Vídeňské parky: poznejte, proč se ve Vídni dobře žije…

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 2. 2018 • Přečteno 6927x

Vídeň je proslulá bezpočtem příjemných městských parků. Pojďte některé z nich prozkoumat – čekají na vás sportovní příležitosti i umělecká díla.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Vídní a jejím okolím vedou značené turistické stezky? Dohromady mají přes 240 km.

Vídeňané s oblibou říkají: „Když mě nenajdeš doma, najdeš mě v kavárně.“ A také dodávají: „Když mě nenajdeš doma ani v kavárně, budu v parku.“ Vídeň je zelené město plné zahrad, kde nejen místní s oblibou tráví svůj volný čas. Přijměte pozvání mezi Vídeňany do městských parků, určitě v nich strávíte pěkné chvilky. Bezpočtem parků je rakouská metropole proslulá. Které patří k těm nejoblíbenějším a co mohou nabídnout?

Téměř polovinu území Vídně pokrývají zelené plochy, ve městě se nachází na 280 parků a zahrad. Menší či větší parky lákají k procházkám, sportování, pikniku i příjemnému lenošení. Vídeň je v tomto ohledu na špičce, i díky městské zeleni byla již po osmé v roce 2017 vyhodnocena poradenskou společností Mercer jako absolutní světová jednička na žebříčku míst, kde se žije nejlépe.

Stadtpark: inspirace pro krále valčíků

Zlatá socha Johanna Strauße v Městském parku Zlatá socha Johanna Strauße v Městském parku

V samém srdci města nedaleko Stephansdomu (chrámu sv. Štěpána) či slavné Vídeňské státní opery se rozkládá Městský park (Stadtpark), založený Františkem Josefem II. po stržení městských hradeb a vybudování okružní třídy Ringstraße roku 1962. Stal se prvním veřejným parkem ve Vídni.

Právě Městský park si oblíbil i „král valčíků“ Johann Strauss mladší, který přímo v jeho příjemném prostředí údajně své valčíky skládal.  Mnohé z jeho valčíků navíc poprvé zazněly v restauraci Kursalon v jihozápadním rohu parku. Kromě mnoha dalších je tu k vidění zlatá socha Johanna Strausse v póze rozvážného houslového virtuóza. A právě díky těmto dílům je Městský park mezi vídeňskými parky tím nejbohatším na pomníky a sochy.

Johann Strauss mladší, rakouský hudební skladatel a dirigent, sklidil největší úspěch za valčík Na krásném modrém Dunaji, jehož tóny se Vídní dodnes rozléhají.

Parky evropského dědictví v srdci města

Rozkvetlá zahrada Volksgarten vedle Hofburgu Rozkvetlá zahrada Volksgarten vedle Hofburgu

Ani císařská rodina to do parku nechtěla mít daleko. Proto se Vídeň může chlubit hned dvěma zahradami v těsné blízkosti někdejšího císařského sídla Hofburgu. Jak Burggarten tak Volksgarten navíc patří ke světovému dědictví.

Zahrada Burggarten (Hradní zahrada) byla soukromou zahradou císaře Františka I., jehož sochu si v parku můžete prohlédnout. Veřejnosti se otevřela roku 1919. Nachází se v ní i krásný secesní skleník, v němž byl zřízený veřejnosti přístupný pavilon motýlů (Schmetterlinghaus). Žijí v něm stovky exotických motýlů nejrůznějších barev i velikostí.

Pomník císařovy manželky Sissi najdete v blízké zahradě Volksgarten (Lidová zahrada), vzniklé na místě, kde dříve stávala pevnost Burgbastei vyhozená do povětří Napoleonovými vojáky. Jen tady rozkvétá každé jaro na 400 druhů růží.

Zkratkou přes Volksgarten můžete od Hofburgu dojít k vídeňské radnici. Přímo před ní se rozkládá Radniční park, který v průběhu roku často příjemně ožívá. Před Vánocemi se v něm například konají hlavní vídeňské adventní trhy, v lednu zde vyrůstá velké umělé kluziště Eistraum, v létě hostí festivaly hudby a filmu.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Do ráje bruslařů i za koupáním

Upravené stezky na Dunajském ostrově Upravené stezky na Dunajském ostrově

Mezi největší příměstské rekreační oblasti nejen ve Vídni, ale i v celé Evropě patří Donaupark (Dunajský park) na Dunajském ostrově (Donauinsel). Jsou v něm louky i lesy, cyklostezky i pláže, navíc je oblíbeným místem pro pořádání nejrůznějších akcí všeho druhu od společných pikniků po sportovní soutěže či festivaly.

Zdejší velmi dobře upravené cyklostezky s oblibou využívají in-line bruslaři. Dunajský ostrov se tak se svými více než 40 km stezek stává i rájem bruslařů. Nejen sportovci se mohou osvěžit například vykoupáním v Dunaji. Míst k tomu určených je v oblasti hned několik, od plovacích plošin se schůdky přímo do vody po 250 metrů dlouhou pláž či nudapláž.

Z parku se naskýtá pěkný výhled na moderní mrakodrapovou vídeňskou čtvrť Donau City, jejíž součástí je rovněž velký a velmi přívětivý park. Na Dunajský ostrov se můžete vydat i za vodními sporty anebo tady třeba můžete nasednout na loď a vyrazit na výletní plavbu.

Sportovat se ve Vídni dá mimo jiné i v parku Prátr, známému především díky slavnému obřímu kolu a přilehlému zábavnímu parku. Tento park vznikl na místě původní císařské lovecké obory Josefa II. Jeho hlavní tepnou je 4,5 km dlouhá Hlavní alej, kterou lemuje 2500 stromů. Zážitek je projet si ji na půjčené rikše.

Zámecké elegantní procházky

Elegantně upravený park u Schönbrunnu Elegantně upravený park u Schönbrunnu

Velmi příjemné a elegantní prostředí nabízejí vídeňské zámecké parky. Za někdejším císařským letním sídlem Schönbrunnem se na mírném svahu rozkládá zahrada upravená v tradičně francouzském stylu. Je plná květinových záhonů, nakrátko střižených keřů i uměleckých děl – jedním takovým je socha nymfy Egerie zdobící původní pramen Schöne Brunnen (Krásný pramen), kterému palác i park vděčí za jméno.

Klikaté cestičky vás dovedou ke Gloriettě – vítěznému oblouku v horní části parku, který celé zahradě propůjčuje nezaměnitelný typický ráz. Připomíná vítězství Habsburků nad Prusy v bitvě u Kolína roku 1757. Hostí příjemnou vyhlídkovou kavárnu.

V parku najdete také slavnou nejstarší zoologickou zahradu na světě, Palmový skleník či dobrodružné bludiště. Komu by při zkoumání parku došly síly, může se svézt speciálním vláčkem.

Zámecký park u Schönbrunnu rovněž patří ke světovému dědictví stejně jako i zahrada u Belvedéru – paláce založeném pro prince Evžena Savojského. Součástí této barokně upravené zahrady je i tzv. Alpská zahrada (Alpengarten), kde si příchozí mohou prohlédnout stovky druhů rozkvetlých alpských rostlin.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd již 23. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/videnske-parky/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024