Fushimi Inari: velkolepá svatyně a jedna z nejznámějších v Kjótu

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 31. 7. 2018 • Přečteno 8848x

Jako vzpomínku na návštěvu si ze svatyně můžete odnést malou červenou bránu torii.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do KjótaZobrazit zájezdy

Tato svatyně je jedna z nejznámějších a nejdůležitějších šintoistických svatyní v Kjótu. Je navštěvovaná hlavně díky více než deseti tisícům červených bran torii. Brány vedou několika stezkami mezi lesy na horu Inari s převýšením 223 metrů a zpět. Náročný výstup ovšem není pro každého. Zvládli byste ho vy?

Historie

Každá šintoistická svatyně má před vstupem svou bránu torii. Takto se dá snadno rozlišit od buddhistického chrámu, který je zpravidla u vchodu nemívá. Fushimi Inari je ale tak trochu výjimka.

Jedná se o nejvýznamnější ze všech tisíců šintoistických svatyní v Japonsku věnovaných božstvu Inari. Původ starobylé svatyně sahá až do 8. století, kdy se Kjóto stalo hlavním městem. Hlavní stavba svatyně byla postavena až v roce 1499.

Božstvo Inari

Svatyně je zasvěcena božstvu Inari, bohům saké, rýže a prosperity, průmyslu a zemědělství, které je zároveň patronem obchodníků, podnikatelů a výrobců. Díky tomu, že toto božstvo přináší všeobecný úspěch a blahobyt, je jedním z předních a nejoblíbenějších šintoistických božstev.

Inari se povětšinou zjevuje a zobrazuje jako žena, ale někdy přichází ve větším počtu až pěti lidí. Počátek uctívání Inari sahá právě k založení svatyně na hoře Inari na počátku 8. století. Dodnes má významnou roli jak v šintoismu, tak v buddhismu, dokonce moderní společnosti považují Inari za svoji patronku a zasvěcují jí svatyně.

Právě podniky a firmy udržují tuto tradici a božstvo naživu, protože věří, že jim přinese prosperitu a úspěch v podnikání.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Brány Torii

Procházka kolem bran může trvat až 3 hodinyProcházka kolem bran může trvat až 3 hodiny

Není náhoda, že vám může brána připadat jako bidýlko pro ptáka či kohouta. Právě kohout podle legendy vylákal nejvyšší bohyni slunce Amaterasu z jeskyně, kam se zavřela po rozepři se svým bratrem a kvůli tomu na Zemi zavládla věčná tma. Stejně tak jako když kohout začne kokrhat ještě před rozbřeskem slunce, vylákal bohyni slunce, aby se zase den střídal s nocí a ona se s bratrem udobřila.

Červené brány, které jsou důležitým symbolem šintoismu, každým rokem přibývají. Je to hlavně díky velkým společnostem, firmám a někdy i soukromníkům, kteří každý rok investují do jedné nové brány, aby si naklonili bohy a jejich obchod prosperoval. Také si můžete všimnout, že z jedné strany brány je v japonském písmo kandži napsaný rok zhotovení brány a jméno podnikatele či firmy.

Zdánlivě nekonečné tunely na sebe na těsno naskládaných bran leckoho uchvátí, ale ne každý čtyřkilometrový výstup do kopce zvládne, zabere totiž 2–3 hodiny. Naštěstí po každém úseku jsou u cesty odpočívadla nebo čajovny poskytující občerstvení a jídlo. Přesto je dobré si s sebou vzít vlastní vodu, protože její cena stoupá s přibývající výškou.

Vyplatí se to především v letních měsících, kdy může být výstup obzvláště náročný. Při hlavní cestě je spousta skrytých vedlejších uliček, kde se netlačí davy turistů, ale naopak si zde užijete trochu zaslouženého klidu. Můžete si tak například vychutnat cestu bambusovým hájem nebo být okouzleni malými svatyněmi podél cest. Jestli se někdy vyplatí trochu zabloudit a objevovat zpola zapomenutá romantická místa, Fushimi Inari je to správné místo.

Svatyně je otevřena také v nočních hodinách a i noční výšlap má co nabídnout, i kdybyste se měli jen vyhnout velkým davům nebo horku. Brány jsou osvícené pouličním světlem a působí vskutku tajemně až strašidelně. V množství malých svatyní žije nespočet koček, které místní krmí. Ty vám zejména v noci zajistí milou společnost.

Všudypřítomné podobizny lišek

Liška jako symbol božstvaLiška jako symbol božstva

Cestou skrz branami nebo v samotných chrámech si nemůžete nevšimnout všudypřítomných lišek. Lišky jsou v japonské mytologii poslové bohů a jsou tak často zobrazovány s klíčem nebo svitkem v tlamě.

Můžete zde dokonce ochutnat liščí udon – Kitsune Udon, v podstatě se jedná o nasládlý typ tofu, který má barvu liščí srsti a podává se v polévce s nudlemi, ale i na mnoho jiných způsobů. Je to oblíbené jídlo zejména v této oblasti, a hlavně, prý je to oblíbené jídlo lišek.

Talismany a suvenýry

Přivezte si krásný suvenýrPřivezte si krásný suvenýr

Jako vzpomínku na návštěvu si ze svatyně můžete odnést malou červenou bránu torii. Liščí maska z plastu či ručně vyrobená nebo omamori, malá vyšívaná taštička pro štěstí, kterou můžete obdarovat své nejbližší, poslouží jako originální suvenýr!

Jak se ke svatyni nejlépe dostat?

Fushimi Inari Shrine se nachází na stanici JR Inari podél linky JR Nara (5 minut, 140 jenů jedna cesta z kjótského nádraží).

Svatyně je také kousek pěšky od stanice Fushimi Inari podél hlavní linky Keihan. Kousek od svatyně se nachází známý buddhistický chrám Tofukuji, kam si můžete udělat příjemnou procházku.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko (Kjóto)

Chrám japonské vtřícnosti

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Kjóta

Zájezdy do Kjóta

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/fushimi-inari/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024