Wall Street: centrum finančnictví a sídlo největší burzy světa

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11053x

Wall Street se nachází v samém srdci newyorské finanční čtvrti na dolním Manhattanu.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Milovníci cestování, pozor! Rádi bychom vás pozvali na výlet do New Yorku. Spolu s námi si tentokrát projdete jednu z nejstarších ulic Manhattanu, Wall Street, která je synonymem nejen pro jednu z nejznámějších finančních čtvrtí, ale i pro centrum amerického obchodu s cennými papíry a sídlo největší burzy světa.

Během newyorských toulek tentokrát nahlédnete do poutavé historie Wall Street a den zakončíte třeba v malém parku, kde se začala psát historie New Yorku, v Bowling Green.

Dnešní Wall Street aneb jak to všechno začalo…

New York byl odnepaměti silným magnetem pro všechny boháče, ale ani ty nejoptimističtější scénáře jeho vývoje nemohly počítat s tím, jaký objem peněz bude Wall Street jednou protékat. Samotná ulice dostala jméno podle dřevěné palisády, kterou zde nechal v roce 1653 postavit nizozemský guvernér Peter Stuyvesant a která sloužila jako ochrana Nového Amsterdamu před rozpínajícími se Brity.

V roce 1699 Britové, kteří však Nový Amsterdam dobyli již v roce 1664 a následně ho přejmenovali na New York, celou zeď jednou provždy rozebrali a nechali zde vyrůst domy a administrativní budovy.

Ještě v 18. a 19. století byla Wall Street hlavní obytnou ulicí, avšak s rostoucím ekonomickým úspěchem nedalekého přístavu se přízemí domů postupně měnila v obchody a banky. Ve 30. letech pak byly obytné domy zcela nahrazeny finančními domy, které tady vyrostly doslova jako houby po dešti.

Netrvalo dlouho a oblast okolo Wall Street se stala domovem prvních mrakodrapů. Byl to totiž jediný možný způsob, jak navýšit podlažní plochu a přitom i nadále zůstat ve finančním centru města. Dnes je Wall Street domovem největších finančních ústavů v zemi i na světě, stejně tak jako americké burzy (New York Stock Exchange).

O víkendu jako ve všední den, to na Wall Street neplatí!

Co všechno na Wall Street navštívíte a uvidíte, závisí především na tom, kdy sem zavítáte a z jakého úhlu si vše budete prohlížet. Ve všední dny, kdy je burza otevřená (9:30–16:00), je Wall Street plná horečných bankéřů, brokerů a dalších administrativních pracovníků v tmavém obleku.

Je tak velmi pravděpodobné, že během úředních hodin vám bude umožněno rovněž vstoupit do lobby některé ze známých historických budov, ale nebuďte zklamaní, pokud se vám to nepovede. Bezpečí v celé oblasti je totiž prioritou číslo jedna. Po událostech z 11. září 2001 navíc bezpečnostní opatření ještě posílila.

Zatímco víkendové dny a svátky patří na Wall Street výletníkům a turistům, noci jsou zde téměř vylidněné. Dříve či později si také určitě všimnete, že ani z ulice, ani z jakéhokoliv jiného místa v celé čtvrti není možné spatřit samotné vrcholky těch vůbec nejvyšších budov. Máme pro vás ale jedno řešení!

Poplujte s námi lodí, odkud si je budete moci všechny v klidu prohlédnout. Jen nezapomeňte požádat průvodce, aby vás včas na všechny ty zajímavé budovy upozornil.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Kudy tudy na Wall Street?

Wall Street se nachází v samém srdci newyorské finanční čtvrti na dolním Manhattanu. Měří jen 1,1 km a táhne se od novogotického kostela Trinity Church na západě až k East River na východě. Pro přístup na Wall Street můžete využít hned několik výstupních stanic metra, záleží na tom, odkud se na Wall Street právě dopravujete.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/wall-street/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024