Blenheimský palác: Baroko ve své nejlepší formě

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 11613x

Blenheimský palác je velkolepé sídlo a rodiště slavného premiéra Winstona Churchilla.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Víte, že…

Park, který hrad obklopuje, byl navržen Lancelotem „Capability“ Brownem – největším krajinářem Anglie?

Blenhheimský palác leží v hrabství Oxfordshire poblíž městečka Woodstock a je to jediné anglické venkovské sídlo na seznamu památek UNESCO. Nejen díky tomu se může honosit titulem palác.

Jde o vskutku velkolepé stavení z 18. století, z jehož krás vám budou doslova oči přecházet. Pokud chcete vidět vznešenou krásu barokního slohu nebo obdivujete nejslavnějšího britského premiéra, pak Blenheimský palác určitě navštivte.

Historie paláce

Park u Blenheimského palácePark u Blenheimského paláce

Palác byl vystavěn na počátku 18. století pro anglického vojevůdce Johna Churchilla, vévodu z Marlborough, a věnován jako dar za významné vítězství v bitvě u Blenheimu. Žena národního hrdiny Sarah Churchillová byla důvěrnou přítelkyní tehdější královny Anny I., o dobré konexe nebyla v rodině Churchillů nouze.

Traduje se, že Sarah Churchillová měla konflikty s hlavním architektem, který chtěl raději postavit pompézní budovu oslavující národní hrdinství. Naproti tomu Churchillova žena preferovala praktické rodinné sídlo.

Kvůli politickým peripetiím byla na čas stavba paláce přerušena. Finanční náklady totiž částečně ležely na bedrech parlamentu. Práce započaly znovu po několika letech, kdy se John Churchill rozhodl financovat dostavbu sám.

Sídlo bylo dokončeno roku 1722. Zatížení to ale bylo obrovské, dokonce ještě potomci vévody dopláceli na příliš vysoké náklady na stavbu paláce a museli postupně rozprodávat svůj majetek, aby si uchovali Blenheimský palác.

Palác je významný zejména tím, že byl rodinným sídlem a zároveň hrobkou slavného rodu Churchillů. Nejslavnější Churchill všech dob, Sir Winston, se zde roku 1874 narodil a strávil tu značnou část svého života.

Na počest slavného ministerského předsedy je v paláci vystavena stálá expozice, která se váže k jeho životu. Říká se, že Churchill Blenheim miloval, což dokládají jeho pravidelné návštěvy paláce. Pohřben je na nedalekém hřbitově u kostelíku v Bladonu.

Dnes je palác neustále obýván 11. vévodou z Marlborough a jeho rodinou.

Součásti paláce

Blenheimský palácBlenheimský palác

Součástí paláce jsou bohatě zdobené státní komnaty, knihovna, velká písárna, nebo čínská komnata, kde naleznete sbírku čínského porcelánu. Za pozornost jistě stojí i sbírka obrazů, tapiserií či nábytku.

Zajímavý je také Motýlí dům. Palác je obklopen parkem, v jehož překrásných zahradách naleznete bludiště, anglické zahrady, jezera nebo celou řadu fontán a kaskád.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Vstupné do paláce

Blenheimský palác je architektonickým unikátemBlenheimský palác je architektonickým unikátem

Vstupenky(2014) pořídíte přibližně za 21 liber pro dospělého včetně prohlídky zahrad a parku. Seniorské a studentské vstupné je samozřejmě nižší, přibližně vyjde na 17 liber. Za dítě zaplatíte kolem 12 liber. Sezóna začíná 15. února, kdy je palác po zimní údržbě a „odpočinku“ znovu otevřen pro veřejnost.

Užijte si atmosféru extravagantního anglického paláce a přibližte se životu, jakým žil nejznámější britský konzervativní politik Sir Winston Churchill.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/blenheimsky-palac/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024