejvýše čtrnáct kamenů. Ten poslední zůstává vždy v zákrytu za jiným. Právě složitá geometrie a hluboce promyšlené provedení dělá tuto zahradu výjimečnou.

Jelikož význam zahrady i jejího účelu je nejasný, spousta lidí spekuluje o tom, co zahrada vlastně představuje. Někdo v ní vidí tygra starající se o mláďata, zatímco jiní tvrdí, že zahrada symbolizuje abstraktní koncept, jako například nekonečno.

Vzhledem k tomu, že význam zahrady není známý, je na každém divákovi, aby si v ní našel význam svůj. Chcete-li si užít zenovou atmosféru a klidně relaxovat nad zahradou, doporučujeme navštívit chrám časně ráno, kdy jsou davy obvykle menší než během dne.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Co dalšího v chrámu navštívit?

Součástí chrámu Rjóandži je poměrně prostorná oblast s rybníkem, která se nachází pod hlavní budovou chrámu. Rybník pochází z doby, kdy lokalita ještě sloužila jako aristokratická vila, a na jednom z jeho tří malých ostrovů se nachází malá svatyňka, která je přístupná přes most.

Kromě pěkných turistických stezek nabízí park také restauraci, kde vám naservírují kjótskou specialitu Yudofu (vařené tofu). Jídlo se podává v tradičních místnostech s tatami, které jsou spojeny s klasickou japonskou zahradou.

Jak se dostat do chrámu?

Procházka kolem chrámu se zahradamiProcházka kolem chrámu se zahradami

Do Rjóandži jezdí autobus JR přímo z kjótského nádraží. Jízda trvá asi 30 minut, stojí 230 jenů a autobusy jezdí každých 15–30 minut. Pokud máte rádi procházky, od zlatého pavilonu Kinkakudži vás k Rjóandži dělí dvacet minut chůze.

Do chrámu se dostanete také z Keifuku Kitano Line, malého vlaku, který projíždí klidnými rezidenčními oblastmi severozápadního Kjóta a nabízí spojení s Arashijamou. Míříte-li do chrámu Rjóandži, vystupte na nádraží Rjóandži-miči, odkud je to ke chrámu 5–10 minut chůze.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko (Kjóto)

Chrám japonské vtřícnosti

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Kjóta

Zájezdy do Kjóta

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rjoandzi/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024