Klášter Sandžusangendo: objevte krásu nejdelší dřevěné stavby Japonska

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 4. 2019 • Přečteno 3482x

Chrám byl založen v roce 1164 a přestavěn o sto let později, když byla původní stavba zničena v ohni.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Klášter Sandžusangendo je oblíbené jméno pro Rengeo-in, chrám ve východním Kjótu, který je známý svými 1 001 sochami Kannon, bohyně milosrdenství. Chrám byl založen v roce 1164 a přestavěn o sto let později, když byla původní stavba zničena v ohni.

Původ v indickém hinduismu

Na první pohled to v japonském náboženství nemusí být patrné, ale hinduismus úzce navazuje na buddhismus a některé podobnosti můžeme vidět zejména na sochách. 28 strážců stojí před buddhistickou Kannon, která originálně pochází ze sanskrtských textů hinduismu.

Tyto myšlenky přišly do Japonska přes Čínu a přítomnost hinduistických a buddhistických božstev i do chrámu Sandžusangen-dō v Kjótu. Naznačují se tak různé teorie o původu a šíření duchovních a kulturních idejí z Indie do východní Asie.

Nejdelší budově Japonska odpovídá i její název

Tisíciruká KannonTisíciruká Kannon

Chrámová hala měří 120 metrů a je nejdelší dřevěnou stavbou Japonska. Jméno Sandžusangendo (doslovně „33 intervalů“) pochází z počtu intervalů mezi podpěrnými sloupy budovy, což je tradiční metoda měření velikosti budovy.

Ve středu hlavní haly je umístěna velká dřevěná socha 1 000 zbraněmi ozbrojené Kannon, na každé straně lemována dalšími pěti sty sochami Kannon v lidské velikosti. Společně tvoří 1 000 lidských postav v deseti řadách. V takovém množství vytváří unikátní podívanou.

Tisíciruká Kannon má 11 hlav, které svědčí o utrpení lidí, a 1  000 rukou, které lépe pomáhají proti utrpení bojovat. Všimněte si, že skutečné sochy mají jen 42 rukou. Odečtěte dvě pravidelné ruce a vynásobte je 25, abyste získali plné tisíce.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Přijďte si vyléčit bolest hlavy

Taira no Kijomori dokončil chrám podle rozkazu císaře Go-Širakawy v roce 1164. Chrámový komplex zničil požár v roce 1249 a jen hlavní sál byl znovu přestavěn v roce 1266. V lednu chrám pořádá událost známou jako Rite of the Willow, kde se lidem pokládá na hlavu posvátná větev, aby je vyléčila anebo zabránila bolestem hlavy.

Od doby Edo se zde koná populární turnaj v lukostřelbě známý jako Tošija, který se koná na západní verandě. Věří se, že se v blízkosti kláštera odehrál v roce 1604 známý souboj mezi slavným válečníkem Mijamoto Musašim a Jošiokou Denšičiró, vedoucím šermířské školy Jošioka-rjú.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/klaster-sandzusangendo/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024