Nádraží Grand Central Terminal: interiéry podobné paláci a místo, kde se v New Yorku dobře najíte

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7673x

Rozměry Grand Central Terminalu jsou ohromující. Nádraží s celkovou rozlohou 20 hektarů se táhne od 42. ulice až po 97 ulici.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Proč byste v New Yorku měli navštěvovat nádraží? Protože Grand Central Terminal není žádné obyčejné nádraží a je dokonce zařazeno na seznamu newyorských historických památek. Patří mezi největší nádraží na celém světě a sídlí v úchvatné budově, která ukrývá spoustu zajímavostí, obchodů a třeba i možností, jak se dobře, zdravě a cenově přijatelně najíst.

Rozměry Grand Central Terminalu jsou ohromující. Nádraží s celkovou rozlohou 20 hektarů se táhne od 42. ulice až po 97. ulici, zahrnuje přes 50 kilometrů kolejí a jedná se také o nádraží s vůbec nejvyšším počtem nástupišť na celém světě. Celkem 44 nástupišť a 67 kolejí je rozděleno do dvou podzemních pater a dlouhodobě je dokonce v plánu zvýšení tohoto počtu.

Nádraží s VIP kolejí coby hlavní hvězda filmového plátna

Nedaleko GCT stojí pompézní newyorský hotel Waldorf-Astoria, v němž bydlívala Marylin Monroe, nejobávanější mafiánští bossové Ameriky, králové i císaři. Pod hotelem vede kolej číslo 61, která byla ve 30. letech vytvořena pro prezidenta Roosvelta, jenž ji používal kdykoliv přijel do New Yorku a po něm pak také zástupy dalších VIP osobností ubytovaných v jednom z nejluxusnějších hotelů ve městě.

Zajímavá je také kolej č. 34. Na ní a nástupišti se stejným číslem se totiž natáčí skoro všechny filmy využívající prostory nádraží coby filmovou kulisu. A že jich od dob vybudování GCT bylo! Vůbec první snímek, který se tu točil, byl romantický muzikál „Přidej se k nám“ z padesátých let, ve kterém na 34. nástupišti tančil sám velký Fred Astaire.

Nádraží si později oblíbil třeba Alfred Hitchcock, který tu snímal skutečné hvězdy stříbrného plátna tehdejší doby jako Gregoryho Pecka nebo Ingrid Bergmanovou.

Prostory nádraží: Plesový sál nebo snad divadlo?

Nádražní interiéry totiž připomínají spíše divadelní nebo plesové sály či prostory aristokratického sídla než obyčejný dopravní uzel. Jsou tu třpytivé lustry, mramorové obložení, ornamentální výzdoba nebo třeba monumentální schodiště vybudované podle schodů v pařížské Opeře.

Nejúchvatnějším a nejznámějším prostorem je rozlehlá Hlavní hala (Main Concourse), 38 metrů široká a 84 metrů dlouhá s mramorovou podlahou. V jejím středu stojí jeden ze symbolů nádraží, hodiny s ciferníky obrácenými do všech čtyř světových stran, které jsou dobrým orientačním bodem a lidé si pod nimi dávají schůzky.

Až vejdete do haly, nezapomeňte zvednout hlavu a prohlédnout si také její strop. Francouzský umělec Paul Helleu jej pokryl malbami znázorňující nebe a znamení zvěrokruhu. Na stropě byste napočítali na 2500 hvězd. S hlavní halou sousedí tzv. Vanderbilt Hall se zlatými lustry a růžovým mramorem, ve které se pořádají různé krátkodobé výstavy, do nichž je vstup často zcela zdarma.

Bohatý železniční magnát Cornelius Vanderbilt, po němž je hala pojmenována, otevřel v 70. letech 19. století vůbec první nádražní budovu na tomto místě. Ta byla později stržena, aby uvolnila prostor velkolepější stavbě schopné přijímat více vlaků najednou.

Současná budova pochází z roku 1913 a byla vybudována v době největšího rozkvětu amerických železnic. Zastavte se především před jejím hlavním vchodem dekorovaným ve stylu krásných umění. Nad ním můžete obdivovat hodiny obklopené postavami bohů Merkura, Herkula a Minervy.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Když v New Yorku přijde hlad, vydejte se na nádraží

Nádražím denně projde na 700 000 lidí. To je zhruba stejné číslo, jako je počet obyvatel největšího amerického státu, Aljašky. Zároveň sem však podle statistik denně přijde asi 10 000 lidí nikoliv proto, aby někam cestovali, ale z mnohem méně prozaičtějšího a prostšího důvodu – aby se najedli. K těmto tisícům se přidejte i vy – na nádraží si totiž můžete vybrat z mnoha možností cenově přijatelného občerstvení pod jednou střechou.

Objevíte tu třeba kryté tržiště Grand Central Market s čerstvými surovinami, kam si můžete zajít pro něco zdravého na cestu, pokud nemáte dost času – třeba pro ovocný salát nebo pečivo právě vytažené z pece. Máte-li větší hlad, zajděte do podzemní „jídelní části“ Dining Concourse.

Tady budou uspokojeny snad všechny chutě – vybrat si můžete mezi japonskou, čínskou, židovskou, italskou nebo třeba mexickou kuchyní. Mají tu také pobočku cukrárny a pekárny Magnolia Bakery, do níž na barevné cupcaky rády chodily hrdinky seriálu Sex ve městě.

Než nádraží opustíte, ještě si chvíli zašeptejte

Legendou mezi místními občerstvovnami je historický podnik Oyster Bar & Restaurant, který se tu nacházel už v době, kdy bylo nádraží slavnostně otevřeno. Nabídku jídel tu mají opravdu širokou a vyhlášené jsou zejména místní dušené ústřice.

Hned před restaurací pak uvidíte zvláštní jev – lidé si stoupají čelem těsně k podloubí před restaurací a něco do něj mumlají. Každému Newyorčanovi je totiž známá místní „šeptající galerie“. Stoupněte si i vy k jednomu ze sloupů klenby a váš doprovod postavte na druhou stranu. Váš přítel totiž uslyší naprosto zřetelně to, co do stěny zašeptáte.

Ještě pořád si myslíte, že navštívit nádraží je pěkná nuda? Newyorský Grand Central Terminal vás zaručeně přesvědčí o opaku!

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nadrazi-grand-central-terminal/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024